Šiandien jau nieko nebestebina policijos pareigūnų papirkinėjimas, dovanėlės medikams ir kiti įvairūs „susitarimai“ siekiant asmeninės naudos. Ar dar yra vilties, kad ateityje padėtis pasikeis? Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos aukštesniųjų klasių mokiniai įsitikinę: sprendžiant šią problemą svarbu nuo mažens aiškinti korupcijos žalą ir padarinius, mokyti atsispirti pagundoms ir pranešti apie pastebėtus pažeidimus.
Šiandien jau nieko nebestebina policijos pareigūnų papirkinėjimas, dovanėlės medikams ir kiti įvairūs „susitarimai“ siekiant asmeninės naudos. Ar dar yra vilties, kad ateityje padėtis pasikeis? Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos aukštesniųjų klasių mokiniai įsitikinę: sprendžiant šią problemą svarbu nuo mažens aiškinti korupcijos žalą ir padarinius, mokyti atsispirti pagundoms ir pranešti apie pastebėtus pažeidimus.
„Mokinių atlikta apklausa parodė, kad daugelis anykštėnų susiduria su korupcija ir dažniausiai ją pastebi medicinos, policijos ir įvairiose kitose teisėsaugos srityse, – sako Daiva Tručinskienė, Antano Baranausko vidurinės mokyklos istorijos mokytoja. – Daugelis gyventojų jaučiasi bejėgiai kovoti su korupcija, todėl prisitaiko prie nusistovėjusių nerašytų taisyklių. Siekiame, kad mokiniai išmoktų atpažinti korupcijos apraiškas, suvoktų jų daromą žalą, įprastų elgtis pilietiškai ir garbingai.“
Anot pedagogės, mokyklose per mažai dėmesio skiriama prevencinei veiklai, todėl jaunuoliai net nesusimąstę paseka tėvų pavyzdžiu ir pamažu papirkinėjimas, neteisėti susitarimai, piktnaudžiavimas padėtimi jiems tampa norma.
Pirmiausia mokiniai aiškinosi, kas yra korupcija ir kaip ji pasireiškia. Daug vertingos informacijos jie pasisėmė susitikime su viešosios įstaigos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovais. Apie visuomenės ydas jaunuoliai taip pat diskutavo ir būdų joms įveikti ieškojo pilietinio ugdymo, tikybos, etikos pamokose.
„Korupcija – ne tik kyšio davimas ar ėmimas, ji pasireiškia daug įvairiau, tarkime, nusirašinėjant per pamokas. Tai itin opi daugelio mokyklų problema. Kad ją sumažintume, įgyvendinome pilietinę iniciatyvą „Būk kietas, nenusirašinėk“, – pasakoja Austėja Šmigelskaitė, Antano Baranausko vidurinės mokyklos dešimtokė. – Nesąžiningas elgesys anksčiau ar vėliau atsisuka prieš mus pačius, griauna pasitikėjimą vienų kitais, kenkia demokratijai.“
Mokiniai taip pat nusprendė geriau susipažinti su įvairių valstybės institucijų darbu. Apsilankę Anykščių rajono savivaldybėje, jie sužinojo, kaip vykdomi viešieji pirkimai ir kokių pažeidimų pasitaiko juos vykdant. Smalsūs jaunuoliai apie korupciją ir jos žalą diskutavo su policijos pareigūnais, domėjosi mokesčių inspekcijos veikla, aiškinosi, kaip surenkami ir paskirstomi mokesčiai, kokia žala daroma valstybei ir kiekvienam jos piliečiui dėl nelegalių atlyginimų vokeliuose.
Skatindami bendramokslius ir kitus anykštėnus netapti korupcijos aukomis, jaunuoliai surengė plakatų konkursą „Moksleiviai už skaidrumą“ ir įgyvendino pilietinę iniciatyvą ,,Vokai – laiškams, o ne pinigams“.
Ir ateityje jaunuoliai ketina imtis įvairių iniciatyvų, skirtų korupcijai mokykloje, gimtajame mieste ir valstybėje mažinti. Antano Baranausko vidurinės mokyklos dešimtokė Kotryna Steponėnaitė tikina, kad šiais mokslo metais aukštesniųjų klasių mokiniai daug dirbs su pradinukais ir mokys juos sąžiningo, garbingo ir padoraus elgesio taisyklių.
„Korupcija itin smarkiai įsiskverbusi į mūsų gyvenimus, todėl, norint ją įveikti, reikia daug laiko ir pastangų“, – apibendrina Kotrynos bendraklasis Algirdas Kalinovas.
Nors įvairios iniciatyvos, veikiančios kaip priešnuodis prieš korupciją, Antano Baranausko vidurinėje mokykloje ne naujiena, tačiau dar aktyviau jų imtis paskatino didžiausias Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projektas „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“. Jame iš viso dalyvauja ir savo iniciatyvas įgyvendina 120 švietimo įstaigų.
Projektą „Kuriame Respubliką“ vykdo VšĮ Pilietinės visuomenės institutas kartu su partneriais. Jį finansuoja Europos socialinis fondas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“.
Daugiau informacijos apie projektą rasite interneto svetainėje www.kuriamerespublika.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje www.facebook.com/KuriameRespublika.
Dėl papildomos informacijos kreipkitės:
Diana Skučaitė, VšĮ Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro direktorė, tel. (8 6) 460 2171, el. p. diana.skucaite@gmail.com.