Anykščių savivaldybės įmonė UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ klimpsta į skolas, tačiau šioje įmonėje, kaip rašėme šeštadienio „Anykštoje“, be valdybos žinios steigiami nauji etatai ir daliai darbuotojų mokamos premijos.
Anykščių komunalininkai iki šios savaitės buvo „sukaupę“ 70 tūkst. eurų skolą UAB „Utenos regioninis atliekų tvarkymo centras“ (URATC) už atliekų tvarkymą. Įmonės 2017 metų balansas yra neigiamas.
Vėluoja sumokėti už
atliekų tvarkymą
„Anykštos“ pakalbintas URATC direktorius Ramūnas Juodėnas sakė, praėjusią savaitę UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ skola jo įmonei siekė 80 tūkst. eurų, tačiau pirmadienį gauta 10 tūkst. eurų įmoka – taigi Anykščių komunalininkų skola sumažėjo iki 70 tūkst. eurų.
URATC-ui pastačius atliekų perdirbimo gamyklą, padidėjo atliekų tvarkymo sąnaudos, todėl padidintas, vadinamasis „vartų“ mokestis savivaldybėms.
URATC -o akcininkais yra visos šešios Utenos regiono savivaldybės, taigi ir Anykščių rajono savivaldybė.
Apie premijas bendrovės
valdyba duomenų neturi
Apie tai, kad Anykščių komunalinio ūkio laikinasis direktorius šią žiemą daliai darbuotojų išmokėjo premijas, „Anykštai“ pranešė vienas Anykščių rajono tarybos narys.
Politiko teigimu, komunalinio darbuotojai piktinasi, kad tik trečdalis įmonės darbuotojų už gerą darbą pamaloninti papildomomis išmokomis. Ar tai yra tikras faktas, „Anykšta“ klausti laikinojo direktoriaus Jono Žukausko nemato prasmės – ypač jautrių nervų vadovas taiko praktiką žurnalistui paskambinus išjungti telefoną.
Todėl apie premijas kalbinome UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ valdybos pirmininkę Audronę Savickienę. Ji „Anykštai“ sakė, kad premijų mokėjimo laikinasis UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ direktorius Jonas Žukauskas su valdyba nederina. „Mes nustatome algą direktoriui, o direktorius sprendžia, kokias algas mokėti ir kaip skatinti savo darbuotojus“ – sakė A.Savickienė, pažadėjusi išsiaiškinti, kam ir už kokius nuopelnus komunaliniame ūkyje mokėtos premijos.
2017 metų UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ veiklos balansas nėra pateiktas, tačiau, valdybos pirmininkės teigimu, jis bus neigiamas. Ankstesniais metais, UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ paprastai metus baigdavo su minimaliu pelnu.
Kas įdarbintas komunaliniame ūkyje, direktorius ir toliau slėps
Priminsime, jog UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ internetiniame puslapyje aptikę, jog įmonėje ekonomiste dirba Daiva Valeikienė, susidomėjome, kada ir kokiu pagrindu šis etatas įsteigtas („Valdiškoje įmonėje – kaip savam kieme“, Vidmantas ŠMIGELSKAS „Anykšta“ 2018 03 17). Į „Anykštos“ žurnalisto telefonu užduotus klausimus apie naujo etato įkūrimą, laikinasis UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ direktorius J.Žukauskas nesiteikė atsakyti, todėl jam įteikėme raštu parašytus klausimus.
Atsakymus „Anykštai“ apie naujo etato įsteigimą l.e.p. direktorius rengė daugiau nei dvi paras, už tai į 6 klausimus pateikė 10 atsakymų.
L.e.p. direktorius rašte „Anykštai“ nurodė, jog ekonomisto etatą jis įsteigė pats, priėmęs sprendimą vienasmeniškai. Iš kelių direktoriaus teiginių akivaizdu, jog nebuvo jokio konkurso šioms pareigoms užimti – geriausią darbuotoją jis išsirinko pats vienas. „Konsultavausi su specialistais. Man padėjo ne senieji bendrovės darbuotojai. Atsirinkau pats, į darbą priėmiau taip pat pats“ – raštu „Anykštai“ atsakė l.e.p. „Anykščių komunalinis ūkis“ direktorius. Tačiau, nors šiame punkte direktorius teigia, kad ekonomistą atsirinko pats, kitame punkte jau rašo, jog „atranką laimėjo – geriausi“.
