Elektra buitiniams vartotojams nuo sausio pabrango vidutiniškai 14,6 proc. Verslo įmonės turi atskiras sutartis su elektros pardavėjais, tačiau ir jos jaučia kainų kilimo tendenciją.
„Anykštos“ kalbinti verslininkai ir ūkininkai, taip augant kainoms, ateityje elektrą ketina gamintis patys.
AB ,,Anykščių kvarcas“ per metus suvartoja 1,7 mln. kWh elektros, kiek už kilovatvalandę elektros pardavėjams moka gamybininkai, neskelbiama, tačiau akivaizdu, kad išlaidos elektros energijai ,,Anykščių kvarcui“ yra vienos iš esminių.
Daug už elektrą moką ir ūkininkas Algis Bukauskas. Ir ,,Anykščių kvarcas“, ir ūkininkas A.Bukauskas planuoja patys gamintis elektrą.
,,Kvarco“ elektrinė atsipirks per šešerius metus
,,Anykščių kvarcas“| didžiulio diametro vamzdžiais iš Šventosios upės pumpuoja vandenį, kurį naudoja kvarciniam smėliui plauti. Viešintų ūkininkas A.Bukauskas vienintelis Anykščių rajone, o galbūt ir visoje Lietuvoje atlieka absoliučiai visą mėsos gamybos ciklą – nuo grūdų iki virtos, keptos ir rūkytos mėsos. A.Bukauskui elektros reikia ir grūdams malti, ir fermose, ir mėsos paruošimo cechuose, ir parduotuvėse.
Ir ūkininkas A.Bukauskas, ir AB,,Anykščių kvarcas“ ketina statytis saulės elektrines. AB ,,Anykščių kvarcas“ direktorius Eugenijus Andriejauskas ,,Anykštai“ sakė, kad apskaičiavo, jog investicija į saulės elektrinę atsipirks per šešerius metus. Tiesa, ,,Anykščių kvarco“ investiciją paskatino ne pastarasis elektros brangimas. Nuo Naujųjų metų ,,Kvarcui“ elektra nebrango – nauja dviejų metų sutartis, kurioje numatyta fiksuota kaina tarp ,,Anykščių kvarco“ ir elektros pardavėjų, sudaryta 2019 -ųjų birželio mėnesį.
A.Bukauskas taip pat ketina investuoti į saulės elektrinę. Tiesa, jis turi kelis padalinius – ūkį ir cechą Viešintose, cechą Ukmergėje, parduotuvę Anykščiuose, todėl bet kuriuo atveju visiškai nepriklausomas nuo elektros tiekėjų jis būti negalės.
Viską ,,pakabino ant elektros“ ir džiaugiasi
Kita vertus, Anykščių parduotuvės ,,Anykštukas“ šeimininkai Marius ir Gintarė Šimulioniai ne tik parduotuvę, bet ir naująjį gyvenamąjį namą ,,maitina“ tik elektra ir džiaugiasi. ,,Anykštos“ kalbinta G.Šimulionienė sakė, kad šeima apskaičiavo, jog namą šildyti elektra galbūt yra ir kiek brangiau nei dujomis ar malkomis, tačiau gerokai mažesnės pirminės investicijos. ,,Mums vien dujų įvado į gyvenamąjį namą atvedimas būtų kainavęs gal 3000 eurų. O viso elektrinio šildymo įrengimo kaina – 2000-3000 eurų“, – ,,Anykštai“ sakė G.Šimulionienė.
Parduotuvę neišvengiamai pašildo dar ir šaldytuvai bei kiti elektriniai prietaisai, tad papildomas pašildymas elektra rimtesnės išlaidų dalies nesudaro ir yra sunkiai apskaičiuojamas. D.Šimulionienė sakė, kad už visą 170 kv.m. gyvenamojo namo elektrą šeima kol kas mokėjo 150 eurų. ,,Ar 150, ar 170 eurų mokėsime, nėra didelio skirtumo“, – elektros brangimą bereikšmiu vadino verslininkė. Tiesa, kol kas, žinia, žiema yra labai jau švelni. Kitas svarbus aspektas – M.Šimulionis pagal išsilavinimą yra inžinierius, savo namuose bei parduotuvėje įdiegęs naujausias technologijas.
Vidutinis vartotojas už elektrą mokės 2-3 eurais daugiau, o dujos pinga
Pranešama, kad, padidinus elektros kainas, populiariausio – „standartinio“ – plano vartotojai už elektrą per mėnesį mokės vidutiniškai 2-3 eurais daugiau. Vienos laiko juostos tarifas didėja 1,9 cento iki 14,9 cento už kilovatvalandę (su PVM), dviejų laiko zonų – iki 16,8 cento (dienos) ir iki 10,7 cento (nakties).
Dujos pinga 10-11 centų iki 35-55 centų už kubinį metrą, priklausomai nuo vartotojų grupės. Tik maistui gaminti dujas naudojantiems gyventojams (iki 300 kubų dujų per metus) kaina mažėja 16,7 proc. iki 55 centų už kubą, dujomis šildantiesiems namus (nuo 300 iki 20 tūkst. kubų) – 21,7 proc. iki 36 centų. Daugiau kaip 20 tūkst. kubų per metus sunaudojantiems vartotojams kaina mažėja 22,2 proc. iki 35 centų. Skaičiuojama, kad dujas maistui ruošti naudojantys gyventojai sutaupys vidutiniškai 60 centų per mėnesį, o būstui šildyti – 10-12 eurų.