• Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika
Antradienis, 29 liepos, 2025
No Result
View All Result
Anyksta.lt
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
No Result
View All Result
Anyksta.lt
No Result
View All Result

Tvari kapinių priežiūra – pamokos prieš Vėlines iš mūsų senelių

Pranešimas spaudai
2019-11-01
Naujienos
1
Dalintis FacebookDalintis Twitter

Jau ateinantį savaitgalį prisiminsime ir pagerbsime išėjusius artimuosius, ant jų kapų degdami žvakutes ir dėdami gėles. Nors mažų liepsnelių horizontas, pirmųjų lapkričio dienų vakarais nušviečiantis miestų ir miestelių kapinaites, atrodo jaukiai ir ramiai, visgi derėtų nepamiršti, kad šis grožis, vėliau tinkamai nesutvarkytas, gali pakenkti gamtai.

 Apie tai, kokias tvarias ir aplinkai draugiškas alternatyvas galite rinktis ir kaip atsakingai rūšiuoti žvakes, gėles bei kitas dekoracijas, papasakojo etnologė Jūratė Bytautė ir atliekų tvarkymo įmonės „Ekonovus“ vadovas Romas Draskinis.

Atsigręžimas į gamtą ir natūralumą

Kaip teigia etnologė Jūratė Bytautė, šiuo metu kapų priežiūros, puošimo tradicijos po truputį grįžta į mūsų senelių laikus.

„Prieš bene dešimtmetį buvo toks etapas, kai ant kapų, rodos, norėta sukrauti visko ir kuo gausiau. Tai tarsi turėjo atspindėti, kiek daug materialinių gėrybių turime. Dabar, vėl atsigręžiant į gamtą, natūralumą, ekologiją, suprantant, kad irgi esame gamtos dalis, vėl ieškoma būdų, kaip brangių žmonių atminimą pagerbti nekenkiant mus supančiai aplinkai“, – pasakoja J. Bytautė.

Etnologės teigimu, mūsų seneliai išėjusius artimuosius pagerbdavo laikydamiesi įvairių tradicijų: kapinaitėse buvo deginami laužai iš senų nuvirtusių kryžių, giedamos giesmės, dalijamasi vaišėmis, dalį jų paliekant kaip duoklę išėjusiems brangiems žmonėms.

Galimos alternatyvos

Žvakės ir dirbtinės gėlės, kuriomis įprastai puošiami artimųjų kapai, turi nebrangias ir kur kas tvaresnes alternatyvas.

„Vietoje dirbtinių puošmenų gausos, galima pasodinti krūmelį ar, pavyzdžiui, išėjusio artimojo labiausiai mėgtas gėles. Tai simbolizuotų ir savotišką jo grįžimą į gamtą, ir būtų estetišku, ekologišku, ilgaamžiu sprendimu. Galiausiai, ant kapo galima padėti tuo metu žaliuojančius augalus ar eglišakius, kaip kad darė mūsų seneliai“, – pasakoja etnologė.

Pasak J. Bytautės, egzistuoja ir tvaresnė alternatyva žvakėms iš parafino – tai bičių vaško žvakės. Jos yra natūralios, neturi toksinių medžiagų. Tiesa, bičių vaško žvakės dega trumpiau nei parafininės, bet skleidžia nekenksmingą, jaukesnę liepsnos šviesą. Bičių vaško žvakutėmis etnologė skatina papuošti ne tik savo artimųjų, bet ir apleistus kapus, taip parodant pagarbą išėjusiems, kitų pamirštiems žmonėms.

Teisingo rūšiavimo svarba

Kaip pastebi atliekų tvarkymo įmonės „Ekonovus“ vadovas Romas Draskinis, kurias dekoracijas artimųjų kapams bepasirinksite, labai svarbu jas vėliau teisingai išrūšiuoti. Mat net iš pirmo žvilgsnio aplinkai pakenkti negalinčios gyvos gėlės, išmestos neteisingai, irgi daro žalą.

„Prie kapinių įprastai yra rūšiavimui tinkami konteineriai, į kuriuos galite patogiai sumesti atliekas. Jei šie konteineriai būtų pilni, atliekas tvarkingai palikite šalia jų. Tinkamai atskirdami ir rūšiuodami žaliąsias, plastiko, stiklo ir tekstilės atliekas, prisidėsite prie to, kad kuo mažiau šiukšlių pasieks sąvartynus ar, žiūrint dar plačiau, vandenynus“, – apžvelgia R. Draskinis.

„Ekonovus“ vadovas pateikia rekomendacijas, kaip teisingai rūšiuoti dažniausias kapinių dekoracijas, ant jų susidariusias atliekas ar tvarkymo priemones:

Į žaliųjų (organinių) atliekų konteinerius reikėtų išmesti nužydėjusias gėles, nugrėbtus lapus ir pan. Šios atliekos keliauja į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, kuriose gaminamas kompostas, tinkamas apželdinimui. Išmetus žaliąsias atliekas į buitinių atliekų konteinerius, jos čia pus, skleis nemalonų kvapą.

