Anykščiuose, Vilniaus gatvėje, vykstant šaligatvių rekonstrukcijai, kelio siaurinimo darbams, nebeliko vietos medžiams. Kaštono ir liepos kamienai apdėti trinkelėmis taip, kad vargu ar bent vienas medis išgyvens.
Arboristė, Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupės narė Kristina Žalnierukynaitė įsitikinusi, jog šių medžių gali nebelikti jau ir kitąmet, o Anykščių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė sakė, jog rajono savivaldybė su šiuo projektu neturi nieko bendro – rekonstrukcijos darbus Vilniaus gatvėje atlieka valstybės kelių bendrovė „Via Lietuva“.
Medžių šaknys apkapotos „Skaudžiai, bukai pribloškė trinkelizavimas apie medžius!!! Skubos tvarka prašome Anykščių rajono savivaldybės ir urbanistikos skyriaus įsikišimo!!! Kur arboristai, kurie statybininkams paaiškintų, kaip elgtis su medžiais, atliekant tokius darbus. Cementas ir žvyras ant šaknų, medžio kaklelio?! – piktinosi anykštėnė visuomenininkė, aktyviai gamtos išsaugojimu besirūpinanti Evelina Zablockienė, kreipdamasi į „Anykštos“ redakciją ir prašydama padėti išgelbėti medžius. – Šaknys bus apkapojamos kaip Kaune Laisvės alėjoje? Ar Vilniuje Lukiškių aikštėje? Ar Šiaulių aikštėje?.. Gal galime skubiai atkreipti dėmesį ir išsaugoti medžius…“
E. Zablockienei antrino ir buvęs Anykščių rajono savivaldybės mero Kęstučio Tubio patarėjas, anykštėnas, žurnalistas Laimas Fergizas.
„Anykštėnai susirūpinę dėl valdžios sprendimų. Dauguma gyventojų piktinasi, kad trinkelės iki pat medžių kamienų ilgainiui nuskurdina ar net nužudo vertingus medžius ir keičia natūralią aplinką. Aktyvistė Evelina Zablockienė pažymėjo, kad medžiai Anykščiuose yra gyvybiškai svarbūs anykštėnams ir miesto centro vaizdui, todėl siaurinant gatves turi būti tausojami ir kruopščiai saugomi.
Klausimai kyla, <…> kaip valdžia planuoja reaguoti į šią situaciją. Ar bus imtasi priemonių išvaduoti medžius iš šviežiai paklotų trinkelių? Ar toliau bus tęsiama buka trinkelizacija aplink medžius?“ – valdžiai klausimus kėlė ir L. Fergizas.
Medžiai žus iš bado
Paprašyta pakomentuoti medžių Anykščių Vilniaus gatvėje nuotraukas, žinoma Lietuvoje arboristė, arboristinio vertinimo specialistė Kristina Žalnierukynaitė „Anykštai“ sakė, kad nemačiusi medžių gyvai, jų būklės niekada nevertina, tačiau pamačiusi nuotraukas, pakraupo: „Jau čia visai blogai… Net ir Lietuvos mastu. Praktiškai per kelerius metus medžiai nudžius. O gal net ir greičiau. Šaknys nukastos prie pat kamieno. Medis žus iš bado. Jei dar giliau gali būti likusių laikančių šaknų, tai maitinančios visos sunaikintos. Čia jau nuosprendis… Ir kas suprojektavo tokį dalyką? Kas patvirtino tokį projektą?.. Štai čia ir yra savivaldybės reikalas – jau projektavimo stadijoje reikalauti vietos medžiams. Kas darė projektą, kiek kainavo, kas darbų rangovas, kas techninis prižiūrėtojas? Tauta turi žinoti savo didvyrius. Ir skyrius, kuris atsakingas už tai. Jiems viskas gerai buvo, pamačius tokį projektą?.. Nekilo minčių, kad medžiams bus blogai?“ – baisėjosi arboristė. Ji pastebėjo, kad visur, kur vyksta šaligatvių tiesimai „trinkelizacijos“ ir rekonstrukcijos, medžiai visada nukenčia ir dažniausiai neišgyvena.
