Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė pristatė Nacionalinei sveikatos tarybai (NST) detalesnius ligoninių pertvarkos planus. NST iš esmės palaimino stacionarinių gydymo įstaigų pertvarką.Pagal ją Anykščių gyventojus ligoninėje reanimuotų, tačiau tik minimaliai.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė pristatė Nacionalinei sveikatos tarybai (NST) detalesnius ligoninių pertvarkos planus. NST iš esmės palaimino stacionarinių gydymo įstaigų pertvarką.Pagal ją Anykščių gyventojus ligoninėje reanimuotų, tačiau tik minimaliai – tik tiek tegalėtų rajono medikai.
Ligoninių naikinimo metas
Naujoji pertvarka turėtų užtrukti metus ar dvejus. Pagal ją numatoma ligonines numatoma skirstyti į respublikines, regionines ir rajonines.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, darbo grupės suformulavo šių ligoninių kriterijus – ne mažiau 300 gimdymų skaičius per metus, ne mažiau 1100 didžiųjų operacijų, mažųjų ir naktinių operacijų skaičius, geografinis atstumas iki regiono ligoninės ne didesnis nei 50 kilometrų. Taip pat papildomi kriterijai – žmogiškieji ištekliai, ar gydytojai daugiausia atvyksta ar dirba konkrečioje ligoninėje, bei padalinių ekonominis efektyvumas. Pagal pertvarką, jei rajoninė ligoninė neturi reikiamo gimdymų, operacijų skaičiaus, ligoninė bus skatinama atsisakyti teikti tokias paslaugas. Brangiausios ir sudėtingiausios paslaugos bus sutelktos į du mokslo ir gydymo centrus – Santariškių ir Kauno medicinos universiteto klinikas. Respublikinių ligoninių bus 11, o regioninės ir rajoninės priklausys savivaldybėms. Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 3,45 ligoninės, Europos Sąjungoje šis rodiklis siekia 2,97.
Vaikus gydyti vešime kitur?
Jei bus patvirtinta nauja tvarka, rajono lygio ligoninės neteiks dalies paslaugų. Kol kas skelbiama, kad reorganizacija pradėta nuo didžiųjų ligoninių. Sakykim, neliks akušerijos – ginekologijos skyrių, gimdys moterys kituose miestuose, tačiau gali atsitikti, kad neliks ir pediatrijos – sergantį vaiką taip pat tektų gabenti kažkur į kitą miestą. Žodžiu, klerkai vėl pirmiausia užsimojo apkartinti ir apsunkinti gyvenimą ir taip labaiusiai pažeidžiamiausiems – provincijos gyventojams. Paklaustas, ką mano apie būsimą pertvarką, Anykščių ligoninės vyr.gydytojas Dalis Vaiginas buvo santūrus. Gydytojas teigė, kad dar viskas nėra galutinai aišku.“Šį kartą laikomasi kitokios taktikos – pradedama nuo didžiųjų. Nemanau, kad pertvarka atneš prienamesnes paslaugas gyventojams, be abejo, turės išaugti asmeninio ūkio sveikatai – norint gauti paslaugas gali tekti pasiekti kitą miestą”,- teigė D.Vaiginas.
Preliminarūs rajono ligoninės teikiamų paslaugų kriterijai
* reanimacija (minimali),
* priėmimo ir skubios pagalbos skyrius,
* terapija,
* pediatrija (kol kas, galutinai nenuspręsta),
* slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos,
* visos ambulatorinės konsultacijos ir ambulatorinė reabilitacija,
* stebėjimo paslaugos (terapinis dienos stacionaras),
* dienos stacionaro paslaugos,
* vaikų ankstyvoji reabilitacija,
* visos kitos ambulatorinės paslaugos.
Plačiau -„Anykštoje”