Ir šiame, ir žemiau esančiuose atsakymuose J.Žukauskas kalbėdamas apie naująją „Anykščių komunalinis ūkis“ ekonomistę D.Valeikienę, naudoja daugiskaitą. „Dirbantieji kategoriškai nesutinka, kad duomenys apie juos būtų viešinami, jų asmenys aptariami žiniasklaidoje. Darbuotojai priimti dirbti. Aš pritariu tokiam jų pasirinkimui, dėsiu visas pastangas darbuotojų privatumo ir jų asmeninių duomenų apsaugai užtikrinti“. – „Anykštai“ parašė l.e.p. „Anykščių komunalinis ūkis“ direktorius. Galima spėti, kad taip J.Žukauskas suformulavo atsakymą į „Anykštos“ žurnalisto klausimą: „Kas ir kada tapo UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ ekonomistu? Prašome nurodyti šio darbuotojo išsilavinimą, darbo patirtį ir paskutinę darbovietę?“
Valdyba įteisins sprendimą
UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ vienintelis akcininkas – Anykščių rajono savivaldybė. Aukščiausias įmonės valdymo organas – bendrovės valdyba. Valdyboje be jos pirmininkės A.Savickienės dar yra savivaldybės administracijos „žaliasis patrulis“ Linas Šulskus bei buvęs administracijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėjas, dabar pensininkas Edmundas Cimbalistas. Ekonomisto etatas UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ įsteigtas be bendrovės valdybos sprendimo.
Teoriškai bendrovės valdyba gali netvirtinti naujo „Anykščių komunalinio ūkio“ etatų sąrašo, į kurį bus įtrauktas ir ekonomisto etatas. Tačiau, A.Savickienė „Anykštai“ sakė, kad ji linkusi įteisinti UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ ekonomistą.
Priminsime, kad l.e.p. „Anykščių komunalinis ūkis“ direktorių užstoja ir griežtasis rajono meras, liberalų remtas meras Kęstutis Tubis bei vicemeras konservatorius Sigutis Obelevičius („Valdiškoje įmonėje – kaip savam kieme“, Vidmantas ŠMIGELSKAS „Anykšta“ 2018 03 17). Taigi, laikinasis direktorius ir toliau laisvas steigti nuostolingai dirbančioje įmonėje naujus etatus, pats sau vienas rengti atrankas ir „dėti visas pastangas darbuotojų privatumo ir jų asmeninių duomenų apsaugai užtikrinti“.
Priminime, jog J.Žukauskas laikinuoju UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ direktoriumi paskirtas pernai spalio mėnesį po to, kai iš darbo išėjo ilgametis įmonės vadovas Kazimieras Šapoka. Paskutinė J.Žukausko darbovietė – UAB „Kauno švara“, kurioje jis buvo padalinio vadovas. Anksčiau jis yra buvęs Raseinių rajono meru, SPAB „Stumbras“ valdybos pirmininku ir generaliniu direktoriumi, vykdomuoju direktoriumi, biokuro projekto direktoriumi. J.Žukauskas Vilniaus pedagoginiame institute buvo dabartinio Anykščių savivaldybės administracijos direktoriaus Audroniaus Gališankos grupioku. Pagal viešai skelbiamus duomenis, J.Žukauskas yra buvęs Tėvynės sąjungos, o paskui Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos narys.
Paneigdamas patvirtino faktus
Pirmadienį „Anykštos“ redakcija gavo Anykščių savivaldybės kontrolieriaus Artūro Juozo Lakačausko raštą. Savivaldybės kontrolierių papiktino šeštadienio „Anykštos“ publikacijoje apie „Anykščių komunalinį ūkį“ išdėstyti teiginiai, kad savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyboje dirba tik giminystės ryšiais su kitais valdininkais susiję darbuotojai. „J.Žukausko žmonai Virginijai Žukauskienei surastas darbas Anykščių savivaldybės kontrolės ir audito tarnyboje. Beje, ši kontroliuojanti institucija pagal jos darbuotojų ryšius yra ypač originali – visi šios tarnybos darbuotojai susiję giminystės ir svainystės ryšiais su kontroliuojamais darbuotojais. Kontrolieriaus Artūro Juozo Lakačausko žmona – savivaldybės administracijos darbuotoja, vyriausiosios specialistės Rūtos Aštrauskienės ir vyras, ir uošvis dirba savivaldybės administracijoje. – rašėme šeštadienio „Anykštoje“ („Valdiškoje įmonėje – kaip savam kieme“, Vidmantas ŠMIGELSKAS.)
„2018 m. kovo 17 d. „Anykštoje“ buvo paskelbtas straipsnis „Valdiškoje įmonėje – kaip savam kieme“. Šiame straipsnyje yra paskleista tikrovės neatitinkanti informacija apie Anykščių rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybą, jos darbuotojus ir mane – savivaldybės kontrolierių:
1. J. Žukausko žmonai, Anykščių rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vyriausiajai specialistei, buvo nesurastas darbas, kaip teigiama straipsnyje, o į minėtas pareigas ji buvo priimta vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 4 punktu, 11 straipsnio 1 dalies 1 punktu, atsižvelgiant į 2016 m. balandžio 5 d. konkurso į Anykščių rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vyriausiojo specialisto pareigas protokolą Nr. 2-DP-4, nuo 2016 m. balandžio 18 d. Tuo metu ji jau buvo J. Žukausko žmona, bet pastarasis dar nebuvo laikinuoju UAB „Anykščių komunalinio ūkio“ direktoriumi.
