Viena ryškiausių ir stipriausių asmenybių Anykščių imtynių istorijoje bei visuomeninėje veikloje 1956-1971 metų laikotarpiu buvo Julius Malelė. Tai buvęs Lietuvos klasikinių imtynių rinktinės narys, du kartus laimėjęs sidabro medalius Lietuvos pirmenybėse, daugkartinis Lietuvos „Nemuno“ draugijos čempionas.
Taip galima būtų pradėti kalbą apie šios iškilios asmenybės biografiją.
Gimė 1932 metų rugsėjo 17 dieną Obelynės vienkiemyje, Rokiškio rajone. Nuo vaikystės susidomėjo sportu. Buvo Rokiškio rajono lengvosios atletikos rinktinės narys – atstovavo sportiniam ėjimui. Todėl jam, baigusiam vidurinę mokyklą, nebuvo sunku apsispręsti, kur stoti mokytis. 1952 metais be didelių sunkumų, gerais pažymiais išlaikęs stojamuosius egzaminus, tapo Kauno kūno kultūros instituto studentu. Užuot rinkęsis lengvąją atletiką, pasirinko imtynių specialybę pas tuo laiku gerai žinomą Lietuvos rinktinės trenerį, šios aukštosios mokyklos dėstytoją Prochorą Poliakovą. Šioje sporto šakoje pasiekęs gana aukštų rezultatų Lietuvoje, 1956 baigęs aukštąją mokyklą, respublikiniam kūno kultūros ir sporto komitetui paskyrus, nuo rugpjūčio 1 dienos sėdo į Anykščių rajono sporto komiteto pirmininko kėdę.
Kaip pasakoja pats Julius Malelė, darbo pradžia Anykščiuose nebuvo lengva. Didelį dėmesį reikėjo skirti organizuojamam darbui, visuomeniniais pagrindais su jaunimu kultivuoti pamėgtą sporto šaką, antraeilėse pareigose dirbti Jono Biliūno vidurinėje mokykloje kūno kultūros mokytoju. Bet jau pirmaisiais darbo metais Julius Malelė subūrė imtynininkų komandą ir dalyvavo „Nemuno“ draugijos pirmenybėse Šiauliuose. Jis pats tapo nugalėtoju, o trys jo auklėtiniai – prizininkais.
1957 metais „Nemuno“ draugijos klasikinių imtynių (dabar vadinamos graikų-romėnų) pirmenybės pirmą kartą buvo organizuotos Anykščiuose. Nugalėtoju tapo ne tik pats Julius Malelė, bet ir jo auklėtinis Matas Zlatkus.
1959 metais jis paliko Anykščių rajono sporto komiteto pirmininko pareigas ir perėjo dirbti vien tik pedagoginį darbą – sporto mokykloje – graikų-romėnų imtynių treneriu, Jono Biliūno vidurinėje mokykloje kūno kultūros mokytoju.
1960 metais anykštėnai jau yra vienvaldžiai „Nemuno“ draugijos lyderiai. Šios draugijos pirmenybėse, vykusiose Anykščiuose, nugalėtojais tapo J. Jakimovas, J. Pajarskas, V. ir A. Raupeliai, J. Malelė; prizininkais – A. Morkūnas, B.Dilys, ir A. Katinas.
1961 metai Anykščių imtynių istorijoje yra reikšmingi tuo, kad Lietuvos suaugusiųjų imtynių čempionate Klaipėdoje vidutinio svorio kategorijoje dalyvavęs Vilius Raupelis, įveikęs visus varžovus, tapo Lietuvos čempionu, o visų lengviausios svorio kategorijos atstovas Bronius Mickūnaitis – bronziniu prizininku. Vadovaujant Juliui Malelei smarkiai išaugo ir meistriškumas, ypač jaunių ir jaunimo grupėse. Anykštėnai tapo lygiaverčiais varžovais Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miesto atletams.
1967 metai Anykščių sporto istorijoje reikšmingi tuo, kad Anykščiuose įvyko pirmasis tarptautinis susitikimas – varžybos tarp Krokuvos (Lenkija) ir sustiprintos Anykščių rinktinės. Susitikimą 5,5 : 2,5 laimėjo anykštėnai.
1971 metai buvo paskutiniai J.Malelės darbo metai Anykščiuose. Atidavęs imtynėms 15 metų, spalio mėnesį Julius Malelė išvyko į Klaipėdą. Atsisveikinimui buvo organizuotas imtynių turnyras, kuriame dalyvavo Daugpilio, Gardino, Panevėžio, Kauno ir Anykščių komandos. Varžybas laimėjo anykštėnai. Tai buvo graži dovana treneriui už jo 15 metų darbą. Turnyras baigėsi, nugalėtojai ir prizininkai apdovanoti, bet žiūrovai iš J. Biliūno vidurinės mokyklos sporto salės skirstėsi nusiminę, lyg būtų pralaimėtos visos kovos. Anykštėnai išties gailėjo sumanaus sporto organizatoriaus, puikaus trenerio, nuoširdaus žmogaus, atidavusio savo jaunystės metus Anykščiams.
Per visą savo, kaip trenerio, 15 metų karjerą Anykščiuose jis išaugino visą būrį imtynininkų, garsinusių Anykščių vardą ne tik rajone, respublikoje, bet ir užsienyje. Tai broliai Algis ir Vilius Raupeliai, Algis ir Mindaugas Slavinskai, Vytautas ir Raimondas Stankevičiai, Stasys Bradauskas, Eligijus Dulevičius, Vladas Žmoginas, Saulius Katuoka ir dar didelis būrys jo auklėtinių, garsinusių Anykščius.
Išsikėlęs į Klaipėdą, 4 metus dirbo treneriu. 1975 metais buvo išrinktas Klaipėdos miesto „Žalgirio“ tarybos pirmininku. Po 7 metų – šios draugijos sporto mokyklos direktoriumi, o nuo 1986 metų buvo paskirtas dirbti miesto sporto komiteto imtynių sporto mokyklos direktoriumi. Šias pareigas ėjo iki išėjimo į aktyvų poilsį – pensiją.
Aš pats artimai su Juliumi Malele pažįstamas nuo 1956 metų rugsėjo 1 dienos. Taigi, lygiai 66 metus. Pradžioje pažinau jį, kaip mokytoją, vėliau – kaip trenerį. Galiausiai abu tapome treneriais, sporto organizatoriais, imtynių teisėjais ir palaikome artimus ryšius iki pat šių dienų.
Rugsėjo 17 dieną Anykščių imtynių pradininkui Juliui Malelei sukanka 90 metų. Šio garbingo jubiliejaus proga Anykščių klasikinių imtynių (dabar graikų-romėnų) veteranai bei kitų sporto šakų atstovai dėkoja Jums, gerbiamasis Juliau, už prasmingus darbus Anykščių krašto sportinėje ir visuomeninėje veikloje, populiarinant imtynių sportą rajone, už viso būrio aukšto lygio imtynininkų, kurie mus garsino ne tik rajone, šalyje, bet ir užsienyje, užauginimą.
Dėkojame už drauge praleistus gražius ir prasmingus metus, už Jūsų energiją ir sumanumą visuose darbo baruose.
Jonas PAJARSKAS, Lietuvos nusipelnęs treneris