Anykščių rajono vadovų klubas šią savaitę susitiko su anykštėnais LR Seimo nariais Antanu Baura ir Sergejumi Jovaiša. Verslininkai klausinėjo Seimo narių apie biudžeto pinigus rajono infrastruktūrai, domėjosi, kokie valdžios planai dėl ligoninės ateities.
Daugiausiai laiko susitikime buvo skirta savivaldybės kadrų problemoms, Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio charakterio ypatumams ir savitam valdymo stiliui.
Kasmet gyventi bus vis
geriau
Seimo narys, konservatorius Sergejus Jovaiša patikino rajono įstaigų ir įmonių vadovus, kad nėra jokių šansų iš šalies biudžeto gauti pinigų medinės pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statyboms. „Greičiausiai savivaldybė lėšas piliai paims iš kitų dalykų finansavimo, tačiau aš tam nepritarčiau“, – kalbėjo S. Jovaiša.
Seimo narys, Lietuvos valstiečių ir Žaliųjų sąjungos narys Antanas Baura dalinosi įspūdžiais apie puikų Vyriausybės darbą. A. Bauros teigimu, kasmet gyventi bus vis geriau – vidutiniškai 13 eurų jau padidėjo pensijos ir dar padidės 30 eurų kitąmet.
„Ar dienai?“ , – replikavo vadovai. Tačiau A. Baura neprarado entuziazmo ir toliau vardino laukiančias geroves – vienam vaikui bus skiriama 30 eurų mėnesiui, o apie 2020 m. parama vienam vaikui Lietuvoje pasieksianti dabartinį Lenkijos lygį – 100 eurų mėnesiui. Seimo narys džiaugėsi, kad šiemet į Lietuvą sugrįžo 26 tūkstančiai žmonių, nepaisant to, kad emigravo 55 tūkstančiai.
„Tik 10 tūkstančių atvykusių – ne lietuviai“ , – įsiterpė S. Jovaiša.
Vadovai kalbėjo, kad Anykščiuose Juškų šiltnamius taip pat statė ukrainiečiai ir baltarusiai, nors firma buvo lenkų. Verslininkas Vygantas Šližys atkreipė Seimo narių dėmesį, kad imigracijos įstatymais, kurie leidžia atvykti į šalį dirbti žmonėms iš Rytų valstybių, Lietuva gerokai atsilieka nuo kitų šalių, kuriose mažėja gyventojų dėl emigracijos „Lenkijos politika darbo jėgos iš Baltarusijos ir Ukrainos atžvilgiu yra kur kas lankstesnė“ , – kalbėjo vienas sėkmingiausių Anykščių verslininkų V. Šližys.
A. Baura taip pat sakė, kad į rajoną kitąmet atkeliaus pinigai „beždžionių tiltui“ per Šventąją prie Lajų tako statyti bei įrengti 1 km ilgio dviračių takui dešiniajame Šventosios krante. „Svarbu gauti pinigų pradžiai. Juk žinome, kad šita Vyriausybė pirmiausiai skiria lėšų baigti pradėtus objektus“,- kalbėjo valdančiosios daugumos atstovas A. Baura.
Kas geriau mato veryginėje
migloje
Anykščių vadovų klubo prezidentui, Anykščių ligoninės vyriausiajam gydytojui Daliui Vaiginui pasiteiravus, kaip šalies valdžia mato Anykščių ligoninės ateitį, kai „sumažinus finansavimą reikia pakelti medikų darbo užmokestį ir išsaugoti paslaugas“, A. Baura prisiminė A. A. Algirdą Mykolą Brazauską. „Dar Brazauskas sakė, kad negali būti šalies, kurioje keturiasdešimties kilometrų spinduliu išstatytos tokios ligoninės“ ir siūlė stengtis, kad Anykščių ligoninės išlaikymu daugiau rūpintųsi savivaldybė.
O Seimo narys S. Jovaiša apsiribojo pastaba, kad „veryginėje migloje Antanas gal geriau mato ir gali paaiškinti, ką mato“.
Antspauduotos durys
nuteikia niūriai
Verslininkas V. Šližys kalbėjo, kad vadovų klubas „jautriai reagavo į antspauduotas duris ir vadovų klubo narių Kazimiero ir Renatos atleidimus“ (turimi galvoje Anykščių vadovų klubo nariai, neseniai po savivaldybės atlikto audito savo noru po pokalbio su Anykščių meru K. Tubiu iš darbo išėję UAB „Anykščių komunalinis ūkis“, kurios akcijos priklauso savivaldybei, direktorius Kazimieras Šapoka ir Anykščių verslo informacijos centro direktorė Renata Gudonienė). „Žinios apie antspauduotas duris nuteikia niūriai. Garsas apie tai pasiekė Vilnių. Manęs verslo žmonės klausia, „kas pas jus ten Anykščiuose vyksta?“. Kai pasklinda toks garsas, ataidės ir neigiamas aidas“ ,- kalbėjo V. Šližys apie tai, kad Anykščiai tampa nepatrauklūs investicijoms. Jis klausė, ar Seime diskutuojama dėl merų atstatydinimo mechanizmo.
Seimo nariai sakė, kad Seime kalbama, kad reikia kurti merų atšaukimo mechanizmą ir džiaugėsi, kad bent nepriimtas tiesioginių seniūnų rinkimų įstatymas, nors anksčiau buvo ketinimų seniūnus, kaip ir merus, rinkti tiesiogiai.
