Neseniai naujuoju Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktoriumi tapęs Kęstutis Jacunskas džiaugiasi sklandžiu darbu: plečiamos nemokamos slaugos, paliatyviosios slaugos į namus, ankstyvos vaikų raidos reabilitacijos tarnybos paslaugos.
Pasak direktoriaus, viena slaugos paslaugų į namus komanda šiuo metu aptarnauja per 400 Anykščių PSPC pacientų, o į ankstyvosios vaikų raidos reabilitacijos tarnybą mažieji pacientai atvyksta ir iš kitų rajonų.
Siekia paslaugas plėsti
Anykščių PSPC direktorius K. Jacunskas teigia, kad šiuo metu pagrindinis įstaigos tikslas – plėsti ambulatorines slaugos paslaugas į namus bei pradėti teikti antrinio lygio paslaugas.
„Per paskutinius dvejus metus slaugos paslaugų į namus skaičius Lietuvoje padidėjo apie 4 kartus. Mūsų įstaigoje, mano manymu, šių paslaugų buvo teikiama ženkliai per mažai.
Visada mačiau, kad Anykščių rajone trūksta antrinio lygio paslaugų, kad tam yra poreikis ir tai šiuo metu visais būdais bandau įgyvendinti. Gyventojų skaičius gal ir nėra didelis, bet tokių paslaugų jiems labai reikia“, – kalbėjo K. Jacunskas ir pridūrė, kad Anykščių PSPC plečiamos ir ankstyvos vaikų raidos reabilitacijos tarnybos paslaugos.
„Jei viskas gerai išsispręs, nuo rugsėjo plėsime šias paslaugas. Siekiame gerinti jų prieinamumą, turime gerų specialistų, tik reikia pasididinti krūvius: ne paslaptis, kad dauguma jų dirba kitose įstaigose. Tai yra labai svarbu, nes yra daug vaikučių, kuriems reikalingos tokios paslaugos. Atokiau gyvenančius vaikučius mes turime galimybę atsivežti. Iš mūsų rajono ypatingai mažas procentas išvažiuoja ieškoti specialistų kitur – pas mus pacientai kaip tik atvažiuoja iš Utenos, iš Ukmergės, žino, kad yra stipri vaikų raidos reabilitacijos tarnyba“, – teigė Anykščių PSPC direktorius.
Pasiteiravus, kaip, tapus Anykščių PSPC direktoriumi, sekėsi formuoti kolektyvą, K. Jacunskas sakė, kad tą padaryti nebuvo sunku, nes šioje įstaigoje jis dirba du dešimtmečius, ketverius metus buvo direktorės pavaduotojas.
„Kolektyvas pažįstamas, viskas su juo gerai. Kai pradėjome formuoti slaugos paslaugų į namus komandą, atradome jaunų, kompetentingų specialisčių. Labai džiugu, kad šios komandos narius radome vietoje, Anykščiuose. Kol kas šios komandos darbu esu labai patenkintas“, – teigė Anykščių PSPC direktorius K. Jacunskas.
Atvykti gali net 260 kartų
Apie slaugos paslaugas į namus plačiau papasakojo slaugos administratorė Violeta Žvikienė, kineziterapeutė Gintarė Malakė bei slaugytoja Konstancija Pavilonienė.
„Slaugos paslaugas į namus teikia slaugytojas, slaugytojo padėjėjas ir kineziterapeutas. Kol kas turime naujai suformuotą vieną komandą, kuri dirba apie tris mėnesius, – teigė V. Žvikienė. – Kad gautų šias paslaugas, pacientas turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ir tuomet gydytojas arba jo komandos narys (slaugytojas), užpildęs klausimyną, įvertina bendrą paciento sveikatos būklę bei kokios paslaugos reikalingos. Paslaugas teikiame vaikams, turintiems negalią, tai yra, asmenims iki 18 metų, kuriems nustatytas nesavarankiškumo lygis ir pripažintas sunkus arba vidutinis neįgalumo lygis, suaugusiesiems asmenims, turintiems negalią, kuriems nustatytas nesavarankiškumo lygis ir nuolatinės slaugos poreikis arba nuolatinės priežiūros pirmo lygio poreikis, didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, senyvo amžiaus žmonėms, t. y. senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, dėl amžiaus iš dalies arba visiškai netekę gebėjimo savarankiškai rūpintis savo gyvenimu bei sergantys lėtinėmis ligomis, kai jiems nustatytas Bartelio indeksas iki 61 balo (Bartelio indeksą nustato pacientą gydantis gydytojas arba šeimos gydytojas, arba slaugytojas) ir pacientams, kuriems po gydymo stacionare dėl somatinių ligų ir pažeidimų nustatytas bendras funkcinis sutrikimas.“
V. Žvikienės teigimu, per kalendorinius metus pas vieną pacientą slaugos komanda pagal poreikį gali vykti nuo 52 iki 260 kartų: „Pas „planinius“ pacientus komanda nuvyksta per 1–5 dienas, o jei reikalinga skubi pagalba – per 24 valandas. Pirmą kartą pas pacientą gali vykti ir visa komanda, o paskui vyksta pagal kompetenciją – kartais tik slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, kartais – ir visi kartu.“
Anykščių PSCP teikiama ir ambulatorinė paliatyvioji slauga į namus.
