Premjero Andriaus Kubiliaus vertinimu, Lietuvos mokesčių sistema stokoja teisingumo ir ne dėl progresyvumo stokos, o dėl to, kad kai kurios net ir stambios pajamos nėra apmokestinamos Gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
Premjero Andriaus Kubiliaus vertinimu, Lietuvos mokesčių sistema stokoja teisingumo ir ne dėl progresyvumo stokos, o dėl to, kad kai kurios net ir stambios pajamos nėra apmokestinamos Gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
„Pavyzdžiui, praėjusiais metais Viktoras Uspaskichas deklaruoja, kad uždirbo daugiau nei 8 mln. litų pajamų ir sumokėjo tik 10 tūkst. litų mokesčių, ir tai yra visiškai legalu ir teisėta. Tuo tarpu aš uždirbau iš atlyginimo daugiau nei 150 tūkst. litų pajamų ir sumokėjau 20 tūkst. litų mokesčių. V. Uspaskichas gavo daug tokių pajamų, kurios iš viso nėra apmokestinamos. Aš manau, kad tai nėra teisinga”, – pavyzdžiu savo argumentus iliustravo A. Kubilius.
Interviu „Žinių radijui” Premjeras teigė matąs racijos socialdemokratų siūlyme atsisakyti išimčių palūkanoms arba iš akcijų pardavimo gautoms pajamoms ir tokias pajamas apmokestinti.
Kalbėdamas apie progresinius mokesčius, kuriems aktyviai priešinasi valdantieji liberalai, Vyriausybės vadovas aiškino nei esąs didelis jų šalininkas, nei priešininkas ir teigė, kad platesnio sutarimo dėl jų Seime nėra.
„Aš tikrai nesu ideologiškai prisirišęs prie progresinių ar neprogresinių mokesčių. Manau, kad tai nėra kažkoks savaime išsprendžiantis visas problemas arba sukuriantis kokias nors bėdas mokesčių modelis. Pasaulyje labai gerai gyvena valstybės, kurios turi progresinius mokesčius, bet taip pat neblogai gyvena ir valstybės, kurios neturi progresinių mokesčių. Aš manau, kad mes turime, visų pirma, galvoti apie teisingą mokesčių sistemą, o po to jau galvoti apie jos progresyvumą ar neprogresyvumą”, – sakė A. Kubilius.
Socialdemokratų siūlymas dėl progresinių mokesčių, Premjero teigimu, kai kur stokoja racionalumo.
„Socialdemokratų siūlymas ties 4 tūkst. litų gaunamų pajamų padaryti mokesčio šuolį nuo 15 iki 33 proc., mano įsitikinimu, nėra labai racionalus. Per didelis skirtumas susidaro”, – aiškino A. Kubilius.
Premjeras teigė, kad ir dabartinė Lietuvos mokesčių sistema turi aiškų progresyvumo pobūdį.
„2008 metų pabaigoje – 2009 metais mes įvedėme neapmokestinamo pajamų dydžio progresyvumą, ir todėl progresyvumas mūsų mokesčių sistemoje yra labai ryškiai išreikštas, bet joje trūksta teisingumo aspekto, kad kai kurios pajamos ir stambios pajamos nėra visiškai apmokestinamos”, – sakė A. Kubilius.
Premjeras yra nekilnojamojo turto mokesčio šalininkas. Pasak Vyriausybės vadovo, dėl tokio mokesčio įvedimo koalicija susitarė ir jį įrašė į Vyriausybės programą dar 2008-aisiais, tačiau sprendimas vis nepriimamas dėl nesibaigiančių diskusijų.
„Mano manymu, jis tikrai būtinas ne tiek dėl to, kiek pajamų gautume į biudžetą, bet dėl to, kaip rodo nesena Lietuvos patirtis, kai vadinamasis nekilnojamojo turto kainų burbulas ir buvo viena iš priežasčių, kodėl mes patekome į tokią gilią ekonominę duobę, kai tas burbulas 2008 metais sprogo”, – sakė A. Kubilius.