S. Jovaiša sakė, kad tuose rajonuose, kur į merus išrinktas „talkovas žmogus“, galimybe tiesiogiai rinkti merą gyventojai net labai patenkinti. Tačiau ten, kur merai nevykę, atšaukti tiesiogiai išrinkto rajono vadovo yra praktiškai neįmanoma. „Nežinau, į kurią kategoriją reikėtų priskirti mūsų merą, tačiau girdėjau, kad anykštėnai meru nėra patenkinti. Ar jau išsprendė rajono vyriausiojo architekto klausimą?“, – domėjosi S. Jovaiša, kodėl Anykščiai jau beveik dvejus metus neranda, kas pakeistų į Panevėžį išvažiavusią ilgametę vyriausiąją rajono architektę Daivą Gasiūnienę, kuri savivaldybę paliko po rinkimų dėl nesutarimų su į valdžią atėjusiais liberalais.
Kad būtina kurti merų atšaukimo mechanizmą, aiškino ir buvęs Anykščių rajono vicemeras, kaimo turizmo sodybos savininkas, rajono Tarybos narys Donatas Krikštaponis: „Jeigu dirba gerai, tegul dirba, o jeigu su meru niekas nesusikalba, jeigu blogai dirba? Ar gali taip rajono vadovas nesiskaityti su žmonėmis? Ar žinote, ką reiškia turėti gerus darbuotojus? Gerus specialistus? Architektūros skyrius sunaikintas, investicijų skyrius taip pat. Specialistų savivaldybėje neliko. Rajonas lekia žemyn. Giriamasi, kad liko sutaupytų pinigų, tačiau pinigai liko tik dėl to, kad neįvyksta konkursai…“
„Kiek tų žmonių išėjo ne savo noru?“ , – teiravosi Seimo narys S. Jovaiša.
„O jūs jų pačių paklauskit“, – atkirto D. Krikštaponis.
„Ir kaip tas noras gimsta…“ ,- įsiterpė į diskusiją verslininkas, rajono Tarybos narys, į rinkimus ėjęs drauge su meru K. Tubiu, bet vėliau su liberalais pasitraukęs į opoziciją Lukas Pakeltis.
„Jūs esate ir savo partijų skyrių lyderiai. Paklauskite konservatorių ir valstiečių, kurie yra koalicijoje su Tubiu, kodėl balsuoja užsidengę ranka akis. Kad niekas nepažintų?“, – spaudė A. Baurą ir S. Jovaišą socialdemokratas D. Krikštaponis. O rajono Tarybos narys, socialdemokratas Dainius Žiogelis sakė, kad savivaldybė neturi net normalaus juristo – Vyriausybės atstovo tarnyba nuolat grąžina iš naujo svarstyti priimtus sprendimus. „Balsuojam ir balsuojam iš naujo… Socialdemokratai net nusišalina nuo balsavimo, kad į jovalą nepatektume“, – kalbėjo D. Žiogelis.
Ilgai tylėjęs ilgametis Anykščių vadovų klubo prezidentas Alvydas Bitinas pasakojo, kad po R. Gudonienės atleidimo iš Anykščių verslo informacijos centro buvo nuėjęs pas merą K. Tubį. „Tačiau diplomatiniais keliais eidamas nieko nepasiekiau. Iš karto prakalbo apie prokuratūrą… Tada medžioklė…“, – įspūdžių iš mero kabineto nuotrupomis dalinosi kelių dešimtmečių vadovavimo įmonei patirtį turintis A. Bitinas. „Brežnevas irgi žinome, kad penktadieniais nedirbo, medžiodavo…“ , – kalbėjo Vadovų klubo garbės prezidentas, sukeldamas juoko bangą.
Vadovų klubo nariai nuogąstavo, kad Anykščiuose baigiasi idėjos, kad Anykščiuose vykdomi tie projektai, kuriems leidimus išdavė dar D. Gasiūnienė.
„Mes tik viešinamės ir kalbame. Naujų idėjų be pilių statybos ir asfaltuojamų gatvių rajone nebėra. Apmaudu, kad Gasiūnienė tiko Panevėžio miestui, o mums netiko. Gaila, kad praradome gerus žmones. Dabar bijoma ką nors daryti, bijoma kūrybiškos veiklos, nes jeigu nepasiseks, būsi apkaltintas ir atleistas. Liko vieno žmogaus nuomonė“, – kalbėjo Vadovų klubo narys verslininkas Rimas Jasiūnas.
AB „Anykščių varis“ direktorius Vladas Gavėnas kalbėjo, kad nors turi didelę vadovavimo patirtį iš darbo „Coca cola“, tačiau savivaldybėje net jam būtų dirbti sunku, nes darbas savivaldybėje reikalauja didelio kūrybiškumo, o koks gali būti kūrybiškumas, kai žmonės bijo už menką nieką būti atleisti. Tada jie renkasi verčiau nieko neveikti.
Anykščių rajono mero K. Tubio veikla džiaugėsi tik Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė. Ji pasakojo, kad Kultūros ministerijoje yra mačiusi raštą, jog Anykščių kultūros centro renovacijos užbaigimui skirta tik 400 tūkst. eurų. „Po to, kai meras nuvažiavo į Kultūros minsiteriją, Kultūros centrui atsirado milijonas du šimtai“, – džiaugėsi D. Petrokaitė.
Anykščių rajono vadovų klubo nariai kalbėjo, kad laikas susitikti su partijų skyrių vadovais, meru ir tartis, kaip Anykščiams gyventi toliau, nes į rajoną atėjo stagnacija.