Iki pandemijos paskutinės minutės kelionės buvo populiarios tarp sutaupyti norinčių keliautojų: tokiu būdu būdavo galima rasti pigesnių skrydžių, viešbučių rezervacijų ir „viskas įskaičiuota“ kelialapių. Tačiau atlaisvėjus pandemijos suvaržymams, šią vasarą situacija yra visiškai kitokia – bent artimiausiu metu paskutinės minutės kelionių pasiūlymų patrauklia kaina greičiausiai rasti nepavyks. Prie to prisidėjo išaugusios skrydžių bilietų ir viešbučių kainos, nemažėjanti kelionių paklausa, kitos priežastys. Pasak kelionių organizatorių, sutaupyti keliaujant dabar galima planuojant atostogas į ateitį.
Paskutinės minutės kelionių sąvoka pasikeitė
Anot kelionių organizatoriaus „Novaturas“ pardavimų direktorius Baltijos šalims Albert Zinevič, po pandemijos vėl suaktyvėjęs turizmo sektorius šią vasarą patiria iššūkių. „Viešbučių kambarių užsakymo paklausa visame pasaulyje pasiekė aukštumas, išaugusi paklausa kilstelėjo ir kainas. Tokia pati situacija ir su skrydžiais – lėktuvai užpildomi greitai, o per pandemiją darbuotojus atleisti turėję oro uostai ir skrydžio kompanijos šią vasarą neturi pajėgumų aptarnauti visų norinčiųjų. Išaugusioms kelionių kainoms įtakos turėjo ir pabrangęs kuras, didėjanti infliacija“, – priežastis vardija A. Zinevič.
Specialistas pastebi, kad dėl paminėtų priežasčių šiemet visiškai pakito ir paskutinės minutės kelionių sąvoka – jei anksčiau tai buvo geriausias būdas sutaupyti keliaujant, dabar tokio pranašumo nebeliko. „Dėl didelio srauto keliautojų viešbučiuose bei oro uostuose, įsigyti paskutinės minutės kelionę patrauklia kaina yra gerokai sunkiau, nei būdavo anksčiau. Negalima sakyti, kad paskutinės minutės kelionių pasiūlymų nebeliko, rinkoje jų yra, tačiau, vertinant kainas, šiuo metu nėra didelio skirtumo tarp to, ar keliaujama bus poryt, ar už dviejų savaičių. Lieka tik klausimas, ar perkant kelionę paskutinę minutę pavyks rasti vietų tame viešbutyje, kurio pageidaujate“, – tikina A. Zinevič.
Jam antrina ir didžiausio kelionių agentūrų tinklo Lietuvoje „West Express“ vadovas Raimondas Ušeckas. Pasak pastarojo, lūkesčius sutaupyti ieškant paskutinės minutės kelionių reikėtų atidėti vėlesniam laikui: „Pigesnius paskutinės minutės pasiūlymus kelionių organizatoriai dažniausiai siūlydavo siekdami užpildyti tuščias vietas lėktuvuose ar viešbučiuose. Dabar tokių laisvų vietų labai mažai ir jos turi didelę paklausą, o kai kuriais atvejais gali kainuoti net brangiau. Todėl tiems, kurie nori sutaupyti, geriausia keliones planuoti ateičiai – bent mėnesį ar kelis į priekį – jau dabar.“
Vasarą kurortuose – turistų antplūdis
Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos duomenimis, nuo birželio mėnesio 45 šalyse (iš jų 31 yra Europoje) jau nebebuvo taikomi jokie su COVID-19 susiję apribojimai. Tai tapo viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios žmonės vėl ėmė masiškai keliauti ir užpildė Baltijos šalių gyventojų pamėgtus užsienio kurortus.
„Per pandemiją namuose įkalinti ir niekur išvykti negalėję žmonės dabar nori atsilyginti už prarastą laiką ir patirtis, dėl to pagauti įkarščio ėmė rezervuoti keliones. Tam net atsirado naujas terminas – „ revenge travel “ (liet. – keršto kelionės). Žinoma, taip keliautojai „kerštauja“ kelis metus juos varginusiam ir judėjimo laisvę ribojusiam virusui“, – sako „Novaturas“ pardavimų direktorius.
Lietuvių pamėgtuose Turkijos kurortuose vien per birželio mėnesį apsilankė per 700 tūkst. keliautojų iš Vokietijos. Per daugiau nei pusmetį nuo metų pradžios bendras poilsiautojų skaičius iš šios šalies atvykstančių atostogauti Antalijos kurortuose siekė apie 1,3 mln. Keliautojų antplūdį patiria ir Graikija bei jos salos – čia daugiausiai atvyksta turistai iš Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Italijos bei Prancūzijos.
„Stebint tokius keliautojų srautus iš didžiųjų rinkų, vykstančių į labiausiai pamėgtus kurortus, tikėtis sėkmingos paskutinės minutės kelionių medžioklės yra tikrai rizikinga. Skatiname keliautojus planuoti būsimas atostogas iš anksto – taip galėsite jaustis ramiau, kad jūsų planų nepaveiks dabartinė situacija turizmo rinkoje ir nereikės konkuruoti su kitų šalių keliautojais. Tuo labiau, kad kelionių organizatoriai bei draudimo bendrovės siūlo įvairius kelionių draudimus, kurie pasikeitus planams, leidžia lanksčiai keisti kelionės datą, maršrutą arba atgauti pinigus“, – pataria R. Ušeckas.
A. Zinevič priduria, kad kol kas prognozuoti, ar kitais metais paskutinės minutės pasiūlymai sugrįš į įprastas vėžes, sudėtinga. „Paskutinės minutės kelionių tendencija sustiprėja tuomet, kai gyvenimuose atsiranda neapibrėžtumo jausmas. Šiais metais tam įtakos turi tiek karas Ukrainoje, tiek ekonominės prognozės. Normalu, kad žmonės gyvena trumpesnio laikotarpio planais, nes sunku įvertinti, kas mūsų laukia ateityje. Jei kartosis šių metų scenarijus, norintys keliauti paskutinę minutę ir toliau turės rinktis tarp brangių arba itin ekonominių pasiūlymų, o tobulo viduriuko, deja, gal ir nebūti“, – svarsto jis.
Rudens atostogas pataria planuoti dabar
„Stebėdami pardavimų dinamiką, mūsų partneriai užsienyje informuoja, kad panašus užimtumo lygis populiariausiuose kurortuose laikysis ir rugsėjo mėnesį, netgi spalio pradžioje“, – sako A. Zinevič. Jis priduria, kad rudenį keliautojams, be populiariųjų vasaros krypčių, kaip Turkija ar Graikijos salos, tradiciškai atsidaro tokios kryptys, kaip Sicilija, Kalabrija, Algarvės regionas ar Malaga Ispanijoje, tačiau kelialapių skaičius jose – ribotas, tad specialistas ragina visus norinčius suskubti.
„Kalbant apie rudens atostogas svarbu nepamiršti ir rudens vaikų atostogų. Įprastai tai itin paklausus laikotarpis, tad vietų skaičius lėktuvuose greitai užsipildo. Dažniausiai žmonės vaikų atostogoms renkasi Egipto, Tenerifės, Madeiros salų kurortus – apie pasiūlymus šiose kryptyse keliautojus informuojame jau dabar”, – prideda R. Ušeckas.