Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos specialistai Anykščių rajone įsitikinė, kad jų ir švietimo įstaigų vadovų bendradarbiavimas – yra itin svarbus, siekiant užtikrinti saugią aplinką vaikui.
Švietimo pagalbos tarnyboje vykusio tarpinstitucinio pasitarimo su Anykščių ugdymo įstaigų vadovais vaiko teisių apsaugos atstovai skatino mokyklų vadovus būti aktyvesniems ir drąsesniems laiku pranešant apie galimus vaiko teisių pažeidimus.
„Mokytojai, mokyklų psichologai, socialiniai pedagogai vaiką mato kiekvieną dieną. Jie yra tie žmonės, kurie gerai pažįsta kiekvieną ugdytinį, žino jo poreikius, interesus, galimybes, todėl gali greitai pastebėti tiek teigiamus, tiek neigiamus vaiko emocinius pokyčius. Taip atsiranda didelės galimybės vaiko teisių pažeidimų prevencijai ir geriausių vaiko interesų užtikrinimui, ką mes visi kartu ir turime daryti. Manome, kad savalaikė vaiko gerovės siekiančių tarnybų pagalba vaikui – tai jokiu būdu ne jo paėmimas iš biologinės šeimos, priešingai – tai specialistų pagalbos vaikui ir jo šeimai suteikimas laiku“, – sakė Laima Ziukienė, vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajone patarėja.
Patarėja L. Ziukienė pabrėžė, kad daugiausiai pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus praneša policija (apie 80 proc. atvejų) bei socialiniai darbuotojai (apie 15 proc. atvejų), o tuo tarpu mokyklų bendruomenės apie galimus vaiko teisių pažeidimus informuoja itin retai.
„Po vaiko teisių apsaugos sistemos centralizacijos specialistai vaikus saugo visą parą. Į pranešimus apie smurtą, tėvų girtavimus reaguojama per 1 valandą. Vaiko teisių specialistams atvykus bet kuriuo paros metu, vertinama visa vaiko šeimos aplinka. Nustačius, kad vaikui konfliktinėje aplinkoje kyla realus pavojus, jis paimamas iš nesaugios aplinkos ir laikinai (1-2 dienoms) apgyvendinamas pas vaikui artimus, jam pažįstamus žmones: kaimynus, giminaičius, asmenis, su kuriais vaikas susijęs emociniais ryšiais. Didžioji dalis šių vaikų grįžta pas tėvus, kuriems pradedamas ir/ar tęsiamas pagalbos teikimas: inicijuojamas atvejo vadybos posėdis, jame numatomos visos įmanomos pagalbos priemonės“, – apie vaiko teisių apsaugos specialistų kasdienybę priminė L. Ziukienė.
Per 2019 metus Anykščių rajone iš nesaugios aplinkos yra paimti 49 vaikai. Tik 12 vaikų nustatyta laikinoji globa, kai dėl paėmimo sprendžia ne vaiko teisių apsaugos specialistai, o leidimą paimti vaiką iš tėvų išduoda teismas. Anot patarėjos L. Ziukienės, organizuojama atvejo vadybos pagalba, mobilios komandos darbas duoda rezultatų: iš 12 vaikų net 5 jau grįžo į šeimas, nes laikinoji globa panaikinta, tėvai keičia savo gyvenimo būdą.