Renginiu ,,Lai skraidina atmintį aitvarai“ pagerbti anykštėnai aviatoriai – mokytojas ir mokinys Algirdas Kovaliūnas ir Vytautas Galvonas.
Pats lėktuvų nepilotavęs A.Kovaliūnas aviacija užkretė dešimtis anykštėnų, tapusių lakūnais, tarp jų ir žuvusį aukštojo pilotažo meistrą V.Galvoną.
Anykštėnų aviatorių atminimo renginys ,,Lai skraidina atmintį aitvarai” vyko ketvirtadienį, birželio 6-ąją, per kurį ant Vorutos piliakalnio vaikai ir suaugusieji skraidino aitvarus, kuriuos prieš tai patys pasigamino.
Su Antano Baranausko pagrindinės mokyklos bei Anykščių vaikų užimtumo centro mokiniais ir jų mokytojomis Daiva Barauskiene ir Alma Repečkiene aitvarus konstravo Algirdo Kovaliūno dukra Jūratė Vingrienė ir keturi jo anūkai – Eglė, Antanas ir Jurgis Vingriai bei Algirdas Narbutas. Aviatoriaus anūkai kartu su Almantu Čieliu bei A.Kovaliūno mokiniu Andriumi Andrikoniu buvo ir aitvarų gamybos bei jų leidimo į dangų ,,darbų vadovais“. Visus A. Kovaliūno anūkus šitos veiklos išmokė senelis.
Vykstant kūrybinėms dirbtuvėms virš Vorutos piliakalnio praskrido skraidyklė, pilotuojama Viliaus Ordos. Kartu su juo skrido Anykščių kūrybos ir dailės mokyklos direktorius, buvęs A.Kovaliūno mokinys Arūnas Vilkončius.
Priešpilyje, kur buvo gaminami aitvarai, surengta ir vaikų pieštų aitvarų paroda, o kiekvienas aitvarų gamintojas gavo po keraminį aitvariuką.
2013-aisiais miręs A. Kovaliūnas (g. 1929 m.) – kelių kartų Anykščių aviatorių mokytojas, aviamodeliuotojas, pats susikonstravęs sklandytuvą.
A.Kovaliūnas aviacija susidomėjo vaikystėje, dar prieškaryje. Į Anykščių rajoną jis atsikraustė 1957-aisiais ir buvo aviamodeliavimo pradininkas mūsų krašte. Jo užsiėmimus lankė kelios anykštėnų kartos, sakoma, kad A.Kovaliūnas buvęs visų iš Anykščių krašto kilusių lakūnų mokytojas. Anykštėnas kūrė skraidančius eksperimentinius aviamodelius, sukonstravo ir pastatė malūnsparnį – sklandytuvą AK-1 (apie 1957 m.), veikiantį aparatą ant oro pagalvės AK-2 (apie 1972 m.), vėliau – malūnsparnį-sklandytuvą AK-3 (1980 m.) – šis sklandytuvas išbandytas ir eksponuojamas Lietuvos aviacijos muziejuje Kaune.
Lietuvos aviacijos federacijos konkurse mokomajam sklandytuvui sukurti A. Kovaliūno projektas AK-4 ,,Žvirblis“ pelnė 3-iąją vietą (1986 m.), šis sklandytuvas buvo sukurtas, juo iki senatvės skraidė pats konstruktorius.
2015-aisiais žuvęs V. Galvonas (g, 1958 m.) – politikas, verslininkas, lakūnas, buvęs A.Kovaliūno mokinys.
V.Galvonas buvo LR Seimo nariu, Finansų viceministru. Nuo studijų metų jis treniravosi Vilniaus S. Dariaus ir S. Girėno aeroklube, buvo akrobatinio skraidymo sportiniais lėktuvais Lietuvos rinktinės narys, jam suteiktas sporto meistro vardas. Jis tapo akrobatinio skraidymo sportiniais lėktuvais varžybų ,,Žmogus – paukštis“ Lietuvos čempionu, buvo Respublikos akrobatinio skraidymo A kategorijos vicečempionas ir B kategorijos vicečempionas. Nuo 2014 m. kovo iki gyvenimo pabaigos jis buvo Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos prezidentas. V.Galvonas žuvo Alytuje, kai jo pilotuojamas lėktuvas trenkėsi į žemę.
Anykštėno lakūno atminimui kiekvienais metais Gaisrininkų saloje, kur jis leido vaikystės vasaras, rengiamas paplūdimio futbolo turnyras.
V. Galvonas buvo nušalintojo Lietuvos Prezidento, lakūno Rolando Pakso bičiulis. R. Paksas per vieną iš miesto švenčių anykštėnams surengė aukštojo pilotažo pasirodymą, skirtą draugo atminimui. Beje, ir pats Vytautas yra ne tik mecenavęs Anykščių miesto šventes, bet ir jose džiuginęs anykštėnus savo skrydžiais.
Aitvarų šventė – jau tradicija tapęs renginys. Algirdo Kovaliūno dukra, Anykščių kūrybos ir dailės mokyklos mokytoja Jūratė Vingrienė prisiminė, kad po pirmosios aitvarų šventės, skirtos jos tėčio atminimui, kalbėjosi su V.Galvonu, kad ateityje tai būsiąs bendras projektas.
Kalba buvusi pranašinga, tik ne renginio partneriu V.Galvonas tapo, o antruoju anykštėnu aviatoriumi, kuris aitvarų šventėje pagerbiams ir prisimenamas.