Antradienio vakarą Anykščių Angelų muziejuje-sakralinio meno centre rašytojo, vyskupo Antano Baranausko gimimo dienos proga buvo pristatytas jo sudarytas 1898 metų Seinų parapijos kalendorius bei dailininko Adomo Varno pieštų A. Baranausko portretų paroda.
Pilnai salei surinkusiųjų A. Baranausko giesmes atliko šv. Mato bažnyčios choras „Salve Cantus”, o Angelų muziejaus-sakralinio centro direktorius Tomas Tuskenis pristatė svečius: Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus vaizduojamosios dailės skyriaus vyriausiąją rinkinio kuratorę Ireną Dobrovolskaitę ir A. Baranausko kalendoriaus savininką, kolekcininką, aukciono namų „ARS VIA“ vadovą Algirdą Petraitį, paskaitė kunigo Juliaus Sasnausko, kuris renginyje dalyvauti negalėjo, straipsnio ištrauką, kurioje jis rašo apie kalendorių.
Apie bažnytinius kalendorius papasakojo ir Anykščių parapijos klebonas Petras Baniulis: „Bažnytiniais kalendoriais naudojamės kiekvieną dieną – prieš kiekvienas Mišias jį atsiverčiame, pažiūrime, koks yra šventasis, ką šiandien minime, matome visas šventes”, – sakė klebonas.
A. Petraitis dėkojo Angelų muziejui už kvietimą atvykti ir papasakojo A. Baranausko kalendoriaus atsiradimo jo rankose istoriją, o I. Dobrovolskaitė supažindino su dailininku A. Varnu bei jo darbais.
Renginio pabaigoje gimimo dienos proga buvo pasveikintas naujasis „Salve Cantus” vadovas Deividas Šinkūnas.
Plačiau apie renginį skaitykite šeštadienio „Anykštoje”.
O kur čia problema? Taip, tai Seinų vyskupijos liturginis kalendorius, su ryškiu vyskupo, jo ganytojiškos globos ir malonės įvardinimu, nes rengtas ir išleistas iki II Vatikano ir turėjo kitas labai senas rengimo ir leidybos praktikas (dabar leidžiamas Lietuvos katalikų bažnyčios bendrasis metų kalendorius). Svarbiausia jame vyskupo ranka daryti įrašai ir giesmės rankraštis. Anykščių muziejus galėjo jį įsigyti Krokuvos aukcione kaip ir kitus rankraščius aukcionuose, bet tuo 30 metų nesidomėjo, nes užsiėmęs kultūrinėmis atrakcijomis, o ne poeto ekspozicijos turimose erdvėse (Vienuolio name, Parodų salėse) sukūrimu, Baranausko kūrybos studijomis, jo vertybinio pasaulio pažinimu.
Džiugu, kad kolekcininkas sutinka kalendorių deponuoti Anykščių muziejui 2027 metais rengiamai naujo klėtelės – muziejaus gaubto erdvėse būsimoje poeto gyvenimo ir kūrybos pristatymo ekspozicijoje.
Teisybės dėlei – eksponuojamas ne A. Baranausko kurtas, o jo visus 1898 metus naudotas tų metų Sienų-Augustavo vyskupijų bažnytinis kalendorius. Šis egzempliorius specialiai jam pirmiesiems vyskupavimo metams paruoštas, įklijavus dedikacinį lapą ir prabangiau įrišus. Neabejotina, kad tokius pačius spausdintus kalendorius tais metais turėjo kiekvienas vyskupijos dvasininkas ir jais rėmėsi kaip darbo kalendoriais, juose buvo ir tuščių lapų asmeniniams užrašams. A. Baranauskas prie leidybos nespėjo prisidėti – kalendorius jau buvo išspausdintas, kai jis į Seinus vyskupauti nukeliavo…