
Atėjus naujiems metams įsigalioja pensijų reforma – 2019 m. visi jaunesni nei 40 metų pilnamečiai dirbantys asmenys gaus arba jau gavo kvietimą pradėti kaupti pensijai. Tiems, kurie jau kaupia patys prisidėdami ir už tai gaudami paskatas, iš esmės niekas nesikeis, pasirinkimų metas laukia tų, kurie iki šiol nekaupė. Be to, startuoja naujo tipo gyvenimo ciklo fondai.
“Anykšta” pašnekovų teiravosi, ką jie mano apie naująją pensijų reformą. Kokį kelią žmonems pasirinkti – prisidėti prie būsimos pensijos savo lėšomis ar tiesiog tikėtis, kad oria senatve pasirūpins valstybė?
JUOZAS RATAUTAS, buvęs SoDra Anykščių skyriaus vadovas:
– Teisingai daro tie, kas savo ir šeimos ateitimi pasirūpina ne vienu būdu. Rizika likti be pragyvenimo šaltinio sumažėja tada, kai pajamų šaltiniai yra keli, kai investuojama ar kaupiama į skirtingus fondus ar daromi kitokie, skirtingi sprendimai. „Sodra” yra tvari institucija, už ją garantuoja Valstybė ir ji negali bankrutuoti. Tačiau reikia suprasti, kad šalyje mažėjant gyventojų skaičiui, mažėja ir dirbančiųjų, mokančių socialinio draudimo įmokas. Veikdama solidarumo principu ir būdama valstybinė institucija, gautas pajamas ji neinvestuoja, negauna pelno, o tik gautas lėšas perpaskirsto. Pajamų prognozės dėl emigracijos nėra labai jau optimistinės. Tad kad užsitikrinti orią senatvę jauni žmonės turi galvoti apie kitus pajamų šaltinius. Pritariu pensijų kaupimo sistemai. Ji yra ganėtinai lanksti ir skatinanti. Sistemoje yra paliktas laisvas kelias pasirinkti: kaupti ar ne, kokioje bendrovėje kaupti, yra ne vienas varijantas paveldėti sukauptas lėšas. Pensijų kaupimą skatina ir tai, jog Valstybė ženkliai prisideda prie kaupiamų sumų, nors tai ir nėra teisinga mokesčių mokėtojų atžvilgiu. Turim tikėti, kad Valstybė efektyviai kontroliuos pensijų kaupimo bendrovių veiklą, kad surinktos jose lėšos būtų efektyviai investuojamos, kad šios bendrovės dirbtų ne sau, o tiems, kas pasitikėjo jomis. Dar svarbu, kad sistema būtų kuo mažiau priklausoma nuo politikų, joje būtų kuo daugiau saugiklių nuo nereikalingų ir nenaudingų žmonėms pokyčių.