Į plastiko konteinerius reikėtų mesti plastikinius ir metalinius žvakių indelius (prieš tai išvalius juos nuo vaško likučių), plastikinius gėlių vazonėlius, dirbtines plastikines gėles (prieš tai nuo jų pašalinus tekstilę, jei tokios esama).

Į tekstilės konteinerius reikėtų mesti dirbtinių gėlių ar kitų puošmenų tekstilines dalis, tvarkant kapus sunaudotas tekstilines darbo pirštines.

Į stiklo konteinerius reikėtų mesti stiklines žvakides (prieš tai išvalius jas nuo vaško likučių), kitus stiklinius indelius.

Komentarai 1

  1. one up psilocybin chocolate bar​ says:
    2 metai ago

    891308 789288What a superb viewpoint, nonetheless is just not produce every sence by any means discussing this mather. Just about any technique thanks and also i had try and discuss your post directly into delicius but it surely appears to be an concern inside your blogging is it possible you need to recheck this. thank you just as before. 158536

Kitas įrašas

Rasti dokumentai

Panašūs straipsniai

Vibriozės bakterijos: vasaros mėnesiais jų galima aptikti Baltijos regione

2025-07-28
0

Vasarą pakilus jūros paviršiaus temperatūrai, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC) atkreipia dėmesį į sezoninę riziką, kurią kelia Vibrio...

Antradienio „Anykštoje” 2025-07-29

2025-07-28
2

...

Pradės dirbti naujasis Statybos skyriaus vedėjas

2025-07-28
4

Rugpjūčio 1-ąją Anykščių rajono savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėju pradės dirbti Laurynas Gabrilavičius.

36-erių L. Gabrilavičius iki tol dirbo Anykščių priešgaisrinėje...

Skelbiamas kvietimas teikti prašymus dėl paramos būstui

2025-07-28
0

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia kvietimą teikti prašymus suteikti paramą būstui įsigyti (gauti valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą...

Anykšta TV:

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

Naujienos

Vibriozės bakterijos: vasaros mėnesiais jų galima aptikti Baltijos regione
Antradienio „Anykštoje” 2025-07-29
Pradės dirbti naujasis Statybos skyriaus vedėjas
Skelbiamas kvietimas teikti prašymus dėl paramos būstui
Negi Anykščių ligoninė virto širdininkų kalėjimu
Ligoninei perduos echoskopą

Apskrities nusikalstamų įvykių apžvalga

Liepos 27 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 26 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 25 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 24 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 23 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 22 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga

Lietuvos ir užsienio naujienos

Gintautui Paluckui – 200 tūkst. eurų paskola iš jo kontroliuojamos „Emus“
Ministrė: kol neaišku, koks dronas įskrido į Lietuvą, panašių incidentų tikimybė – padidėjusi
Į Lietuvą iš Baltarusijos įskrido dar vienas bepilotis orlaivis
Premjero brolienės įmonė „Dankora“ atsisako europinės paramos
Mažų ir vidutinių įmonių plėtrai užsienyje – 12 mln. eurų paramos
Per metus Vilniaus arkivyskupija sulaukė dviejų kreipimųsi dėl galimo nepilnamečių išnaudojimo

Laikraštis

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)
Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)
Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)
Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)
Jei ne švietimas – Anykščių rajonas muštų indekso dugną (Nr.28, 2022-04-09)
Iš Tarybos darbotvarkės išbrauktas 21 klausimas (Nr.26, 2022-04-02)
Restoraną ant Šventosios kranto numatyta nuomoti už kuklią kainą (Nr.25. 2022-03-29)
Anykščiuose ukrainiečius šokiravo atlyginimo dydis (Nr. 24, 2022-03-26)

Vietovės ir žmonės

Mačionių kaimas patrauklus verslui ir poilsiui
Mikieriai ir nuostabusis Leika
Skiemonyse tuščių sodybų beveik nelikę
Nuo melioracijos išsigelbėjo pakišdamas revoliucionierių
„Nebėr Jurgiškio…“
Žiogų kaime Žiogai negyvena
Levaniškiuose užpuolė šunys
Vaikystės pievose prezidentas gano aubrakus

skelbimas žiūrėk

skelbimas žiūrėk

Apklausa

Kaip grybai?

Rezultatai

  • Balsavimų archyvas

PRENUMERATA

PRENUMERATA

Jaros prekyba

Jaros prekyba

Anyksciu baldai

Anyksciu baldai

PIANISTAI_800x800

PIANISTAI_800x800

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Husquarna atsinaujinkite

Husquarna atsinaujinkite

800x800_AGROBITE_LT

800x800_AGROBITE_LT

AKC BANERIS

AKC BANERIS

AMC baneris

AMC baneris

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu vandenys_ logotipas

baseino bangenis stovykla

baseino bangenis stovykla

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

akksc.lt

akksc.lt

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Projektą „Legenda: gyvieji Anykščiai – 2025“

10 000 Eur iš dalies finansuoja

Medijų rėmimo fondas.

anykta.lt logo
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

No Result
View All Result
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In