„Tai pasimato apie trečius, ketvirtus metus, o kartais ir kitais metais medžiai nudžiūva. Net ir nežinau, ar yra padarytos tokios gatvių ar šaligatvių rekonstrukcijos, kad medžiai nenukentėtų. Pas mus visa tai vis daroma barbariškomis priemonėmis ir svarbiausia yra trinkelės, o ne medžiai. Net ir parkuose mums svarbiau suoliukai, šviestuvai ir takai, nukapojant medžiams šaknis. Situacija liūdna“, – apgailestavo K. Žalnierukynaitė.
Galima reikalauti, kad medžiai nebūtų žalojami
Specialistės pasiteiravus, kodėl taip vyksta – ar kelininkai, savivaldybė nesikonsultuoja su arboristais, o galbūt nepaiso jų nuomonės, K. Žalnierukynaitė sakė: „Tokie įstatymai. Yra statybos techninis reglamentas (STR), kuris yra visų šių medžių nelaimių kaltininkas. Kur vykdomi STR reikalavimai, medžiams išgyventi šansų nėra. Kol šis dalykas nepasikeis, gali vykti konsultacijos su šimtais arboristų, bet jei statybos techniniame reglamente parašyta, kokį atstumą nuo medžio iškasti, kad jokios organikos metras ar pusantro nebūtų, tuomet viskas. Medžiai neauga kaip morkos gilyn, jie auga į šonus, jų šaknys 15–20 centimetrų gylyje, o ne metro ar dviejų. Dėl to juos ir nužudo. Kol šis dalykas nepasikeis, gerų norų gali turėti bet kas. O jei bus daroma ne pagal tą reglamentą, nebus vykdomi statybų darbai.“
Tačiau arboristės teigimu, vietinė valdžia, jei tik norėtų, galėtų reikalauti, kad, remontuojant šaligatvius, medžių šaknims būtų palikta kuo daugiau vietos.
„Rekonstruojant gatves, nebūtina daryti, kaip buvę ar dar daugiau „užtrinkelizuoti“. Kiekviena savivaldybė, dar projektuojant šaligatvius, gali įrašyti reikalavimą, kad būtų palikta kiek įmanoma daugiau vietos medžiams. Jei norime gatvėje matyti didelius medžius, turime jiems palikti atitinkamus plotus – kokio aukščio medis, toks į šonus yra jo šaknynas. Pagal dabartinį STR, mes didelių medžių neturėsime, jų šaknys po plytelėmis nepalįs, ten viskas taip sutrombuota, kad uodas nosies neįkištų. Šis techninis reglamentas pasikeitė ne taip ir seniai, ir tai tapo masiškos medžių žūties priežastimi“, – dėl ko vyksta medžių „užtrinkelizavimas“, įvardijo pašnekovė.
Arboristės K. Žalnierukynaitės pastebėjimu, toks medžių naikinimas vyksta visoje Lietuvoje, nors technologijų, kad medžiai būtų išsaugoti, yra.
„Bet jos be galo brangios ir pas mus išsaugoti medžių niekas nereikalauja, tad kodėl reikėtų daryti brangiau? Juk laimi tas, kas pasiūlo mažiausią kainą ir visi eina pigiausiu keliu. Tad pažiūrėkime, kokie pigūs yra mūsų brangūs medžiai… Kol Aplinkos ministerijoje nebus išmanančio vadovo, tol niekas ir nesikeis. O čia reikia labai plačios srities specialisto. Aplinkos ministrai griebiasi miškų, o miesto medžiai lieka našlaičiai…“ – apgailestavo K. Žalnierukynaitė.
