Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Sonata Steniulienė sako, jog mūsų mieste įsikūrus privačiai klinikai ir į ją keletui gydytojų išėjus dirbti, jos vadovaujamos įstaigos darbas nesutriko. Anykščių PSPC šią savaitę pradėjo dirbti naujas šeimos gydytojas, o išėjusios vaikų gydytojos darbo krūvį dalysis likusios jos kolegės.
Išliko stabilus prisirašiusių pacientų skaičius
„Prie Anykščių PSPC prisirašiusių draustų pacientų dabar turime apie 20 000. Didesnio nubyrėjimo kol kas nejaučiame, nors, aišku, jis po truputį vyksta. Juk ir studentai išvyksta, ir mirtingumas savo daro. Dabar PSPC yra 16 gydytojų, turinčių apylinkes, iš jų – 2 vaikų gydytojai. Turime 2 ginekologus ir chirurgą. Visiems prisirašiusiems pacientams vidaus ligų, vaikų ligų, chirurgo, ginekologo paslaugos yra nemokamos. Odontologo paslaugos nemokamos vaikams iki 18 metų ir socialiai remtiniems asmenims. Mūsų odontologų paslaugos, net ir toms grupėms pacientų, kurie turi susimokėti, kainuoja vos kelis eurus, retais atvejais mokama suma gali siekti iki 10 eurų. Pacientai moka tik už medžiagas, ir tik tiek, kokia yra jų savikaina. Mūsų odontologų įranga beveik visa yra nauja. Labai daug įrangos nusipirkome, kai laimėjome europinį projektą. Mūsų odontologai dirba ir miestelių ambulatorijose, pas mus atliekama ir burnos higienos paslauga“, – „Anykštai“ sakė Anykščių PSPC direktorė S.Steniulienė.
Pasak direktorės, iš Anykščių PSPC išėjusios šeimos gydytojos Ritos Juodiškienės pacientai priskirti naujam gydytojui, buvusiam Anykščių rajono ligoninės direktoriui dr.Audriui Vasiliauskui, kuris Anykščiuose šeimos gydytoju pradėjo dirbti spalio 6 dieną.
„Pacientai turi teisę nemokamai pirmojo apsilankymo metu pasikeisti šeimos arba vaikų gydytoją. Siekdami, kad įstaigoje pagerėtų paslaugų pacientams prieinamumas, du gydytojai sutiko pasididinti darbo krūvį. Visi vaikai iki 18 metų bus perrašyti pas kitus du vaikų gydytojus. Beveik visi šeimos gydytojai priima ir vaikus. Šeimos gydytojams jų kompetencija leidžia gydyti vaikus. Suprantame, kad dalis pacientų išeis paskui gydytojas, tačiau tai, kokia dalis pacientų iš mūsų išeis, prognozuoti yra sunku. Kol kas dauguma iš mūsų įstaigos išėjusių šeimos gydytojų pacientų persirašo pas kitus Anykščių PSPC gydytojus“, – tikino Anykščių PSPC direktorė.
Teikia paslaugas ir namuose
Anykščių PSPC veikla yra gerokai platesnė nei pacientų priėmimas gydytojų kabinetuose. Šiai įstaigai pavesta atlikti ir skiepijimą nuo Covid-19. PSPC taip pat administruoja mobilųjį koronaviruso patikros punktą, teikia paliatyviosios slaugos paslaugą ir kt..
„Slauga į namus, paliatyvi slauga yra mūsų teikiama paslauga. Yra komandos, kurios važinėja po namus, stato lašelines, leidžia vaistus į venas. Slaugos komandoje yra ir kineziterapeutas – jeigu žmogui nuo gulėjimo nusilpę raumenys, kineziterapeutas rūpinasi, kaip atkurti jų funkcijas. Yra dvi tokios komandos, važiuojančios pas pacientus, kurie prisirašę prie PSPC, į namus. Didelei grupei anykštėnų minimos paslaugos reikia ir jie ja naudojasi“, – sakė S.Steniulienė.
Konkurencija pagerins ir Anykščių PSPC darbą
Iš Anykščių PSPC išėjusių gydytojų S.Steniulienė sakė nebandžiusi perkalbėti, bet išėjimo priežastimi domėjosi. Pasak direktorės, reikia gerbti žmonių apsisprendimą.
