Lietuva artėja prie Karštosios koronaviruso linijos ir testavimo pajėgumų ribų, sako Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Tą turime suprasti, mes pasiekinėjam tam tikras galimybių ribas ir ateis laikas, kada tikrai nebesugebėsime visų, kuriuos reikia, nei atsiliepti, nei testuoti ir dalies jau matyt ir nebegebam to padaryti“, – penktadienį LRT radijui sakė ministras.
„Plitimas yra labai greitas, žmonės ir toliau bendrauja, dalis jų nesisaugo, elgiasi neatsakingai ir perkelti paskui visą šitą atsakomybę ant sveikatos apsaugos sistemos, yra mažų mažiausiai keista tikėtis, kad mes švęsim, lakstysim po varžybas, o sistema testuos begalinį skaičių žmonių ir sugebės juos gydyti ir priimti“, – pabrėžė jis.
Paklaustas, kuriuose sveikatos apsaugos sistemos sektoriuose situacija yra sudėtingiausia, ministras teigė, kad visose.
„Visur tos ribos yra pasiektos ir pradedant nuo to, kad nėra paprasta prisiskambinti, kaip jūs teisingai ir sakote (…) ir tikrai ten yra ieškoma sprendimų tam, kad būtų galima elektroniškai registruotis, sutrumpintas protokolas, ką operatorius sako žmogui, kad galima būtų greičiau pakelti telefono ragelį, atsiliepti“, – kalbėjo jis.
Jis pabrėžė, kad testus tiriančios laboratorijos taip pat turi savo fizines galimybių ribas, jų darbuotojai pervargę, o įranga negali tirti begalinio skaičiaus testų.
„Visi ieško sprendimų, bet tuo pačiu visuomenė turi suprasti, kad nebus tai begalinis resursas ir jei mes neprisėsim uodegos, nenustosim lakstyti ir švęsti, tai laboratorijos vieną dieną tikrai nebespės visų mėginių tirti ir nerealu tikėtis, kad taip būtų, nei viena šalis negali to pasiekti“, – teigė A. Veryga.
Ministras pažymėjo, kad Lietuva yra viena intensyviausiai žmones tiriančių šalių Europoje, o testavimo apimtys ir taip yra didinamos.
„Jos didinamos yra (…) mes tirdavome po penkis tūkstančius, dabar tiriame po dvylika, tai yra daugiau nei dvigubai išauginti pajėgumai, bet nustokime tikėtis, kad tai yra begalinis resursas, begalinis išteklius, kad kiek norėsim, tiek tas skaičius ir pasidarys“, – sakė jis.
Kalbėdamas apie Lietuvoje pritaikomą testavimo strategiją ministras pabrėžė, kad situacija nuolatos keičiasi ir teigė, kad šiuo metu laukiama mokslininkų informacijos apie mažiausiai du naujus metodus, kurie galėtų padėti padidinti bendrą tyrimų skaičių.
„Vienas, tai ko laukiam, ir, panašu, kad tuoj gausime mokslininkų išvadas dėl vadinamo grupinio testavimo, kai keli mėginiai yra sudedami į vieną ir testuojami laboratorijoje, tai leistų tiesiog daugiau mėginių tirti. Kita, tai yra diskusija dėl tų vadinamų greitųjų PGR testų (…) yra sukurti bent kelių kompanijų panašūs testai, kurie atliekami labai greitai, kuriuos jau dabar pradeda gydymo įstaigos naudoti guldomiems pacientams testuoti“, – pasakojo A. Veryga.
Anot jo, informacijos taip pat laukiama ir iš Slovakijos, kuri šiuos itin greitus testus bando naudoti labai plačiam visuomenės tyrimui.
Pastaruoju metu Lietuvoje ir daugelyje kitų šalių fiksuojamas spartus koronaviruso atvejų skaičiaus augimas, dėl to šalys įveda įvairius socialinio gyvenimo ribojimus.
Trečiadienį Lietuvoje buvo patvirtintas dar vienas rekordinis naujų koronaviruso atvejų skaičius – 950, taip pat mirė šeši žmonės.
Iš viso Lietuvoje koronavirusu užsikrėtė 13 tūkst. 88 asmenys, 8301 – tebeserga, 4582 – pasveiko.
Nuo COVID-19 iš viso mirė 150 žmonių, dėl kitų priežasčių mirė 55 žmonės.