Seimas antradienį po svarstymo pritarė daliai mokesčių reformos – naujiems gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifams ir pakeistiems neapmokestinamųjų pajamų dydžiams (NPD).
Už balsavo 68 Seimo nariai, prieš – 19, o susilaikė 23 parlamentarai. Seimas taip pat pritarė įstatymo projektui taikyti skubą ir galutinai mokesčių pakeitimus priimti ketvirtadienio posėdyje.
Seimas pritarė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektui, kuriame GPM tarifai pajamoms iš darbo santykių svyruotų nuo 20 iki 27 proc.
2019 metų metinė pajamų dalis, neviršijanti 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU, šiuo metu tai būtų 107 tūkst. eurų per metus, arba 8,95 tūkst. eurų per mėnesį kiekvieną mėnesį) dydžio sumos, būtų apmokestinama 20 proc. tarifą. Anksčiau Vyriausybė siūlė apmokestinti šias pajamas 21 proc., tačiau nuspręsta, kad tarifas bus sumažintas 1 proc. punktu, mainais į tai, kad „Sodros“ tarifas bus mažinamas ne 2, o 1 proc. punktu.
120 VDU viršijanti dalis kitąmet būtų apmokestinama 27 proc. ir bus susieta su „Sodros“ įmokų lubomis, kurioms Seimas po svarstymo pritarė praėjusią savaitę.
2020 metais 27 proc. būtų apmokestinama 84 VDU (šiuo metu tai būtų 75,2 tūkst. eurų per metus, arba 6,27 tūkst. eurų per mėnesį) viršijančios pajamos. 2021 metais – 60 VDU (53,7 tūkst. eurų per metus, arba 4,5 tūkst. eurų per mėnesį) viršijančios pajamos.
Parlamentarai taip pat pritarė, kad kitąmet NPD siektų 300 eurų, 2020 metais jis didėtų iki 400 eurų, o 2021 metais NPD siektų 500 eurų. NPD, kitąmet būtų taikomas iki 2 VDU, 2020 metais didėtų iki 2,25, o 2021 metais siektų 2,5 VDU.
Dalis parlamentarų ragino sprendimą dėl mokesčių reformos atidėti iki rudens, kai, pasak jų, bus galima įvertinti, kaip keisis Lietuvos ekonomika ir kaip mokesčių pokyčiai paveiktų šalį.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, „valstietis“ Stasys Jakeliūnas Seimo posėdyje ragino atidėti mokesčių reformą iki rudens, nes dabartiniams sprendimams reikia daugiau analizės, be to, sprendimai primena mokesčių mažinimą prieš krizę.
„Negalime užmiršti to, tie siūlymai primena tuos sprendimus, kurie tada (prieš krizę – ELTA) buvo padaryti. Mes neturime aiškių vertinimų, kaip atrodys mūsų ekonomika ir biudžetas. (…) Aš ne prieš mokestinės naštos mažinimą, bet, viena vertus, tai turi būti atsakingai padaryta, kita vertus, turi būti kompensavimas aiškus“, – sakė S. Jakeliūnas.
Atidėti sprendimus ragino ir „socialdarbietis“ Algirdas Butkevičius, neskubėti ragino socialdemokratė Rasa Budbergytė.
Konservatorius Mykolas Majauskas teigė, kad Seimas ketvirtadienį penktadienį priimdamas mokesčių reformą, „pastatytų prezidentę į nekonstitucinę padėtį“, nes mokesčių reformą, kad ji įsigaliotų nuo sausio pirmos dienos, Dalia Grybauskaitė turėtų pasirašyti iškart po parlamento sprendimų. Atsižvelgiant į tai, kad šalies vadovė išvyksta į Europos Vadovų Tarybą, tai būtų neįmanoma.
O jeigu šalies vadovė pasirašys įstatymus kitą savaitę, pasak M. Majausko, tai bus per vėlu.
„Ar verta skubėti, kai tai liečia visus Lietuvos gyventojus, kai tai nėra išdiskutuota?“, – posėdyje klausė M. Majauskas.