2. Mano žmona – Skaidrė Lakačauskienė yra Anykščių rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė, šiame skyriuje dirbanti, berods, nuo 2010 metų (aš, savivaldybės kontrolieriaus pareigose – nuo 2013 metų lapkričio mėnesio). Ji nėra nei savivaldybės administracijos ar jos struktūrinio padalinio vadovė, nei savivaldybės biudžetinės ar viešosios įstaigos vadovė, todėl niekaip negali būti kontroliuojama Anykščių rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos.
3. Analogiška situacija ir su mūsų tarnybos vyriausiąja specialiste Rūta Aštrauskiene. Jos vyras – Simas Aštrauskas dirba tame pačiame skyriuje, kaip ir mano žmona, vyriausiuoju specialistu, kaip anksčiau minėjau, tos pareigos nėra kontroliuojamos mūsų tarnybos. Kiek žinau, Rūtos Aštrauskienės uošvis yra miręs ir niekada nedirbo Anykščių rajono savivaldybės administracijoje.
Prašau viešai paneigti tikrovės neatitinkančią informaciją, kuri buvo paskleista jūsų laikraštyje“ – paneigime rašo kontrolierius A.J.Lakačauskas, tuo patvirtindamas šeštadienio „Anykštoje“ išdėstytus faktus apie Kontrolės ir audito darbuotojų giminystės ryšius.
Tačiau, turime atsiprašyti dėl apmaudžios klaidos – Anykščių savivaldybės administracijoje dirba ne R.Aštrauskienės uošvis ir vyras, o tėtis ir vyras.
„Kontroliuoja ne asmenis,
o institucijas“
Telefonu „Anykštos“ paklaustas, kodėl parašė paneigimą, kuriuo iš esmės tik patvirtina „Anykštos“ išdėstytus faktus apie visų jo vadovaujamos tarnybos darbuotojų giminystės ryšius, kontrolierius A.J.Lakačauskas aiškino, kad jo „tarnyba kontroliuoja ne asmenis, o institucijas“.
Kitaip tariant, A.J.Lakačauskas netikrina, kaip dirba S.Lakačauskienė, tačiau gali tikrinti Investicijų ir projektų valdymo skyriaus veiklą, kur dirba S.Lakačauskienė. Bet netikrina… Kontrolierius sutiko, kad tų įstaigų ar struktūrinių padalinių, kuriuose dirba Kontrolės ir audito tarnybos darbuotojų antrosios pusės, darbuotojai audituoti negali dėl profesinės etikos: „Komunaliniame ūkyje V.Žukauskienė dėl profesinės etikos audito negali atlikti“ , – kalbėjo A. J. Lakačiauskas, – nes Kontrolės ir audito tarnybos darbuotoja Virginija Žukauskienė vyras vadovauja komunalininkams.”
Tačiau V.Žukauskienė turi išskirtinę privilegiją – ji vienintelė iš Kontrolės ir audito tarnybos gali atlikti savivaldybės administracijos Investicijų ir projektų valdymo skyriaus veiklos auditą, mat šiame skyriuje dirba kitų dviejų Kontrolės ir audito tarnybos darbuotojų antrosios pusės.
Turbūt sunku tikėti, kad vadovo ir bendradarbės sutuoktinių skyriaus veikloje įmanoma aptikti rimtesnių pažeidimų.
Į savivaldybių nepotizmą
dėmesį atkreipė Prezidentė
Apie tai, kad Lietuvos savivaldybėse patogiausia įsidarbinti esant kieno nors įtakingo gimine, bičiuliu ar bendrapartiečiu dėmesį atkreipė ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Pasak Prezidentės, viešojo sektoriaus reforma negali būti dalinė, ji turi užtikrinti skaidrumą visame sektoriuje ir stabdyti jame korupciją ir nepotizmą, kurie didina neteisingumo jausmą ir emigraciją.
Šiame sektoriuje priimant darbuotojus į pareigas pirmenybė neretai teikiama pažintims, giminystės ryšiams arba partinei priklausomybei. Tai problema, kurią įžvelgia ne tik specialistai, teisininkai, bet ir didelė visuomenės dalis.
Šalies vadovė yra gavusi ne vieną laišką, kuriame rašoma apie valstybės ar savivaldybių įmones ir jose įdarbintus vadovų giminaičius bei partiečius.
Net 45 proc. viešojo sektoriaus tarnautojų teigia susidūrę su situacija, kai politikai protegavo savo partijų narius, kad šie eitų pareigas.
Naujausiais „Transparency International“ Lietuvos skyriaus tyrimais, 4 iš 10 vadovų valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse yra susiję su partijomis, o kai kuriose savivaldybėse daugiau nei trečdalis administracijos darbuotojų priklauso tai pačiai partijai.
Pastebima, kad viešojo sektoriaus darbuotojų kaita dažnai priklauso nuo politinių ciklų. Lyginant pastarųjų dešimties metų valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovų kaitą matyti, kad kai kurių įmonių vadovai keičiasi po kiekvienų rinkimų“- rašoma BNS pranešime spaudai.