Inteligentai nutarė prašyti rajono Tarybos Anykščių viešajai bibliotekai suteikti Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių vardą. Rašytoja ir bibliotekininkas bei knygnešys Didžiuliai buvo aktyvaus marksizmo – leninizmo idėjų skleidėjo, vieno aktyviausių Lietuvos komunistų partijos organizatorių ir vadovų Vinco Mickevičiaus – Kapsuko uošviai.
Penktadienį Anykščių bibliotekoje vyko kultūros darbuotojų, menininkų, mokytojų ir bibliotekininkų diskusija, kurios metu siekta išsiaiškinti, ar bibliotekai reikalingas vardas ir koks jis turėtų būti.
Bibliotekininkų pastangomis buvo vykdoma anykštėnų apklausa. Iš 754 užpildžiusių anketas žmonių didžioji dalis (498) pasisakė už tai, kad Anykščių bibliotekai būtų suteiktas L. ir S. Didžiulių vardas. 111 respondentų norėtų, kad biblioteka būtų pavadinta rašytojos Bronės Buivydaitės, 94 – J. Tumo – Vaižganto vardais, 45 apklaustieji pirmenybę teikė kitiems vardams.
Anykščių bibliotekos direktorius Romas Kutka kalbėjo, kad vardo suteikimas bibliotekai reikštų bibliotekos brandos ir veiklos įvertinimą, o „turint tokius žmones kaip Didžiulius, juos iš užmaršties prikelti būtina, nes tai dideli klodai“.
Rašytojas Rimantas Vanagas pasakojo, kad jis pirmą kartą išgirdęs siūlymą bibliotekai suteikti L. ir S. Didžiulių vardą, jį intuityviai atmetė. „Plačiam žmonių ratui reikia aiškinti, kas tie Didžiuliai…Anykščiai turi plejadą klasikų, o Didžiulių žvaigždė tarp jų nėra ryški, ar tokia vertybė, kad reikėtų įkalti visiems į galvą. Reikia galvoti apie bibliotekos aktualizavimą, ar trauką padidins šis pavadinimas, ar tai magnetas, vizitinė kortelė, ar tai tik labai gražu…Su savimi ginčydamasis, be didelio entuziazmo 51 procentu pritariu, kad bibliotekai suteikti Didžiulių vardą…“, – sakė R. Vanagas.
Prieš diskusiją bibliotekos direktorius R. Kutka „Anykštai“ sakė, kad rašytojas R. Vanagas abejonių dėl Didžiulių turėjo būtent dėl jų sąsajų su komunistų partijos veikėju V. Kapsuku. „Mes peržiūrėjome įvairias enciklopedijas, ir jose šis faktas yra pateikiamas labai trumpai, santūriai, neiškeliant dominuojančios pažiūrų esmės“, – tikino R. Kutka.
Už L ir S. Didžiulių vardo suteikimą bibliotekai pasisakiusi A. Baranausko vidurinės mokyklos mokytoja Dangira Nefienė dėstė, jog Didžiulių vardas – gera pamoka jaunajai kartai, duoklės atidavimas šviesuoliams, nežiūrint į pažiūras, biografiją ir asmeninius nuklydimus…
Už Didžiulių vardą buvo ir socialdemokratas Vytautas Pupeikis, o Anykščių literatų klubo „Marčiupys“ patriarchas Algirdas Ražinskas pirmenybę teikė abstrakčiam vardui. „Mes čia nekrofilija ( žmogaus lytinis nukrypimas, kuomet jaučiamas seksualinis potraukis lavonams – laisvoji enciklopedija Vikipedija) užsiimam – garbinam pavardes…iš A. Baranausko ko tik nėra – ir aikštė, ir tiltas, tuomet belieka išbraukti Anykščių miesto pavadinimą ir jį vadinti Baranausku. Bibliotekai tikrai tiktų „Laimės žiburio“ pavadinimas, nes ir verslininkai buvo protingesni už mus, „Laimės žiburio“ vardą suteikę kavinei“, – daugumos nuomonei prieštaravo A. Ražinskas. Rašytojas Vygandas Račkaitis pataisė kalbėjusįjį, kad kavinė vadinasi „Laumės žiburys“ ir iškėlė idėją Anykščių biblioteką vadinti tiesiog Didžiulių vardu, neminint Liudvikos ir Stanislovo vardų. „Ten jų buvo visa plejada, rašė ir Didžiulytė, todėl pavadinimą reiktų praplėsti“, – siūlė V. Račkaitis. „Gal be inicialų ir tinka, tik ar jaunimas nepradės ieškoti, ar tai ne Jurgio Didžiulio (grupės „In Culto“ lyderis, kilęs iš Kolumbijos – laisvoji enciklopedija Vikipedija)“, – replikavo D. Nefienė. Pasigirdo ir kitų pamąstymų, kad, tokiu atveju, Didžiulių vardas gali būti subendrintas ir biblioteka vadinama tiesiog didžiule…
Koks Anykščių vardo variantas bus siūlomas tvirtinti rajono Tarybai, paaiškės rugpjūčio 30 dieną, kai vyks Tarybos posėdis…
Plačiau – artimiausiu metu „Anykštoje“