Susidomėjo kilus skandalui
Pasiteiravus, kas vykdo Vilniaus gatvės šaligatvių remonto projektą ir kas šio projekto techninis prižiūrėtojas, kiek šis projektas kainuoja, Anykščių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja, vyriausioji rajono architektė D. Gasiūnienė „Anykštai“ sakė:
„Projektas atliekamas valstybės kelių bendrovės „Via Lietuva“ užsakymu, o man klausti jų apie pinigus yra nekorektiška, ši informacija neskelbiama. Su savivaldybe projektas jokio ryšio neturi.“
Rajono vyriausioji architektė apie tokį kelininkų darbą sakė sužinojusi iš Laimo Fergizo nuotraukų ir žada pareikšti jiems pretenzijas dėl „užtrinkelizuotų“ medžių.
„Problema yra ne pirma, jau J. Biliūno gatvėje esame „atitrinkelizavę“ medžius, net turime numatę priemones, kaip tai padaryti“, – sakė D. Gasiūnienė, pridurdama, kad, klodami trinkeles aplink medžius rekonstruojamose gatvėse, kelininkai su savivaldybe šių darbų nederina, todėl savivaldybei tenka taisyti jų paliktas klaidas.
„Via Lietuva“ internetiniame puslapyje nurodoma, jog darbų vykdytojas yra AB „Kelių priežiūra“.
Tuoj palmes ir bananus gasiunene prades sodint juo labiau kad kvies inžinierius ir daktarus iš trečiu šalių ,nes mūsiškiai bėga kur normalias algas moka .
Labai gerai prisimenam ,yoač senieji anykštėnai ,kai medžiai ( prie šaknų ) J.Biliūno g ,buvo apdėti metalinėm ,permatomom grotelėm apie 45 cm nuo kamieno .Tada sovietiniais laikais ,rūpėjo gamta ir žmogus ,o dabar Pinigas !
Buvo tikrai uždegtos šaknys tokiom skylėtom lyg lentelėm geležinėm.Eidavom į mokykla pėstute tai dar pašokinedavom ant jų,nes judėjo geležies groteles .
Viskas su projektuotojais suderinta ir numatyta perspektyvoje atverti Vilniaus gatvės architektūrą bei miesto bažnyčios vaizdą gatvės erdvėje, panaikinant šiuos sovietinius senojo miesto užgožimus po medžiais.
Dar reikia ir buitinio komplekso pastatą išgriauti ir atverti senųjų Anykščių architektūrą.
Medžius auginti ten, kur žaliosios zonos…
Linkiu kuo greičiai iš dulkėti iš mano miesto ! Tokiu mums nereikia ,tvarkà daryk Vilniuj nors ten jau medžiu nerasta ,tai atvykai pas mus ? Čiuooožk iš čia !
e-policija jus seka dėl neapykantos kalbos skleidimo viešame eteryje.
Jeigu turite sveikatos problemų ir nevaldote pykčio, verta laiku pasitarti su gydytoju, kad ne tik materialinių pasėkmių dėl netinkamo elgiasio nesulauktumėte bet ir sveikata nesugriūtų.
Ramumos jums.
Tubys nupirks kelis hibridus ,kurie ant betono auga,uz keliasdesimt tukstanciu
SĖdi prie kompo ir „projektuoja”.Kam vargintis ir realiai -gyvai žiūrėti.Tik nesuprantu,kodėl savivaldybė tokia nukraujavus-alia neturi balso?Taigi čia jos teritorija!Gasiūnienė jau daug metų Anykščiuose,turėtų nebūti tokia abejinga.Svarbu-alga į kišenę,bet ne ilgalaikės perspektyvos.
Visoj Lietuvoj šitaip „saugomi” medžiai.Arba užtrinkelizuoti arba užcementuoti arba išsvis nupjauti.Ateina vasara,tada ieškomas pavėsis,kur prisėst ar tai auto pastatyt ,kad neprikaistų .O „jaunieji projektuotojai-modeliuotojai ” sugeba tik lygioj vietoj ,kažką suprojektuot.Ar bent vienas įsivaizduojat ,kokia dykynė liks?Nei medžių,nei žolės….tik trinkelės, cementas,skalda ir t.t. ir pragariškas karštis ,sklindantis nuo visų „grožių” dulkės .O vasaros būna jau nebe „lietuviškos”
Vistiek pinigus reiks plauti, pasodins naujus brangesnius jei nudžius.