Atsparumas antimikrobiniams vaistams yra viena didžiausių pasaulinių grėsmių visuomenės sveikatai ir vystymuisi. Prognozuojama, kad per ateinančius 25 metus visame pasaulyje dėl atsparumo antimikrobiniams vaistams mirs 39 mln. žmonių, t. y. daugiau kaip 3 mirtys kas minutę. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, minėdamas Europos supratimo apie antibiotikus dieną, lapkričio 18-ąją, ir Pasaulinę supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitę, lapkričio 18–24 d., kviečia gyventojus pasinaudoti suteikta galimybe nemokamai apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų ir pasiskiepyti bei mažinti antimikrobinių vaistų vartojimą taikant kitas prevencines priemones, tokias kaip rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymasis ir kt.
Skiepai mažina antibiotikų vartojimą
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, aktyvesnis skiepijimasis nuo 23 ligų sukėlėjų galėtų sumažinti antibiotikų poreikį 22 proc., tai padėtų išvengti mirčių dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms ir sutaupyti lėšų, skiriamų atsparių infekcijų gydymui. Vakcinos yra svarbi antimikrobinio atsparumo mažinimo priemonė, nes pasiskiepijus užkertamas kelias infekcijoms, mažiau sergame ir esame apsaugoti nuo antrinių infekcijų, kurioms gydyti neretai reikia antimikrobinių vaistų arba ligoninės paslaugų. Taip ne tik sumažinamas per dažnas antimikrobinių vaistų vartojimas, bet ir sulėtinamas vaistams atsparių patogenų atsiradimas ir plitimas.
PSO teigia, jeigu nuo Streptococcus pneumoniae būtų paskiepyti 90 proc. pasaulio vaikų ir vyresnio amžiaus suaugusiųjų, būtų galima sutaupyti 33 mln. antibiotikų dozių. Skiepijantis nuo vidurių šiltinės galima sutaupyti 45 mln. antibiotikų dozių, jei nuo šios infekcijos būtų skiepijama didelės rizikos šalyse. O skiepijimas maliarijos vakcina gali sutaupyti iki 25 mln. antibiotikų dozių, kurios dažnai netikslingai vartojamos maliarijai gydyti.
Šiuo metu Lietuvos gyventojai turi galimybę valstybės biudžeto lėšomis profilaktiškai pasiskiepyti nuo 17 infekcinių ligų – vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų, o suaugusieji, priskiriami rizikos grupėms, turi galimybę pasiskiepyti nemokamai nuo 7 užkrečiamųjų ligų.
Kas yra antibiotikai ir AMR?
Antibiotikai yra vaistai, kurie gali nužudyti bakterijas arba slopinti jų augimą ir taip gydyti infekcijas žmonėms, gyvūnams ir kartais augalams. O antimikrobinis atsparumas (AMR) – tai mikroorganizmų (bakterijų, grybų, virusų ar parazitų) gebėjimas atsispirti vaistams, kurie paprastai juos naikina arba slopina jų augimą. AMR gali sukelti didelę grėsmę visuomenės sveikatai, nes gali tapti sudėtinga gydyti infekcijas, kurios paprastai būtų gydomos antibiotikais. Tai reiškia, kad kai kurie vaistai tampa neveiksmingi, o infekcijos gali tapti sunkesnės, ilgiau ir brangiau gydomos, padidėja komplikacijų riziką.
„Antibiotikai, dar vadinami antimikrobiniais vaistais, naudojami bakterinėms infekcijoms gydyti, pavyzdžiui, pneumokokinei pneumonijai ar stafilokokinėms kraujo infekcijoms. Tačiau jie neveikia virusų, kurie sukelia, pavyzdžiui, gripą ar COVID-19 ligą (koronavirusinė infekcija)”, – pabrėžia NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Jegelevičienė.
Antibiotikai gydo tik bakterines infekcijas
Šaltuoju metų laiku padidėja sergamumas gripu, COVID-19, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kurios lemia ir didesnį antibiotikų suvartojimą. Todėl labai svarbu nepamiršti, kad:
-antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas;
-gripo, COVID-19 ligos ir peršalimo antibiotikai neveikia;
-negalima dalintis antibiotikais su kitais, užsiimti savigyda. Juos gali paskirti tik gydytojas;
-antibiotikus reikia vartoti taip, kaip nurodė gydytojas;
-net jeigu pasijutote geriau, negalima nutraukti antibiotikų vartojimo.
Kviečiame į konferenciją
NVSC kasmet organizuoja renginius, skirtus Europos supratimo apie antibiotikus dienai (lapkričio 18 d.) ir Pasaulinei supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitei (lapkričio 18–24 d.) paminėti.
Lapkričio 19 d. NVSC Kauno departamentas kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakultetu ir VšĮ Kauno kolegija organizuoja nuotolinę mokslinę-praktinę konferenciją „Antimikrobinio atsparumo valdymo asmens sveikatos priežiūros įstaigose aktualijos“. Informacija apie renginį skelbiama NVSC interneto svetainėje.
Būkime atsakingi už antimikrobinių vaistų efektyvumo išsaugojimą ateities kartoms.