Europos Parlamentas trečiadienį galutinai uždegs žalią šviesą „Brexitui“, kai per balsavimą Briuselyje ratifikuos susitarimą dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų.
Šis istorinis teisės aktas bus paskutinis įstatymas, dėl kurio Europos Parlamente balsuos 72 britų deputatai, po savo šalies išstojimo paliksiantys ES asamblėją. Jis atvers kelią Jungtinei Karalystei penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku oficialiai palikti ES. Beveik visoje žemyninėje Europoje tuo metu bus vidurnaktis, Britanijoje – 23 valanda.
JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas tvirtina, kad tą dieną „Brexitas“ bus užbaigtas. Tuo tarpu Bendrija akcentuoja, kad prasidės kitas, sudėtingesnis vadinamųjų skyrybų etapas – derybos dėl sutarties, apibrėšiančios būsimos santykius tarp ES ir JK.
Tos derybos tęsis visus metus. „Brexito“ susitarime numatytas pereinamasis 11 mėnesių laikotarpis, per kurį JK ir Bendrijos ryšiai išliks daugmaž tokie patys kaip dabar. Per tą laikotarpį Londonas ir Briuselis turėtų susiderėti dėl naujų prekybos santykių.
B. Johnsonas atmeta galimybę prašyti pratęsti pereinamąjį laikotarpį.
Pereinamuoju laikotarpiu paprasti britai ir ES šalių piliečiai nepajus akivaizdžių pokyčių, o Londonas toliau mokės į Bendrijos biudžetą.
Tačiau nuo šio savaitgalio JK nebeturės savo atstovų ES institucijose ir nebedalyvaus priimant sprendimus. Ji oficialiai bus „trečioji šalis“ – ES nepriklausanti valstybė. Ji bus artima kaimynė, svarbi prekybos ir saugumo partnerė, tačiau nebepriklausys ES bendrajai rinkai su 450 mln. gyventojų.
„Brexitas“ yra praradimas mums visiems“, – po antradienį vykusio įprasto ES ministrų susitikimo sakė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Ševčovičius .
Pasak jo, labai svarbu, kad Bendrija per derybas dėl būsimų santykių su JK išlaikytų vienybę.
Susitikime dalyvavęs britų Europos reikalų ministras Christopheris Pincheris buvo nusiteikęs optimistiškai.
„Mūsų laukia visiškai kitoks pasaulis ir visiškai kitokie santykiai“, – sakė jis.