Lietuvos savivaldybių vadovai, tarp jų ir Anykščių rajono meras, išplatino kreipimąsi adresuotą Prezidentui, Seimui ir Vyriausybei, dėl šalies savivaldybių teisės teikti kokybiškas viešąsias paslaugas.
„Gerbiamieji,
mes, Lietuvos savivaldybių vadovai, siekdami užtikrinti Lietuvos gyventojų teisę gauti prieinamas ir kokybiškas viešąsias paslaugas, kreipiamės į jus ragindami suteikti savivaldai galimybes savarankiškai rinktis viešųjų paslaugų teikimo būdus.
Šiuo metu Vyriausybė rengia išvadą Seimui dėl Seimo narių grupės užregistruotų įstatymų pakeitimų projektų, susijusių su vidaus sandorių reguliavimu savivaldybėse.
Projektuose numatyta įteisinti savivaldybių teisę pačioms spręsti, kokiu būdu jos teiks gyventojams viešąsias paslaugas – pirkdamos jas rinkoje ar pavesdamos jas teikti savo steigtoms įmonėms bei įstaigoms. Tokia sprendimo laisvė nebūtų absoliuti ir galiotų tik toms viešosioms paslaugoms, kurių teikimas yra susijęs su visuomenės interesais gauti garantuotą kokybišką, nepertraukiamą ir prieinamą paslaugą už geriausią kainą. Pritarus įstatymų pakeitimų projektams, savivaldybės pačios galėtų spręsti kas, kokia tvarka ir kokiu būdu teiks tokias viešąsias paslaugas kaip vandens ir šilumos tiekimas, nuotekų valymas ir atliekų tvarkymas, keleivių vežimas vietinio susisiekimo maršrutais, savivaldybių viešųjų teritorijų ir gatvių priežiūra, maitinimas ugdymo, globos ar sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat savivaldybės galėtų spręsti, kas teiks viešąsias paslaugas tvariai naudojant savivaldybėms priklausantį turtą, pavyzdžiui, baseinus, stadionus, sporto arenas.
Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato savivaldybių pareigą minėtų viešųjų paslaugų teikimui pasitelkti operatorius – verslo subjektus, perkant iš jų turto administravimo ir (arba) viešųjų paslaugų teikimo paslaugas. Tik tuomet, kai norinčių valdyti savivaldybių turtą verslininkų neatsiranda, galima tokių paslaugų teikimą bei turto administravimą pavesti savivaldybių valdomoms įmonėms bei įstaigoms.
Lietuvoje šiuo metu veikianti teisinė sistema sudaro galimybes verslo įmonėms turėti pirmumo teisę teikti savivaldai pavestas reguliuoti viešąsias paslaugas ar administruoti savivaldybės lėšomis sukurtą turtą ir taip uždirbti savo akcininkams pelnus. Ši teisė yra tiek suabsoliutinta, kad ginamos net tos rinkos, kuriose nėra privačių paslaugų tiekėjų.
Europos Sąjungoje gerbiamos ES pagrindinių teisių ir Europos vietos savivaldos Chartijos. ES viešųjų pirkimų direktyvoje pripažinta savivaldybių teisė savarankiškai spręsti, kaip bus teikiamos viešosios paslaugos. Europos Teisingumo Teismas ne kartą yra pasisakęs apie tai, kad valdžios institucijos su viešuoju interesu susijusias užduotis turi teisę įgyvendinti savo pačių priemonėmis ir neprivalo naudotis išorinių, jų tarnyboms nepriklausančių įmonių paslaugomis.
Mes pritariame Seimo narių inicijuotiems įstatymų pakeitimams, kurie aiškiai įtvirtina vietos savivaldos institucijų galimybę savarankiškai rinktis geriausius viešųjų paslaugų teikimo būdus.
Neabejojame, kad geroji savivaldos ir verslo bendradarbiavimo praktika išliks, o valstybės institucijos toliau aktyviai dalyvaus viešųjų paslaugų teikimo stebėsenos procesuose, užtikrindamos savivaldai reikalingą pagalbą ir gerosios praktikos sklaidą:, – rašoma šalies savivaldybių merų pareiškime.