
Rokiškio rajono Kamajų seniūnijos Duokiškio bendruomenės namuose visą liepos mėnesį veikia svėdasiškių: Lietuvos žurnalistų sąjungos nario, muziejininko, kraštotyrininko Vytauto Bagdono ir jo dukros jaunos fotomenininkės Simonos Bagdonaitės – reportažinių nuotraukų paroda „Mūsų Ferdinandas…“, skirta garsaus teatro, kino ir televizijos aktoriaus, respublikos nusipelniusio artisto Prano Ferdinando Jakšio (1937–2022) atminimui.
Iš Svėdasų kilęs aktorius neatsitiktinai prisimenamas Duokiškyje. Čia kurį laiką teko gyventi pas senelius – motinos tėvus, iš Duokiškio dviračiu važinėjo mokytis į Kamajų vidurinę mokyklą, čia atgaivintame klojimo teatre Ferdinandas atliko pirmuosius savo vaidmenis, Duokiškio bažnyčioje berniukas patarnaudavo kunigui šv. Mišių metu… Būtent šis aktorius įkvėpė duokiškėnams ryžto kurti renginį, pavadintą „Duokiškio baladėmis“. Sumanymo autorius tokį originalų pavadinimą pasirinko ne atsitiktinai, o pasinaudojęs rašytojo Sauliaus Šaltenio apysaka „Duokiškis“, pagal kurią 1978 metais Kauno nacionaliniame dramos teatre buvo pastatyta pjesė „Duokiškio baladės“ (režisierius – Eimuntas Nekrošius). O Valstybiniame Jaunimo teatre 1987 metais režisieriaus Algirdo Latėno pastatytame spektaklyje „Duokiškis“ teko vaidinti ir pačiam Ferdinandui. 2011 metais buvo surengtas pirmasis baladžių vakaras, tapęs tradiciniu, populiariu, organizuojamu kiekvieną vasarą. Ir, žinoma, „Duokiškio baladės“ buvo tiesiog nebeįsivaizduojamos be Ferdinando Jakšio. Ne kartą aktorius į Duokiškį skubėdavo tiesiai iš Anykščių miesto šventės, nes tiesiog sutapdavo abiejų švenčių datos.
Liepos 29-ąją čia vėl vyks tradicinis renginys, kurio dalyviai ne tiktai turės progą pamatyti Bendruomenės namuose eksponuojamą svėdasiškių fotografų parengtą fotoparodą „Mūsų Ferdinandas…“, bet ir dalyvauti ką tik leidykloje „Utenos Indra“ išleistos žurnalisto Vytauto Bagdono parengtos, gausiai iliustruotos knygos „Mūsų Ferdinandas. Tokį Jį prisimename…“ pristatyme.
Kaip „Anykštai“ pasakojo knygos autorius, Vaižganto respublikinės literatūrinės premijos laureatas, žurnalistas Vytautas Bagdonas, ši knyga buvo išleista uteniškių verslininkų aktoriaus sesers Žanetos ir jos vyro Antano Kibickų rūpinimusi ir asmeninėmis lėšomis, paremiant Svėdasų krašte įregistruotai asociacijai Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“ bei „A. ir A. A. Avižienių labdaros ir paramos fondui“. Redakcija pasidomėjo, ar knygai išleisti apie nusipelniusį šalies aktorių ir Anykščių rajono Garbės pilietį finansinės paramos nesuteikė būtent Anykščių rajono savivaldybė, remianti atitinkamus leidybinius projektus. Pasak V. Bagdono, tikrai tikėtasi finansinės paramos gauti iš „Darnios kurortinės plėtros programos“ pagal priemonę „Leidybinių veiklų įgyvendinimas“, Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“ prieš keletą metų gavo lėšų knygos „Vaižgantas: Aš mylėjau Lietuvą…“ išleidimui. Todėl ir šiemet, dar nuo ankstyvo pavasario vis laukė progos pateikti paraišką, tiktai leidybinėms veikloms finansuoti jokio konkurso net nebuvo. O laikas nelaukė, knyga jau buvo parengta, todėl, artėjant šviesaus atminimo aktoriaus mirties metinėms, prasidėjo leidybinis procesas. Knygomis „Mūsų Ferdinandas. Tokį Jį prisimename…“ nebus prekiaujama knygynuose, paštuose ar prekybos centruose, ją pageidaujantys galės įsigyti leidykloje „Utenos Indra“, taip pat pristatymų metu renginiuose.
Svėdasų krašte naujoji knyga planuojama pristatyti penkioliktojo tradicinio respublikinio renginio – Vaižgantinių – metu rugsėjo 16 dieną, lietuvių literatūros klasiko, kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto gimtajame Malaišių kaime.

Pagarba šviesios atminties aktoriui šioje publikacijoje nevisai dera artėjant Garbės piliečio mirties metinėms, suplakant finansinius interesus savivaldybės darbuotojo, dirbančio administracijos muziejininku, reiškiančio nepasitenkinimą savo darbovietės instituciniais sprendimais, kai rezultas dėka artimųjų pasiektas ir knygos leidėjas neturėjo dėl to jokių trikdžių.
Kita vertus straipsnyje rašoma, kad bus renginys liepos 29-tą su knygos pristatymu.
Ar tai bus kitų metų renginys ar ištikrųjų tai buvęs renginys?