Šiuo metu rengiamas labai svarbus Anykščiams valstybės lygmens specialusis teritorijų planavimo dokumentas – Anykščių regioninio parko planavimo schema (ribų ir tvarkymo planai). Dokumentas pradėtas rengti praėjusiais metais, o gegužės mėnesį jį planuojama pristatyti žmonėms.
Šiuo metu gyventojai kviečiami aktyviai įsitraukti į planavimo darbus.
Projektas svarbus visiems
Anykščių rajono savivaldybės vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė sakė, kad šiuo metu vyksta labai svarbios Anykščių rajonui teritorijos planavimas: „Dabar intensyviai ruošiama Anykščių regioninio parko planavimo schema. Kitaip tariant, tai yra parko ribų ir tvarkymo planai. Anykščių regioninis parkas užima nemažą Anykščių rajono dalį. Tai beveik visas Anykščių miestas, išskyrus pramoninį rajoną. Taip pat visos gražiosios apylinkės Rubikių ežero, Kurklių, Kavarsko link.“
Paklausta, kam šis projektas yra reikalingas, D. Gasiūnienė pasakojo: „Nepaprastai svarbu yra tai, kad šiuo dokumentu planuojama ir reglamentuojama veikla, apimant didžiąją Anykščių miesto dalį ir nemažą rajono dalį, esančią pačiose gražiausiose vietose. Priminsiu, kad Anykščių regioninis parkas įkurtas 1992 metų rugsėjo 24 dieną vertingiausioms gamtos ir kultūros požiūriu šiaurės rytų Aukštaitijos teritorijoms išsaugoti, naudoti ir tvarkyti. Anykščių regioninio parko bendrasis plotas – per 15 tūkst. hektarų. Projektas yra svarbus ir todėl, kad vertinama visuma – gamtos, kultūros paveldas, moreniniai masyvai, raguvos, želdynai, miškai, slėniai, vandens telkiniai, derinamas vyraujantis užstatymas, esama ir planuojama žmonių veikla, poreikiai. Tik viską suderinus, galimas tinkamas šios saugomos teritorijos ir išsaugojimas, ir tvarus, ir darnus plėtimasis. Regioniniame parke yra nemažai draustinių, kuriuose veikla yra daug griežčiau reglamentuojama. Todėl šiandien, kalbant apie rengiamą regioninio parko planavimo schemą, žinia žmonėms apie tai yra itin svarbi, nes tai liečia didelę dalį žmonių veiklų: ūkinę, komercinę veiklas, rekreacinę plėtrą.“
Skatina domėtis projektu
Architektė D. Gasiūnienė gyventojams projektu siūlo domėtis jau dabar.
„Mūsų rajono savivaldybė, kaip viena iš dalyvių, turi teikti informaciją ir skatinti žmones domėtis projektu. Platesnė informacija yra Anykščių regioninio parko direkcijos puslapyje (www.anyksciuparkas.lt). Aš, kaip Anykščių rajono vyriausioji architektė, kreipiuosi į gyventojus, kad jie domėtųsi dabar, o ne po to, kai priartėja projekto pabaiga arba kai galutiniuose planavimo etapuose būna jau per vėlu, nes praleisti prašymų pateikimo terminai, todėl žmonės susiduria su taisyklėmis, kurių ne visada linkę laikytis, o tuomet piktinasi. Mūsų tikslas, kad kuo daugiau žmonių suprastų, kas yra regioninis parkas, kam jis reikalingas bei kokia jam iš to nauda. O nauda tikrai didelė“, – kalbėjo architektė.
D. Gasiūnienės teigimu, dokumentas ruošiamas atestuoti ne vienos srities specialistų: toks dokumentas ruošiamas ilgai, jame daug sudėtinių dalių, jam galioja nustatytos planavimo taisyklės, taip pat yra taisyklės, apibrėžiančios terminus. Tai atsakinga.
„Gali atsitikti ir taip, kad ne visi pageidavimai bus įgyvendinti, pavyzdžiui, jei teritorija yra itin vertinga, raiškus jos reljefas, atsiveria vertingi kraštovaizdžiai, išklotinės, apžvalgos taškai – gali būti, kad nebus planuojamas tikėtinas tos vietos užstatymas“, – sakė D. Gasiūnienė.
„Regioninio parko tvarkymo schemos sprendiniai bus paviešinti, projektas bus pristatytas maždaug gegužės mėnesį. Dabar dar yra renkamos paraiškos, prašymai“, – pasakojo savivaldybės vyriausioji architektė.
Rengiami nauji planai
Anykščių regioninio parko direkcijos direktorius Kęstutis Šerepka paantrino D. Gasiūnienei, kad šiuo metu vyksta planavimo procesas.
„Koreguojamas senas tvarkymo planas, kuris buvo rengtas 2009 metais. Principas labai paprastas – laikas eina, reikia rengti naujus planus. Kai kas jau yra padaryta, kas tame plane buvo numatyta, kai kurios priemonės pasiektos, įgyvendintos. Kažkas nebeaktualu, kažkas nebuvo įgyvendinta. Laikas eina, poreikiai keičiasi. Šiuo metu vyksta atnaujinimas“, – sakė K. Šerepka.
O įvykdyta per trylika metų labai daug: „Beveik visi kultūros paveldo objektai, piliakalniai yra pritaikyti lankymui. Atsirado ir neplanuotų objektų, pavyzdžiui, Medžių lajų takas: jo pirminiame variante nebuvo. Įrengta nemažai stovyklaviečių, sutvarkyta infrastruktūra. Todėl jau reikia numatyti ir tolesnius žingsnius“, – teigė regioninio parko direkcijos direktorius.