„Čia dirba jau kita komanda, į ją yra įtrauktas ir gydytojas. Yra kita slaugytoja, psichologas ir socialinis darbuotojas. Kineziterapeutas, slaugytojo padėjėjas yra iš tos pačios komandos, kuri vykdo slaugos paslaugas namuose. Mūsų komanda turi deguonies koncentratorių, seilių atsiurbimo aparatą bei kitą reikalingą medicininę įrangą“, – teigė V. Žvikienė bei pridūrė: – Paliatyviosios slaugos paslaugas pradėjome teikti tik prieš mėnesį. Šios paslaugos teikiamos paciento namuose prižiūrint gydytojui ir padedant visai komandai. Tokiu būdu gerinama paciento ir artimųjų gyvenimo kokybė, sprendžiamos fizinės, psichosocialinės ir dvasinės problemos.“
Stebisi, kad paslaugos
nemokamos
Kineziterapeutė G. Malakė pasakojo, kad, gydytojui įvertinus paciento būklę, specialistai pasiskirsto procedūras ir tuomet vykstama pas pacientą į namus.
„Nustačius paciento būklę įvertinama, ar jam reikalingos kineziterapeuto paslaugos, tuomet pas pacientą vykstu aš.
Dažniausiai tikslas būna gerinti paciento biosocialines funkcijas, didinti savarankiškumą, bendrą fizinį pajėgumą. Vienas svarbesnių aspektų – gerinti jo psichoemocinę būklę.
Pacientai labai mūsų laukia ir laukia ne tiek procedūros, gydomųjų mankštų, masažų, kiek žmogaus – pokalbio, kad juos išklausytų. Kiek procedūrų tenka pacientui, priklauso nuo jo būklės. Jeigu matome, kad yra gretutinė liga, sakykime, išsėtinė sklerozė, kuomet pacientas yra visiškai nemobilus, tuomet galima pas jį vykti 2–3 kartus per savaitę, o jei pacientas yra pakankamai savarankiškas, vaikšto, apsitarnauja, jam sudarome kineziterapijos planą: parodome gydomosios mankštos pratimus ir jie dirba namuose savarankiškai. Tuomet mes juos lankome kartą per savaitę ar kartą per dvi savaites. Vykstame pas juos ir įvertiname, kaip jiems pavyko išsikeltą tikslą pasiekti“, – apie teikiamas slaugos paslaugas į namus pasakojo kineziterapeutė G. Malakė bei pastebėjo, jog žmonės neretai Anykščių PSPC paslaugas supainioja su socialinių paslaugų centro teikiamomis paslaugomis.
„Mūsų paslaugos yra panašios, bet labiausiai skiriasi tuo, kad mūsų teikiamos paslaugos yra visiškai nemokamos. Koordinuojame bendradarbiavimą su socialinių paslaugų centru, susidėliojame paslaugų planą, kad jos nesidubliuotų. Žmonės yra patenkinti Anykščių PSPC teikiamų paslaugų kokybe“, – teigė G. Malakė.
Nuo vaikų iki senelių
Slaugytoja K. Pavilonienė pastebėjo, kad pacientai neretai į teikiamas paslaugas žiūri skeptiškai, tačiau, kai pamato jų naudą, nuomonę pakeičia iš esmės ir laukia atvykstančių specialistų.
„Reikia pabrėžti, kad šios paslaugos yra teikiamos tik mūsų PSPC pacientams. Apie paslaugas žmonės sužino iš savo šeimos gydytojų, taip pat – ir vieni iš kitų, iš kaimynų. Jiems labiausiai patinka tai, kad nereikia važiuoti iš namų. Mes pacientams paskambiname iš vakaro ir suderiname jiems patogiausią laiką. Važiuojame visur – ir į Troškūnus, ir Kavarską, Svėdasus, ne vien Anykščiuose lankome pacientus. Pacientų daugėja, tačiau spėjame aplankyti visus“, – pasakojo K. Pavilonienė.
Ambulatorinės slaugos paslaugų tiekimas į namus, pasak slaugytojos, priklauso nuo šeimos gydytojo paskyrimo: „Tai gali būti ir infuzoterapija, ir vaistų leidimas, kraujo paėmimas tyrimams atlikti, žaizdų perrišimai ir kitos paslaugos. Žinoma, visa tai atliekama nemokamai. Vykdomi savarankiški slaugytojos apsilankymai, kurių metu stebime paciento būklę – ar ji gerėja, ar blogėja, informuojame apie tai šeimos gydytoją, dalijamės informacija ir tarpusavyje su komandos nariais.
Pacientai yra įvairūs: ir sunkūs, gulintys, onkologiniai, kai kurie – tiesiog turintys gražią senatvę, tik negalintys apsitarnauti. Yra ir vienišų, vidutinio amžiaus žmonių“, – apie slaugos paslaugas, teikiamas į namus, pasakojo slaugytoja K. Pavilonienė.
Užsak. Nr. 676