
Į Lietuvos etnografijos muziejų pateko Kėdainių rajone rasta žymiausio lietuvių dievdirbio Vinco Svirskio (1835– 1916) skulptūra „Šv. Jonas Nepomukas“.
Kaip praneša naujienų portalas lrt.lt, Viešintų bendruomenės pirmininkas Vitas Mykolas Zaikauskas atskleidė, kad ilgus metus skulptūrą saugojo jo klasės draugas, šaulių sąjungos narys, rašytojas Julijonas Kęstutis Malinauskas. Aiškėja, kad skulptūra stovėjo Anykščių rajone, Levaniškių kaime.
„Levaniškių kaime, nuvažiavęs į savo dukters ir žento sodybą, tiesiog apžiūrinėdamas pastatus ir ūkiniame pastate, apkritusią šiaudais rado šią skulptūrą“, – pasakoja menotyrininkė S. Urbonienė.
Lietuvos etnografijos muziejus skelbia, kad ši šv. Jono Nepomuko skulptūra yra artima koplytstulpiui, sukurtam 1884 metais, šiuo metu stovinčiam Šilų kaime (Panevėžio rajone) Švč. Jėzaus Vardo bažnyčios šventoriuje, anksčiau stovėjusiam Panevėžio rajone esančiame Vėjeliškių kaime. Bet ji ypač panaši į muziejininkės Valerijos Žemaitytės 1965 metais nuotraukoje užfiksuotą (greičiausiai neišlikusią) šv. Jono Nepomuko skulptūrą iš Mileikiškių kaimo (Anykščių rajone) koplytstulpio, datuoto taip pat 1884 metų data.
Humanitarinių mokslų daktarės Skaidrės Urbonienės nuomone, V. Svirskis šias dvi beveik vienodas skulptūras panašiu laiku galėjo išdrožti vienoje vietovėje dviem skirtingiems užsakovams. Todėl tikėtina, kad koplytstulpis su V. Svirskio skulptūra „Šv. Jonas Nepomukas“ taip pat buvo sukurtas apie 1884 metais ir stovėjo greičiausiai vienkieminėje sodyboje tarp Anykščių ir Panevėžio rajonų.