
Yra daugybė dalykų, apie kuriuos galėtume kalbėti nesustodami. Na, o fejerverkai – vienas iš jų. Tačiau reikia pažymėti, kad nors paprastai visas dėmesys atitenka grožiui, kurį ir sukuria šio gaminio naudojimas, yra daugybė dalykų, apie kuriuos turi žinoti visi. Taigi, pats metas pasitikrinti, ar tikrai žinote viską apie šį gaminį.
Fejerverkai skirstomi pagal pavojingumą
Ko gero, ne kartą yra tekę girdėti, kad fejerverkai – vienas iš tų gaminių, kuris, netinkamai naudojamas ar laikomas, gali kelti tam tikrą pavojų, būtent dėl šios priežasties, fejerverkai yra skirstomi pagal pavojingumą į klases, apie kurias kviečiame sužinoti daugiau. Pirmai pavojingumo klasei yra priskiriami šie gaminiai: konfeti, raketos, ugnies fontanai, bengališkos ugnelės, ugnies fontanai; antrai klasei – petardos, vulkanai, fontanai, gaminiai, kurie neturi jokių kitų efektų, išskyrus garsą; tuo tarpu trečiai klasei priskiriami tokie pirotechnikos gaminiai, kurių pavojingumo spindulys siekia net 20 metrų. Tai – romėniškos žvakės, raketos. Net ir tuo atveju, kai šiai klasei priskiriami gaminiai baigia veikti, prie jų rekomenduojama nesiartinti dar bent 10 minučių. Be to, dažniausiai šia klasei priskiriamiems gaminiams yra reikalingas fiksavimas. Tačiau tai dar ne visa informacija, kurią reikia žinoti apie šių klasių pirotechnikos gaminius.
Reikėtų pastebėti, kad pirmai klasei priskiriami gaminiai skleidžia nedidelį triukšmą, tuo tarpu antrai bei trečiai klasei priskiriamų gaminių skleidžiamas triukšmas yra didelis, tačiau nedaro neigiamo poveikio sveikatai. Beje, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kur rekomenduojama naudoti šiuos gaminius: štai, pavyzdžiui, pirma klasei priskiriami gaminiai gali būti naudojami ir patalpose, ir lauke; antrai klasei – tik lauke; tuo tarpu trečiai klasei priskiriamus gaminius galima naudoti tik didelėse atvirose erdvėse. Taip pat skiriami ir ketvirtos bei penktos klasės gaminiai, kurių pavojingumo atstumas yra didesnis nei 20 metrų. Šiuos gaminius patarimai naudoti tik pirotechnikos profesionalams.
Kokias pasekmės gali kilti dėl neatsargaus fejerverkų naudojimo?
Ne paslaptis, kad fejerverkai visais laikais buvo siejami su nuostabiu grožiu bei puikiomis emocijomis ir šio fakto nuginčyti tikrai nepavyktų. Tačiau nereikia pamiršti, kad yra ir kita šio pasirinkimo pusė – neatsargus elgesys su fejerverkais gali tapti skaudžių pasekmių priežastimi. Taigi, pats metas sužinoti, kas laukia tų, kurie fejerverkus naudoja ne pagal instrukcijas, nesilaiko rekomendacijų. Pasirodo, neatsargus elgesys su gaminiu, gali tapti klausos praradimo, gilių žaizdų, nugedimų, galvos, rankų, kojų traumų priežastimi.
Ir dar keletas įdomių faktų
Na, o pabaigai – dar keletas įdomių faktų, kuriuos būtina žinoti apie fejerverkus. Ne paslaptis, kad šiandien galime rinktis iš labai didelės fejerverkų gausos. Jie neretai apibūdinami, kaip ypač spalvingi, tačiau reikia nepamiršti, kad ne ką mažiau spalvingas yra ir jų pasaulis ir tai patvirtina vienas už kitą įdomesni faktai. Štai, pavyzdžiu, ar žinojote, kad naudojant bengališkas ugneles, reikia ypač atidžiai elgtis su vielomis, kadangi, jos, net ir užgesusios, yra įkaitusios iki 650 laipsnių.
Dar vienas įdomus faktas yra tas, kad petardos, kaip žinia, naudojamos siekiant išgirsti smarkų trenksmą, tačiau tik nedaugelis žino, kad kai kuriais atvejais galima ne tik išgirsti trenksmą, bet ir išvysti blyksnį. Įdomų faktą galima pateikti ir apie visų pamėgtus fontanus: pasirodo, jie dažniausiai pakyla net į 8 metrų aukštį. Tačiau šis skaičius nei iš tolo neprilygsta pirotechnikos baterijoms. Pasirodo, šio gaminio aukštis siekia net 200 metrų.
Pirotechnikos šou dažnai naudojamos ir sužadėtuvių ar vestuvių metu. Susižadėjus, juk taip norisi, šia švente pasidalinti su artimaisiais. Na, o fejerverkai per vestuves jau daugumai tapo savaime suprantamu šventės akcentu. Kaip matyti, fejerverkai tikrai mus turi kuo nustebinti, sužavėti, tačiau tuo pat metu reikalauja ir tam tikro atsargumo.
Kaip žinia, jo niekada nebūna per daug, tad pats metas įsiminti ir keletą paprastų, tačiau labai svarbių taisyklių, kurias būtina įsiminti visam laikui ir, žinoma, jų laikytis. Viena iš jų ta, kad niekada nereikėtų nešiotis fejerverkų (kad ir kokio mažo galingumo jie būtų), kišenėse. Elgdamiesi priešingai, rizikuojate susižeisti patys ir sugadinti drabužius. Dar viena svarbi taisyklė – niekada nesilenkite tarp padegamų fejerverkų. Jei ruošiatės naudoti 3 klasei priskiriamus gaminius, tai pasirinkite tokią vietą, kurioje medžiai, pasatai, automobiliai ar elektros laidai būtų nutolę bent per 20 metrų. Ir, žinoma, visada laikykitės to atstumo, kuris nurodytas instrukcijoje.
Užs. nr 1025