
Vakar, birželio 22 dieną, Anykščių rajono savivaldybėje į posėdį rinkosi savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija. Pagrindinė posėdžio tema – šalį apėmęs sausringas laikotarpis.
Nors konstatuota, kad Anykščių rajone labai sausa, tačiau ekstremali situacija Anykščių rajone nepaskelbta. Rajono gyventojams per Jonines taip pat rekomenduota nekurti laužų.
Posėdį pradėjęs Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis konstatavo, kad apie stichinę sausrą daugelis turi savo nuomonę, tačiau pareigūnai priversti remtis objektyviais skaičiais.
„Mes lankomės pas ūkininkus. Lankėmės Viešintose, Kavarske, Burbiškyje ir stebime situaciją. Kol kas sąlygos yra įtemptos ūkininkams. Aišku jau, kad rodikliai bus arti savikainos, žemiau ar aukščiau, priklausomai nuo auginamų kultūrų. Bet kol kas ekstremalią situaciją, mūsų nuomone, dar anksti skelbti. Tuo labiau, kad vegetacija šiuo metu yra tarpinė. Bus dar derliaus laikas, jo nuėmimas ir taip toliau. Kalbant iš profesinės pusės, jei ta kaitra nustos ir šiek tiek bus drėgmės, tai sudarys sąlygas užaugti grūdui“, – kalbėjo V.Velikonis.
Tuo tarpu posėdyje dalyvavęs Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Dainius Žiogelis konstatavo, kad rajono ūkininkai dėl sausros išgyvena ypatingai sudėtingą laikotarpį.
„Vakar (birželio 22 dieną, ketvirtadienį, – red.pastaba) laukėme lietaus. Sulaukėme. Paskaičiavau, kad lietaus iškrito beveik 5 milimetrai, o į žemė lietus įmirko apie centimetrą. Bendravau su vieno ekologinio ūkio savininku. Žieminių kultūrų nepasėjo dėl praėjusių metų gausių kritulių, o vasarinės kultūros praktiškai visos bus nekuliamos. Kito mėsinio gyvulininkystės ūkio savininkai intensyviai išparduoda gyvulius, nes pašarų šiuo metu pagamino tik pusę reikiamo kiekio, kitos pusės nebenusimato, o gyvulių praktiškai nebeturi kur ganyti. Aš nekalbu apie smulkius ūkius, turinčius vieną kitą galviją, ten kažkur dar pašarų randa, ištvers. Pieno ūkiai taip pat masiškai parduodami. Tai lemia ir pieno supirkimo kainos, ir sudėtinga pašarų gamyba“, – kalbėjo D.Žiogelis.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas V.Velikonis pastebėjo, kad ūkininkams svarbiausia šiuo sudėtingu laikotarpiu – sutartinių įsipareigojimų įvykdymas prieš Nacionalinę mokėjimų agentūrą.
„Šiandien (birželio 22 dieną, penktadienį, – red. pastaba) vyksta Lietuvos ūkininkų sąjungos suvažiavimas. Yra paruoštas rezoliucijos projektas ir pagrindinis akcentas joje tas, kad dėl sausros būtina kreiptis į Europos Komisiją, kad tie ūkininkų įsipareigojimai vykdant tam tikras priemones būtų atidėti, o išmokos ūkininkus pasiektų neatsižvelgiant į įsipareigojimus“, – informavo V.Velikonis.
Anykščių rajono savivaldybės vyriausiasis specialistas Gintaras Vaičiūnas posėdyje kritikavo teisės aktus, kuriais remiantis būtų galima skelbti ekstremalią situaciją – jis juos pavadino „nelogiškais“.
„Šiuo atveju tai yra Vyriausybės reikalas, o ne savivaldybių“, – pastebėjo G.Vaičiūnas.
Valstybinių miškų urėdijos Anykščių padalinio Miško želdinimo ir apsaugos miškininkas Gintautas Baršauskas pasakojo, kad rajono miškuose labai sausa.
„Miškuose situacija sudėtinga, šiuo metu yra ketvirta gaisringumo klasė, tačiau manome, kad kol kas kreiptis į savivaldybę dėl žmonių lankymo ribojimo miškuose yra netikslinga. Bet, jei sinoptikai suklydo ir per savaitgalį nepalys, kitą savaitė gaisringumo klasė rajono miškuose bus jau penkta, tada kreipsimės į savivaldybę riboti ar net drausti žmonių lankymąsi miškuose“, – sakė G.Baršauskas.
Tiesa, jei net ir būtų draudžiama lankytis rajono miškuose, greičiausiai apribojimai būtų taikomi ne visur, nes esą Lajų tako teritorija patenka į turistų lankomus maršrutus.
„Žmonių srautų didelių miškuose dar nėra. Žemuoges jau susirinko, mėlynės dar tik prasideda (šiais metais jos labai nedidelės), prie vandens telkinių didelio antplūdžio nėra“, – apie situaciją miškuose ir šalia jų pasakojo G.Baršauskas.
Šiemet Anykščių rajone jau kilo trys miško gaisrai.
Anykščių rajono ugniagesių tarnybos viršininkas Valdas Tereškevičius posėdyje svarstė, ar uždraudus žmonėms lankytis miškuose, gali iškilti problemų su kontrole, ar tokių apribojimų laikomasi.
Anykščių rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Saulius Slavinskas kalbėjo, kad sausra grasina durpingoms pievoms – kai kur jau būta nedidelių jų gaisro židinių.
„Galimas gaisravietes mes kartas nuo karto tikrinsime. Durpynas smilksta ilgai, o tik po to prasimuša tas degimas“, – maždaug prieš dešimtmetį Anykščių rajone kilusius durpynų gaisrus priminė S.Slavinskas.
Ekstremalių situacijų komisija Anykščių rajono gyventojus nutarė perspėti susilaikyti nuo Joninių laužų kūrenimo.
Stichinė sausra šiuo metu yra paskelbta penkiose Lietuvos savivaldybėse: Šakių, Alytaus, Marijampolės, Trakų rajonų ir Kalvarijos savivaldybių teritorijose. Stichinė sausra šį mėnesį buvo paskelbta ir Lazdijų rajono savivaldybėje, tačiau ji čia atšaukta po lietaus šios savaitės pradžioje.
Lietuva dėl šalies ūkininkus nukamavusios sausros kreipiasi į Europos Komisiją, prašydama pagalbos, taikant išimtis šalies žemdirbiams.
Lietuva prašo Europos Komisijos leisti Lietuvos ūkininkams pūdyme, deklaruotame kaip ekologiniu atžvilgiu svarbi vietovė (EASV), šienauti ir ruošti pašarus arba juose ganyti gyvulius netaikant sankcijos. Taip pat prašoma leisti taikyti minimalaus augalų išlaikymo dirvoje termino reikalavimo išimtį plotams, kuriuose deklaruoti įsėliniai arba posėliniai augalai žalinimo reikalavimų atitikimui. Taip pat siekiama, kad būtų suteikiama teisė netaikyti sankcijų už nenušienautas pievas.