Birželio pirmą dieną Anykščių menų centras baigė vykdyti projektą “Karaliaus Stepono Batoro kelias: Vilnius – Pasvalys”. Projekto tikslas – aktualizuoti istorinę atmintį ir naujai pažvelgti į karaliaus Stepono Batoro kelionę iš Vilniaus į Rygą, vykusią prieš 440 metų.
Steponas Batoras (1533 m. – 1586 m.) – išskirtinių nuopelnų valdovas, kuriam šlovę atnešė laimėtas Livonijos karas ir 1582 metų sausį Zapolėje pasirašyta taikos sutartis su Maskvos didžiosios kunigaikštystės caru Ivanu IV. Po pergalės, 1582 metų kovo mėnesį, valdovas iš Vilniaus išvyksta į Rygą sutvarkyti Livonijos teritorijos reikalų, kuri pasibaigus karui atiteko Abiejų tautų Respublikai.
Detaliau apie šią kelionę sužinome iš kunigaikščio Jano Piotrowskio laiško rašyto iš Rygos 1582 metų kovo 18 dieną Karūnos dižiajam maršalkai Andžėjui Opalinskiui. Laiške nurodomas ir Stepono Batoro bei išskirtinės jo svitos kelionės maršrutas. Kovo 2 dieną valdovas išvyksta iš Vilniaus, jo kelyje: Ržeš, Giedraičiai, Balninkai, Anykščiai, Kupiškis, Pasvalys, Saločiai, Bauska, Jakimoža, Dalen, Musa, ir galiausiai, kovo 12 dieną, atvyksta į Rygą. Čia karalius sutinkamas kaip nugalėtojas, jam iškilmingai atverti miesto vartai, įteikti miesto raktai, dovanojamos dovanos bei surengta didžiulė šventė, skirta pagerbti jo atvykimą.
Yra žinoma, kad būtent šios kelionės metu, kovo 5 dieną valdovas lankėsi ir Anykščiuose. Seniūnijos būstinėje karalių priėmė kašteljonas, Anykščių seniūnas Janas Hlebovičius.
Siekiant aktualizuoti karališkąją atmintį Anykščių menų centras kartu su partneriais parengė turistinį maršrutą nuo Vilniaus iki Latvijos. Į šį maršrutą, besidriekiantį per kelis rajonus, įtraukti tiek senosios, tiek naujųjų laikų istorijos objektai – piliakalniai ir dvarai: Gulbinų piliakalnis, Raudondvario dvaras, Liubavo dvaras, Giedraičiai, Piliakiemio piliakalnis, Martyniškių dvaras, Balninkai, Vališkių piliakalnis, Baltadvario dvaras, Alantos dvaras, Burbiškio dvaras, Anykščių dvarvietė, Šeimyniškėlių piliakalnis, Palatavio piliakalnis, Aukštupėnų piliakalnis, Kupiškio dvarvietė, Palevenės dvaras, Šimonių piliakalnis, Ąžuolpamūšės piliakalnis, Vytartų dvaras, Paiešmenių dvaras.
Maršruto sumanytojai kviečia ne tik keliauti, bet ir pasidalinti įamžintomis kelionės akimirkomis pridedant grotažymę #valdovukeliai. Detalesnį maršruto žemėlapį galima rasti internetiniame puslapyje www.valdovukeliai.lt
Projekto organizatorius: Anykščių menų centras
Projekto partneriai: Kupiškio etnografijos muziejus, Molėtų krašto muziejus, Pasvalio krašto muziejus, Kaiminystės namai
Rėmėjai: Anykščių rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba
Mažas, bet svarbus informacinis patikslinimas: projektas finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Anykščių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis.
Šis straipsnis taip pat apmokėtas iš projektui viešinti finansuojamų lėšų.
🙂
Tai gal čia parodyt nori kaip mūsų rajono gerbiamas valdovų klubo prezidentas keliavo nuo paprasto rajoninės ligoninės daktaro iki ligoninės vyriausią gydytoją, paskui direktoriaus ir iki kandidato į rajono merus, priėjys iki pilies durų, buvo paskirtas mero patarinėtojui ir vėliau iš valdovo pilies sugrįžo atgal į savo kunigaikštystės valdas- rajono ligoninės valdovo sostą. Šitų kelionį rėmė ne tik žalieji valstiečiai, bet ir buvę Lietuvos komunistų partijos nariai, paskui AMB vadovaujamos partijos nariai, bei iš jų gimę liberalai ir net Anykščių rajono krikščionys demokratorai. Lauksma dabar kadu bus išleista muziejininko knyga apie šito įžymaus žmogaus indėlį Anykščių istorijai.
Tęsinys po 2023 m rinkimų.
tau turbūt su proteliu negerai, kad tokias nesąmones rašinėji? Gal tu pirma kreiptis į medikus, o tada sėsk komentarų rašyti, nes tai, ką šiandien parašei, nieko bendro neturi su rašiniu, kuris prasmingas ir svarbus istorijos akatualinimas. Bet kadangi mąstai savo vištidės lygyje, tai ir gaunasi tokie paistalai.
Be to žodis cekavas ar cekava yra barbarizmas, kurio normaliam, savo kalbai įsipareigojusiam žmogui netinka ir negalima nevartoti, o būtina naudoti lietuvišką žodį smalsus, smalsi, žingeidus, žingeidi.
Bet jei tau galvoje zuikučiai kūliais vartosi, tai … gili užuojauta.
ir ką? Ar patys organizuoja tokią kelionę, ar tiesiog sudėjo informaciją iš kitų muziejų į vieną krūvą ir skaitosi parengė?
verbickiniams vidurius paleido, kad tokie pasispjaudymai?