Anykščių rajono garbės ambasadorius Ukrainoje, Kijeve veikusios leidyklos „Baltija-Druk“ savininkas, iš Anykščių kilęs Virginijus Strolia praėjusią savaitę į Anykščių L. ir S.Didžiulių viešąją biblioteką atvežė dėžes su ukrainietiškomis knygomis.
V.Strolios rūpesčiu, knygas ukrainiečių kalba į Lietuvą atsiuntė Ukrainos reitingų agentūra „Metų knyga“. Siuntai surinktos ne atsitiktinės, o geriausios, reitingų agentūros atrinktos 106 knygos. Knygos – paties įvairiausio turinio – nuo vaikiškos literatūros iki solidžių veikalų.
Anykštėnai pakeitė Ukrainos knygų rinką
„Anykštai“ telefonu pavyko susisiekti su Kijeve gyvenančia reitingų agentūros „Metų knyga“ vadove Galina Rodina. Ji kalbėjo, kad agentūra stebi Ukrainos rinką, vertina visas naujas knygas.
„Reitingas nėra konkursas. Vertiname ne tekstą, o knygą kaip visumą – ir tekstą, ir iliustracijas, ir korektūrą. Mes neimame knygų, kurias mums siūlo įvertinti, o skenuojame visą rinką. Pas mus dirba apie 100 ekspertų“, – „Anykštai“ dėstė Ukrainos reitingų agentūros vadovė.
G.Rodina ir V.Strolia su žmona vertėja, redaktore Rūta Malikėnaite pažįstami jau daugelį metų.
Kijeve „Baltija-Druk“ leidyklą turėję anykštėnai buvo kviečiami ekspertais renkant Ukrainos metų knygas. Geriausios Ukrainos knygos atrenkamos 7 kategorijose, kiekvienoje jų yra dar po 2-4 subkategorijas.
„Baltija-Druk“ leidykla formavo Ukrainos knygų rinką. Ir iki šios leidyklos įkūrimo Ukrainoje buvo leidžiamos aukštos kokybės knygos, tačiau jų buvo labai mažai, tik vienetai. „Baltija-Druk“ aukštyn pakėlė leidėjų kartelę, atsirado kelionių po Ukrainą vadovai, istorijos populiarinimo albumai ir kt.. Jie savo buvimu rinkoje privertė pasitempti ir kitus leidėjus“, – „Anykštai“ aiškino Ukrainos reitingų agentūros vadovė G.Rodina.
Prisitaiko prie kitokio normalaus gyvenimo
Į Kijevą dabar sunku prisiskambinti. Dėl elektros tiekimo sutrikimų ilgam laikui dingsta telefoninis ryšys ir internetas.
Apie gyvenimą karo sąlygomis Ukrainos reitingų agentūros „Metų knyga“ vadovė G.Rodina „Anykštai“ kalbėjo, jog viskas Kijeve yra … normalu.
„Jie nori, kad mes palūžtume, bet mūsų palaužti nepavyks. Gyvename normaliai, tik tas normalumas kitoks nei iki karo. Vasario 24-ąją buvo šokas. Bet tie žvėrys mūsų neįveiks, neparklupdys. Nesuteiksime, mes jiems šito malonumo. Po karo mes gyvensime dar geriau nei iki karo. Iš pykčio mūsų priešams. O dabar normalu. Žvakių galime patys pasigaminti, vandens galime iš gamtos telkinių pasisemti. Galų gale – sąvartyne galima rasti visus daiktus, kurių reikia išgyvenimui. Reikia gyventi toje realybėje, kokia dabar yra“, – „Anykštai“ kalbėjo Ukrainos reitingų agentūros vadovė.
Pasak Kijeve gyvenančios, šios šalies reitingų agentūros „Metų knyga“ vadovės, Ukrainos kariai atlieka savo darbą, o likusiai visuomenės daliai tereikia „susitelkimo, rankų ir valios“ ir viskas bus gerai.
Beje, G.Rodina kalbėdama su „Anykšta“ nei karto nepaminėjo Rusijos, rusų, o sakė „jie“, pridurdama „juk suprantate apie ką kalbu“.
Ukrainiečiai skaito ir per karą
G.Rodina kalbėjo, jog Ukrainos knygų rinka išgyvena antrąjį lūžį. Pirmasis vyko po 2014-ųjų Krymo bei Donecko ir Lugansko aneksijos, kai buvo nuspręsta nebeleisti rusiškų knygų.
„Po vasario 24-osios galvojau, kad knygų leidyba Ukrainoje nutrūks. Tačiau, paaiškėjo, kad leidėjai yra labai stiprūs žmonės“, – „Anykštai“ sakė Ukrainos reitingų agentūros vadovė.
Ji sako, kad knygų Ukrainoje šiemet, visgi išleista mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį, tačiau mažėjimas nebuvęs katastrofinis.
„Man regis, tai viso pasaulio tendencija, ne tik Ukrainos: kai nacijai iškyla grėsmė, kai reikia susigniaužti į vieningą kumštį – įvyksta kultūrinis sprogimas. Juk muzika, teatras, literatūra vienija naciją, palaiko jos dvasią. Kultūra laiko žmones ant kojų“, – sakė G.Rodina.
Tikisi, kad ukrainietiškos knygos pasklis po Lietuvą
V.Strolia, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąjai bibliotekai perdavęs ukrainietiškas knygas, „Anykštai“ sakė, kad jis tikisi, jog šias knygas iš Anykščių bibliotekos galės užsisakyti ir kituose Lietuvos miestuose gyvenantys ukrainiečiai.
Tarp šį kartą į Anykščius atgabentų knygų V.Strolios leidyklos „Baltija-Druk“ produkcijos nėra, tačiau jau ankstesniais metais leidėjas ir mecenatas mūsų miesto bibliotekai yra padovanojęs keliasdešimt šios leidyklos knygų.
Tik žavėtis ukrainiečių narsa.
Esmė čia
Jie nori, kad mes palūžtume, bet mūsų palaužti nepavyks.
per knygą ateina kultūra
kultūra laimi prieš barbarizmą
Bučios ir Irpeno nekaltai nužudytų žmonių, išprievartautų vaikų nebūtų, jei fašistineje rusijoje skaitytų normalią literatūrą, o be nacionalistinį Puškiną, psichopą Dostojevskį.
Šlovė Ukrainos didvyriams.
Mirtis Rusijos fašistiniams okupantams.
Šalis išrinkusi savo prezidentą iš pedofilų yra pasmerkta mirčiai.
Reikia čia xoxlendijos šiukšlių.
Šlove Ukrainos didvyriams.