Mažoji bendrija „Kaimo sultys“ Kavarsko seniūnijos Dauginčių kaime ruošiasi pradėti gaminti saldainius. Iš nuosavame ūkyje užaugintų juodųjų serbentų bei braškių pagamintais guminukais planuota pradėti prekiauti prieš šias Kalėdas, tačiau planus kuriam laikui atidėjo prasidėjusi koronaviruso pandemija.
Ūkininkai Vilma Tocionytė ir Domas Grigaliūnas Kavarsko seniūnijoje juoduosius serbentus augina 20 ha laukuose, braškės auga 1 ha plote. Uogininkyste ūkininkai užsiima jau penkerius metus. V.Tocionytė pasakojo, kad užaugintas braškes parduoti nėra sudėtinga, kur kas problemiškesnė juodųjų serbentų realizacija.
Už juodųjų serbentų kilogramą supirkėjai siūlo 10 – 12 centų, be to, reikalauja milžiniško uogų kiekio. Serbentų krūmų priežiūra, laistymas kainuoja didelius pinigus, todėl tokios mažos uogų supirkimo kainos skaudina“, – atviravo pašnekovė.
V.Tocionytė sakė, kad mintis pradėti gaminti saldainius gimė pirmiausia dėl šeimoje augančių vaikų.
„Kai šeimoje trys vaikai ir nespėji pirkti saldainių, tai… Be to, liūdna žiūrėti, kokius saldainius perki parduotuvėje, o vaikams juk nepasakysi, kad jų neduosi“, – kalbėjo V.Tocionytė.
„Anykštai“ V.Tocionytė atskleidė, kokia yra jos gaminamų saldainių receptūra. Jie daromi iš sulčių, medaus ir želatinos. Moteris tikino, kad guminukai labai patinka jos vaikams, patiko ir vaišintiems draugams bei pažįstamiems. Idėjų, kaip gaminti saldainius, Vilma sėmėsi iš interneto.
Saldainių gamybos liniją ūkininkai jau yra įsigiję ir sumontavę. Ji kainavo per 100 tūkst. Eur. Pusę įrangai reikalingos sumos sudaro gauta europinė parama.
Pasiteiravus, ar nekilo dvejonių dėl saldainių gamybos, kai, rodos, rinka tiesiog pilnutėlė panašių produktų, V.Tocionytė sakė, kad buvę visokių minčių.
„Jeigu nebandysi, tai nieko ir nebus. Nesu garantuota, kad viskas pasiseks 100 procentų“, – dėstė ji.
Saldainius kavarskiečiai žada gaminti be jokių konservantų, jie bus natūralūs. Tokių V.Tocionytė sakė prekyboje net nemačiusi. Tai bus trumpalaikio galiojimo produktas, todėl nusipirktus saldainius netgi reikėtų laikyti šaldytuve, kad jie neištirptų.
Būsimiesiems saldainiams jau sukurtos pakuotės, jie neturės kažkokių išskirtinių pavadinimų ir vadinsis tiesiog „guminukais iš natūralių sulčių“.
Mažoji bendrija „Kaimo sultys“ savo produkcija prekiauja pačiame ūkyje, turi šalia judraus kelio stovintį kioską ir jau netrukus atidarys elektroninę parduotuvę.
„Elektroninė parduotuvė dabar yra būtinybė. Aš nelabai įsivaizduoju, kad gali būti kitaip. Aš pati dažniausiai apsipirkinėju elektroninėse parduotuvėse“, – sakė V.Tocionytė.
V.Tocionytė prisipažino, kad dėl koronaviruso pandemijos, besitęsiančių karantinų, yra labai daug nežinios dėl planuojamo verslo starto.
„Nemanau, kad mes dabar nuo savęs esame priklausomi. Žiūrime į Vyriausybės sprendimus ir galvojame, ką daryti toliau“, – sakė ji.
Planuojama, kad Kavarsko seniūnijoje pradėsiančiame saldainių gamybą „fabrike“ dirbs trys darbuotojai.
Iki šiol saldainius Anykščių rajone yra gaminusi tik „Anykščių vyno“ gamykla.1985 metais, prasidėjus Michailo Gorbačiovo antialkoholinei kampanijai, tuomet šalies vyno gamybos įmonių lyderė buvo paversta maisto produktų kombinatu, kuris gamino ir saldainius.