Trečiadienį Anykščių kultūros centre atidaryta fotomenininko Alfredo Motiejūno darbų paroda ,,50 metų su fotoaparatu”. Pasak paties A.Motiejūno, gali būti tik vienos ar dviejų dienų paklaida, minint pusės amžiaus sukaktį nuo to laiko, kai jis spragtelėjo savo pirmąjį kadrą.
Į parodos atidarymą susirinko didelis būrys A.Motiejūno kolegų fotografų, bičiulių, mokinių. Atvyko ir anykštėnai rašytojai: Rimantas Vanagas, Milda Telksnytė, Vygandas Račkaitis. Pastarąjį fotomenininkas vadino savo mokytoju, žmogumi, kuris skatino daugiau fotografuoti ir stengėsi, kad mokinuko darytos nuotraukos būtų spausdinamos rajono laikraštyje.
,,1968-ųjų lapkričio viduryje spaudžiau pirmuosius kadrus. Atsimenu, kad fotografavau kaimynų šunį, savo seserį ir ,,Siekano” aikštės kalakutus”, – per parodos atidarymą pasakojo A.Motiejūnas.
Fotomenininkas sakė, jog peržiūrėdamas savo archyvo nuotraukas pats buvo nustebęs, kad praktiškai visų jo nuotraukų herojai šypsosi, o atrinkdamas darbus parodai net sąmoningai stengėsi, kad ,,tų šypsenų būtų mažiau”.
Parodos atidaryme A.Motiejūną pristačiusi ir kalbinusi J.Biliūno gimnazijos mokytoja Renata Miškinienė dėstė, kad jo nuotraukų herojai menininką priima atvira širdimi. ,,Žiūrėjau, koks jų santykis su fotografu. Pamačiau jungiantį jausmą: atvirumą ir džiugesį”, – kalbėjo R.Miškinienė.
Pasak A.Motiejūno – bėgant metams, kuo toliau, tuo mažiau nuotraukų herojų džiugesio ir atvirumo. Duomenų apsaugos tendencijos ir mados keičia žmones. Kita vertus, dabar fotografuoja absoliučiai visi…
,,1970-1990 metais fotografuojami žmonės į mane žiūrėjo geranoriškai, o dabar gaunu pasiūlymų įvairių. Bet tendencija pasiūlymų ta pati”, – apie besikeičiantį požiūrį į fotografuojančius kalbėjo A.Motiejūnas. Jis sakė esąs įsitikinęs, kad betarpiškų portretų, kokius darė Antanas Sutkus, Romualdas Požerskis, Romualdas Rakauskas, ateityje nebebus. ,,Netikit? Kas gyvensit ilgiau – pamatysit patys”, – liūdnai prognozavo fotomenininkas.
A.Motiejūnas fotografijos moko J.Biliūno gimnazijos gimnazistus. ,,Vargu, ar nors viena mano nuotrauka būtų eksponuojama moksleivių parodoje. Į jų kūrybą jau galima žiūrėti tik su pavydu”,- kuklinosi mokytojas, kurio mokiniai ne kartą tapo respublikinių konkursų laureatais. Šiemet pats fotomenininkas pelnė net kelių tarptautinių fotografijų konkursų medalius, tačiau jis aiškino, kad sėkmę jam neša senosios, juostiniais fotoparatais darytos nuotraukos. Pasak jo, šiuolaikinėje fotografijoje dominuoja kinai, kurie turi brangią aparatūrą, o daryti konkursinių nuotraukų specialiai važiuoja į Afriką ar Pietryčių Aziją. ,,Kinijos fotomenininkų sąjungoje daugiau nei milijonas narių”, – konkurencijos mastelius iliustravo anykštėnas.
Parodoje ,,50 metų su fotoaparatu” eksponuojamos A.Motiejūno nuotraukos nuo 1972-ųjų iki šių dienų. Nuotraukos ,,išbarstytos”, nesurikiuotos chronologine tvarka. Nuotraukų herojai – ir gerai žinomi anykštėnai, ir p.Alfredo kaimynai. Dalis nuotraukose esančių žmonių jau išėję Anapus.
Fotomenininką sveikino būrys žmonių, bet, regis, išskirtiniausias dovanas jam įteikė vaikystės draugai. Eugenijus Narbutas bičiuliui dovanojo 1973 metų gamybos fotoaparatą ,,Zenit”, o Algis Antanavičius ir Edmundas Cimbalistas – plūdę su milžinišku kabliu. Pasak šių bičiulių, A.Motiejūnas jaunystėje nebuvo žvejys, ,,užsikabino” tik vėliau, o milžiniškas kablys įteiktas linkint jam pagauti svajonių žuvį.
674680 470435You would endure heaps of different advised organized excursions with various chauffeur driven car experts. Some sort of cope previous features and a normally requires a to obtain travel within expense centre, and even checking out the upstate New York. ??????? 358136