Praeitą penktadienį, liepos 1 d., Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre atidaryta anykštėnės grafikės, knygų dailininkės, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus darbuotojos Loretos Uzdraitės atvirukų paroda „Padėkos ženklai“.
Parodos autorė gyvena ir kuria Vilniuje, tačiau daug laiko praleidžia gimtuosiuose Anykščiuose. Gausiai į koplyčią susirinkę anykštėnai ją atpažįsta iš anksčiau čia vykusių personalinių parodų ir iliustruotų anykštėnų knygų, viena iš jų – Antano Baranausko „Anykščių šilelis“ (2015 m.).
Anykščių koplyčios – Pasaulio anykštėnų kūrybos centro vedėja Jolita Karalienė džiaugėsi, kad karštą vasaros popietę į parodos atidarymą susirinko gausus būrys parodos autorės talento gerbėjų. „Ši personalinė Loretos paroda Anykščiuose jau penktoji, tad anykštėnams ji pažįstama iš ankstesnių kūrinių, be to, ji iliustravo didžiąją dalį anykštėnų autorių knygų“, – pastebėjo J. Karalienė.
Paroda „Dėkingumo ženklai“, mano nuomone, išskirtinė, originali dėl pasirinkto objekto ir jo pateikimo būdo. Pagrindiniu motyvu pasirinktas visiems suprantamas ženklas – širdis. „Šis simbolis paprastas, tačiau itin talpus, be žodžių išreiškiantis ne tik meilę, bet ir dėkingumą, rūpestį – tai, ką kiekvienas turime brangiausia, ir tai, ko stokojame, bet nepaprastai trokštame, – pastebėjo menotyrininkė Justina Augustytė. – Neatsitiktinai širdis yra viena labiausiai paplitusių voto – tikinčiųjų aukojamo padėkos, įžado ir prašymo ženklo – formų“. Parodoje pristatyta gerokai per pusantro šimto padėkos širdučių, o lenktoje koplyčios sienoje ekponuojama 152 atvirukų kompozicija, prie kurios galės fotografuotis jubiliejinio Pasaulio anykštėnų suvažiavimo dalyviai. Beje, prie jos jau fotografavosi vestuvininkai…
Autorę ir jos „Dėkingumo ženklus“ anykštėnams pristatė tos pačios mokyklos, kurią yra baigusi ir L. Uzdraitė, Antano Baranausko vidurinės mokyklos auklėtinė, menotyrininkė Jurga Žemaitienė. Pasak jos, širdžių motyvas prieš kelerius metus L. Uzdraitės kūryboje atsirado atviruke, skirtame draugei, gimusiai Vasario 16 –ąją. Gerokai pagalvojusi, autorė sukūrė Trispalvę iš gėlių, virtusių širdimis, kurios vasarį pražydo įrėmintos balto reljefo šerkšno ornamente. Įkvėpimo atvirukams autorė sėmėsi iš vaikystės prisiminimų, kaštonų žydėjimo, daugelis ciklo darbų gimė iš natūralaus poreikio pasveikinti draugus ar artimuosius gimtadienių, santuokų, krikštynų proga bei atsidėkoti bičiuliams… Tačiau, pasak J. Augustytės, visus darbus vienija tai, kad jie gimsta tyloje, kai nurimsta protas ir prabyla šrdis: tik tuomet išsigrynina mintys ir gimsta naujas padėkos kūrinys.
Vaikystėje mėgusi piešti, L. Uzdraitė meno pagrindus įgijo Anykščių kūrybos ir dailės mokykloje, baigusi vidurinę studijavo Vilniaus dailės akademijos Vaizduojamosios dailės fakulteto grafikos katedroje, knygos meno mokėsi pas profesorių Alfonsą Žvilių, įgijo menų magistrės išsilavinimą.
L. Uzdraitės darbinė biografija susijusi su leidinių dizainu, maketavimu, šiuo metu ji dirba Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Leidybos skyriaus menine redaktore, yra laisvai samdoma knygų dailininkė. Kūrėja yra apipavidalinusi poeto Algirdo Ražinsko, rašytojo Rimanto P. Vanago, Vytauto V. Landsbergio, Justo Jasėno, Romualdo Lankausko ir kitų autorių knygas. Paskutinė spaudai ruošta jos knyga – ką tik pasirodęs Pasaulio anykštėnų dešimtajam suvažiavimui skirtas leidinys „Pasaulio Anykščiai“. (Aut. Jonas Junevičius, Rimantas P. Vanagas).
2015 metais L. Uzdraitė pelnė Gražiausios 2015 m. knygos konkurso diplomą už apipavidalintą A. Baranausko „Anykščių šilelį“. Tais pačiais metais Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre buvo eksponuojama jos personalinė paroda „Fragmentai“.
Sumanymų ir darbų tarp Vilniaus ir Anykščių gyvenanti kūrėja nestokoja. Ir atvirukų ciklą „Padėkos ženklai“ žada tęsti pasitelkdama kūrybinę patirtį, menines pajautas, ieškodama naujų išraiškos formų.
Parodos atidaryme dalyvavo garbaus amžiaus L. Uzdraitės tėvai Aloyzas ir Janina, jos vyras Romas Pačinskas, taip pat anykštėnas, autorinius romansus atliko šešių muzikuojančių vaikų mama dr. Dalia Vaicenavičienė.
Paroda anykštėnų ir miesto svečių laukia iki rugpjūčio 1 dienos.