Sausio 17-osios – vyskupo, poeto Antano Baranausko gimimo dienos – vakarą Anykščių Angelų muziejuje-sakralinio meno centre buvo pristatytas dar niekur nerodytas 1898 metais išleistas A. Baranausko Seinų parapijos kalendorius bei dailininko Adomo Varno pieštų A. Baranausko portretų paroda.
Vyskupo A. Baranausko istorinė salė buvo pilna norinčiųjų pamatyti poeto rankos liestą kalendorių, A. Varno kurtus portretus bei pasiklausyti šv. Mato bažnyčios choro „Salve Cantus“ atliekamų A. Baranausko giesmių.
Angelų muziejaus-sakralinio centro direktorius Tomas Tuskenis pristatė svečius: Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus vaizduojamosios dailės skyriaus vyriausiąją rinkinio kuratorę Ireną Dobrovolskaitę ir A. Baranausko kalendoriaus savininką, kolekcininką, aukciono namų „ARS VIA“ vadovą Algirdą Petraitį, paskaitė kunigo Juliaus Sasnausko, kuris renginyje dalyvauti negalėjo, straipsnio ištrauką, kurioje jis rašo apie bažnytinį kalendorių.
Apie bažnytinius kalendorius papasakojo ir Anykščių parapijos klebonas Petras Baniulis: „Bažnytiniais kalendoriais naudojamės kiekvieną dieną – prieš kiekvienas Mišias jį atsiverčiame, pažiūrime, koks yra šventasis, ką šiandien minime, matome visas šventes. Tarybiniais laikais jie buvo tarsi uždrausti, negalėjo jų išleisti, tai su mašinėle spausdindavo. Dabar jie išleidžiami kiekvienais metais. Liturginiai metai prasideda pirmu Advento sekmadieniu ir nuo tos dienos mes turime kalendorių“, – sakė klebonas.
A. Petraitis dėkojo Angelų muziejui už kvietimą atvykti ir papasakojo A. Baranausko kalendoriaus atsiradimo jo rankose istoriją.
„Šį kalendorių prieš šešerius metus įsigijo amžinatelsis mano tėtis, kolekcininkas Gediminas Petraitis, tai daugiau jo nuosavybė. Jis kalendorių surado viename Lenkijos aukcione. Tokiu būdu kalendorius grįžo į Lietuvą. Bendravome su Vytautu Balčiūnu ir jis pasiūlė jį eksponuoti Anykščiuose. Štai taip kalendorius atkeliavo ir čia. A. Baranausko vertybės yra labai retos“, – apie eksponuojamą A. Baranausko kalendorių pasakojo jo savininkas A. Petraitis.
I. Dobrovolskaitė susirinkusiuosius supažindino su dailininku A. Varnu bei jo darbais.
„Adomas Varnas išgyveno nei daug, nei mažai – 100 metų. Nuo 1949-ųjų, atsiradęs JAV, Čikagoje, visą laiką daug dirbo – tapė, kūrė Lietuvos pašto ženklus, kortas, o didžiausią duoklę atidavė portretams. Per savo gyvenimą yra sukūręs per 1000 kūrinių, dominuoja įvairių žmonių portretai – ypatingai visuomeninių veikėjų, rašytojų, poetų. Daug jo kūrinių yra žuvusių. Mūsų muziejuje yra saugoma per 200 jo piešinių ir virš 20 tapybos darbų. A. Varno kūriniai į Lietuvą atkeliavo Čikagoje gyvenusios dailininkės Magdalenos Stankūnienės dėka 1991 metais“, – pasakojo I. Dobrovolskaitė.
„Šiandien matome tokius piešinius, kokie yra A. Varno kurti – tai yra pieštukas ir sepija. Tapyto A. Baranausko paveikslo mes neturime. Šie portretai, nutapyti 1951 m., dailininkui gyvenant Čikagoje, yra panašūs, bet ir skirtingi. Kodėl A. Baranauskas? Jis buvo labai vertinamas kaip lietuvybės puoselėtojas. Jis buvo vienas iš tų, kuris labai rūpinosi lietuvių ir lenkų klausimu Lietuvoje. Dailininkui tai buvo svarbu. Reikia paminėti, kad jis greičiausiai irgi yra kilęs iš lenkų šeimos, nes jo pavardė ilgą laiką buvo Adam Voronovič.
Vienas niuansas, kuris sieja Varną ir Anykščius – viename vakare, Petrograde, Adomas Varnas atmintinai padeklamavo visą „Anykščių šilelį“, – kalbėjo I. Dobrovolskaitė, pavadindama Anykščius Vilniaus priemiesčiu.
Renginio pabaigoje gimimo dienos proga, kuri sutapo su vyskupo A. Baranausko, buvo pasveikintas naujasis „Salve Cantus“ vadovas Deividas Šinkūnas.
Nebėra a.Griauzdės tikro vargoninko, nebėra tokio choro. Graudu.
musu valdininmelei sitam zmogui padavanojo sava kreivu kalindoriu su visaislibdukais visgi daiktas vau