„Žuvis ieško, kur giliau, žmogus – kur geriau. Anykščiai šitiek metų buvo unikalūs, neturėjome konkurentų. Aš nežinau nė vienos savivaldybės, kurioje nebūtų privačios klinikos. Didesniuose miestuose privačių gydymo įstaigų skaičiuojama dešimtimis. Konkurencija yra sveikas dalykas. Ir mums sveika. Žiūrime, kaip pagerinti paslaugų prieinamumą, kaip greičiau paslaugą suteikti. Tad viskas čia yra gerai. Tik būtų smagu, kad privati klinika irgi prisidėtų ir prie papildomos veiklos, įvairių užduočių, kurias dėl esamos pandemijos atlieka PSPC. Mobilusis punktas, vakcinavimo procesas… Į tai daug jėgų ir išteklių įdedame. Iki šiol viską, ką vardiju, mes vieni darėme. O kad privatininkai ateina, yra normalu, viskas čia gerai. Kiekvienas žmogus nori išbandyti naujoves. Tegul pabando. Natūralu, kad pacientas eina kartu su gydytoju. Bėgant metams atsiranda gydytojo ir paciento ryšys, pasitikėjimas. Tačiau reikėtų įvertinti ir konkrečios įstaigos teikiamų paslaugų spektrą, įkainius ir t.t.. O tai, kad daug metų Anykščiuose nebuvo privačios gydymo įstaigos, yra net keista“, – aiškino Anykščių PSPC vadovė.
„Manau, su privačia klinika galime bendradarbiauti, nežiūrime į juos kaip į priešus. O jeigu jie būtų ne mūsų gydytojus pervilioję, o savus atsivežę, apskritai būtų vien tik pozityvas. Tada Anykščiuose būtų daugiau gydytojų, gerėtų paslaugų prieinamumas, tikrai miestui ir rajonui būtų labai gerai. Dabar gydytojų perbėgimas mums yra problema. Bet tai laikina. Susidėliosim viską, stabilizuosimės ir eisime toliau.
O jeigu prisiviliotume naujų gydytojų, kurie taptų anykštėnais, visiems būtų tik geriau.
Mes turime pacientų labai mylimą chirurgą Rolandą Jurkėną. Jo paslaugos prie mūsų prisirašiusiems pacientams yra nemokamos. Žmonėms labai gerai, juos priima kvalifikuotas chirurgas.
Dirba du ginekologai, kurių paslaugos taip pat nemokomos“, – dėstė S.Steniulienė.
Ji sakė, kad siekiant pagerinti Anykščių PSPC darbo kokybę rengiamas naujas registratūros darbo reglamentas. Svarstoma, jog daugiau paslaugų galėtų atlikti ir slaugytojai.
Tikrintojai pažeidimų nerado
Vasarą Specialiųjų tyrimų tarnyba gavo skundą dėl Anykščių PSPC veiklos. Šis skundas buvo persiųstas ir Anykščių rajono savivaldybės administracijai, tad Anykščių PSPC turėjo atlaikyti tikrintojų laviną.
Anykščių PSPC jau tikrino Valstybinė kreditavimo tarnyba – pažeidimų nerasta. Du kartus tikrino Valstybinė darbo inspekcija. Ši institucija atliko socialinių veiksnių vertinimą bei darbo vietų atitiktį reikalavimams. Valstybinė darbo inspekcija pažeidimų Anykščių PSPC veikloje taip pat nenustatė.
Praėjusią vasarą Valstybinė darbo ginčų komisija nagrinėjo buvusio įstaigos darbuotojo skundą. Komisija konstatavo, jog atleidimas iš darbo buvo teisėtas ir teisingas.
Šiuo metu Anykščių rajono savivaldybės kontrolierius atlieka Anykščių PSPC veiklos auditą.
„Žinoma, jog patikrinimai vargina. Tačiau jie yra ir naudingi. Paneigiamos šnekos, kad kažkas ten tame PSPC yra neskaidraus. Kita vertus, kas nedirba, tas neklysta. Jeigu kontrolierius ras pažeidimų – taisysimės, juk žinoti savo klaidas ir jų nekartoti yra svarbu. Visiems nuo to bus tik geriau“, – paklausta, ar nevargina nuolatiniai įstaigos patikrinimai, kalbėjo Anykščių PSPC direktorė S.Steniulienė.