Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai antradienį lankėsi Anykščių rajone, kur su vietos savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistais apsikeitė gerosiomis miestų planavimo patirtimis.
Anykščių rajono savivaldybė šiais metais pristatė centrinio kvartalo su 11-os tipinio projektavimo daugiabučių renovacijos koncepciją.
Renovacijos projekte siekiama sukurti labiau miesto centrui būdingas viešas ir privačias žaliąsias erdves, įkuriant sodus ir žydinčias pievas, taip pat geriau įveiklinti pirmuosius daugiabučių aukštus, numatant jų praplėtimo galimybes bei suteikiant daugiau privatumo kiemuose.
Pasak SSVA Urbanistikos padalinio vadovo Mindaugo Pakalnio, toks kvartalo atnaujinimas pasitelkiant pirmųjų aukštų geresnį įveiklinimą – puikus pavyzdys, kaip ne tik renovuoti daugiabučius sumažinant šilumos nuostolius, bet ir atgaivinti centrinę miesto dalį, sukurti pridėtinę vertę visiems miesto gyventojams ir svečiams.
„Daugelyje vidutinio dydžio Lietuvos miestų centrų po Antrojo pasaulinio karo buvo pastatyti tipiniai gyvenamieji daugiabučiai pastatai, sunaikinant istorines gatvių išklotines ir ten veikusią paslaugų infrastruktūrą. Taip miestų centrai prarado savitumą, gyvybingumą ir patrauklumą. Dabar turime šias vietas atrasti iš naujo, sukurti ten naujas paslaugas ir traukos centrus, prikelti miestų centrus naujam gyvenimui“, – sako M. Pakalnis.
Jo teigimu, Anykščių rajono savivaldybės parengti sprendimai gali tapti įkvėpimu ir kitiems Lietuvos miestams.
„Bendraudami su savivaldybėmis dalinamės žiniomis, ieškome geriausių miestų planavimo ir atnaujinimo patirčių. Anykščių pavyzdys gali tapti vienu jų“, – priduria SSVA Urbanistikos padalinio vadovas.
Privačios įstaigos Anykščiuose jau dabar intensyviai kuriasi pirmuose aukštuose. Dažniausiai pastatuose sutinkamos funkcijos – odontologų kabinetai, administracinės ir prekybos patalpos.
Labiausiai tai galima pastebėti Dariaus ir Girėno g. 3 ir 5 pastatuose, kur beveik visas pirmasis aukštas jau dabar yra komercinės paskirties.
Koncepcijoje analizuojama galimybė išplėsti J. Biliūno g. 6, 8, 10, 22, 16, 18, 20 ir 22 pastatų pirmuosius aukštus komercinei funkcijai, o kiemuose su balkonais pirmųjų aukštų gyventojams numatyti išėjimus į privačius sodelius.
SSVA artimiausiu metu planuoja vizitus ir į kitas Lietuvos savivaldybes, kur bus gilinamasi į šių teritorijų problemas, į tvarumą ir ateitį orientuotus galimus sprendimus.
Agentūros Urbanistikos padalinys teikia aktyvią metodinę pagalbą savivaldybėms teritorijų planavimo, miestų vystymo, urbanistikos politikos formavimo ir įgyvendinimo klausimais.
Pradėdamos rengti savo teritorijos ar jos dalių, atskirų miestų bendruosius planus, savivaldybės privalo kreiptis į SSVA dėl teritorijų planavimo sąlygų jiems rengti, o vėliau ir dėl jų sprendinių derinimo.
Agentūra siekia įgyvendinti Lietuvos urbanistinės politikos kryptis, naujojo Lietuvos teritorijos bendrojo plano sprendinius ir kitus šalies tvarios raidos tikslo siekiančius strateginio planavimo dokumentus bei gaires.
Kokie dar verslai? Anykštėnai neturi pinigų,kad galėtų eiti pas kirpėjas,kosmetologes, pirkti naujus rūbus, pietauti ar nors kartą per savaitę leisti sau vakarienę kavinėje. Prasidėjo verslų bankrotai didmiesčiuose, kur pilna pasiturinčių.Anykščiuose sočiai tuščių pastatų, tad kam tos renovacijos ir pagerinimai atiteks? Tikėtina,kad savivaldybė greitu laiku turės krūvą tuščių „municipalinių”butų, nes vaikai ir anūkai neturi tiek pinigų išsipirkt savo tikrų tėvų butų. Atveš mums kokių uzbekų, tadžikų ar afrikiečių.Pabėgeliai dosniai finansuojami, tikrieji gyventojai paliekami užribyje.Ligoninės uždaromos,mokyklos dirba be vadovėlių, nuolat naikinamos darbo vietos prisidengiant optimizacijomis,keliai ir tiltai griūna,bet imigrantams skiriamos didžiulės išmokos, už jų įdarbinimą darbdaviai gauna pinigus, užsiwniečiams importuoti sukurti palankūs įstatymai,tad lietuviai tampa savo pačių Lietuvoje nepageidaujami.
Mintis gal ir gera, bet kaip išplėsti pirmus aukštus be juose gyvenančių sutikimo ? Kaip lietuviai pasidalins privačiais kiemeliais? Ar realu?
Renovacija- galimai puikus įteisintas būdas legaliai apiplėšti gyventojus ir praturtinti nepasotinamus bankus. Žmonės vargo dešmtmečiais tarybmečiu darbovietėse,kad „duotų” butą,tada vėl už savo grašius privatizavo,o dabar vėl turi nusipirkti savo butą prievarta renovacijos būdu,nes valdžia juk nesiteps rankų – galima atimt gražiai- dėl tvarumo,gražumo,pasaulio išgelbėjimo ir t.t. Kad neužtenka maistui,vaistams,benzinui- valdžiai neskauda. Namai renovuojami be tinkamų tyrimų, pagal tą patį šabloną.Gentvilas uždraudė B klasę, reikalaujama tik A, tad tokia renovacija užrunkelintiems lietuviams tampa kosmosu.Kažin ar šveicarai išgalėtų tokias kainas atlaikyt.
Šveicarai neatlaikytų, o eiliniai Lietuvos pensininkai atlaiko. Matyt gyvenam geriau už šveicarus.
Kai kuriasi verslininkai pirmame aukšte išgriaunamos visos sienos, lieka tik pagrindinės. Namas nebėra toks patvarus.
Gyvenu 3 aukste , bus labai patogu nulipus i pirma auksta patekt tiesiai i parduotuve , nereikes net ir i lauka iseit ar eit i PC .
Gyvenu 4 aukšte , bus labai patogu nulipus i trečią auksta patekt ir įsiskverbti į Jurates gilų šulinį , nereikės net į lauką iseit ar eit į PC .
Oi tu išdykėli…
Gyvenau pirmame aukšte – dabar gyvenu gatvėje nes mano bute dabar parduotuvė. Labai patogu. Daug gryno oro.