Gyventojai pateikia ir neįgyvendinamų pasiūlymų
Paklaustas, kam šio plano reikia, K. Šerepka sakė: „Nauda yra visai mūsų bendruomenei, visuomenei, taip pat ir turistams. Šiame etape labiau nei pirmajame didesnis dėmesys skiriamas saugomoms vertybėms – turimos omenyje biologinės vertybės. Atsirado daug naujų teritorijų, kurias Lietuva Europos Sąjungai yra įsipareigojusi saugoti. Šie dalykai bus pažymimi plane.“
Pasak K. Šerepkos, konkursą yra laimėjusi firma, kuri turi licenciją, gali rengti tokius darbus: „Yra mokslininkų, projektuotojų grupė, jiems situaciją išnagrinėjus, bus pateikti nauji siūlymai, nauji planai. Tai toks naujas planas ateičiai. Didžiausias indėlis yra projektuotojų, kurie visa tai rengia. Dalyvauja ir piliečiai, kurie pateikia siūlymus. Informacija gyventojams yra pateikta mūsų tinklapyje. Projektui artėjant prie pabaigos, vyks antras susitikimas su visuomene: kiekvienas galės ateiti, pabendrauti su projektuotojais, pasiūlyti savo idėjas, užduoti klausimus, pasidomėti, kaip vyksta darbai, ar yra pritarta gyventojų pasiūlymams, išklausyti visus argumentus. Iš visuomenės pasiūlymų yra palyginti daug, o pasiūlymų yra visokių – ir tokių, kurie yra neįgyvendinami“.
Paklaustas, kas finansuoja projektą, K. Šerepka sakė, kad lėšos yra skiriamos LR Vyriausybės ir Valstybės saugomų teritorijų tarnybos. „Kiek tiksliai kainuos projektas, negaliu pasakyti, nes jis apima ne tik Anykščių regioninį parką, bet ir dar kelis Lietuvos regioninius parkus. Anykščių regioninio parko direkcija savų lėšų neskyrė“, – kalbėjo K. Šerepka.
Saugomos zonos turi pridėtinę vertę
Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius sakė, kad planavimo schema periodiškai yra atnaujinama: „Šiuo metu kaip tik tai ir vyksta. Mes su architekte D. Gasiūniene pateikėme pasiūlymų, kad būtų galima regioninį parką išplėsti link Šimonių girios, kur yra biosferos paukščių poligonas: ten galima būtų kažkiek parką plėsti. Planavimo schemoje dabar patvirtinamos zonos, kur viena zona turėtų būti labiau saugoma, kita skirta rekreacijai“.
S. Obelevičius sako, kad, kiek jam pačiam teko matyti šią planavimo schemą, kardinalių teritorijų pakeitimų nėra numatyta, tačiau daug dėmesio skiriama rekreacinėms zonoms, saugomoms teritorijoms.
„Kai kurios savivaldybės prieštarauja dėl šių zonų apsaugos statusų, bet aš su tuo nesutinku, nes saugomos zonos turi pridėtinę vertę, ypač kurorto statuso siekiančioms savivaldybėms. Vargu ar žmogus norės važiuoti į kurortą, kuriame vykdoma kokia nors tarši gamyba. Jis rinksis tokį kurortą, kur yra švarus oras, graži gamta“, – kalbėjo rajono meras.
Sieks apsaugoti teritorijos aplinką
Valstybės saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos pateikia tokius Anykščių regioninio parko planavimo schemos tikslus:
- Nustatyti Anykščių regioninio parko ir jo funkcinio prioriteto zonų, įskaičiuojant kultūrinius draustinius ar kultūros paveldo vietoves, ribas, prireikus iš naujo nustatyti arba pakoreguoti esamas šios saugomos teritorijos buferinės apsaugos zonos ribas.
- Nustatyti Anykščių regioninio parko kraštovaizdžio apsaugai ir naudojimui reguliuoti skirtas kraštovaizdžio tvarkymo zonas ir jų reglamentus, gamtos ir kultūros paveldo objektų apsaugos ir tvarkymo kryptis bei priemones, kultūros paveldo kompleksinių objektų ir kultūros paveldo vietovių nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos ir veiklos plėtojimo paveldosaugos reikalavimus, taip pat kraštovaizdžio formavimo, rekreacinės infrastruktūros kūrimo ir kitas tvarkymo priemones, sudaryti sąlygas vertingoms ekosistemoms, gyvūnų, augalų ir grybų rūšims, miško medžių genetiniams ištekliams išsaugoti, numatyti priemones atkurti veiklos pažeistą gamtinį kraštovaizdį, ekosistemas ir objektus; numatyti priemones, užtikrinančias palankią Europos Bendrijos svarbos rūšių ir natūralių buveinių būklę, planuoti teritorijas gyvenamųjų vietovių plėtrai, naujai statybai; numatyti priemones ūkinei, įskaičiuojant rekreacinę, veiklai reguliuoti. Įvertinus poreikius ir galimybes, regioninio parko buferinės apsaugos zonoje numatyti priemones, mažinančias neigiamą veiklos poveikį ir saugančias šios saugomos teritorijos aplinką.
Pasiūlymus dėl teritorijų planavimo dokumento galima teikti raštu planavimo organizatoriui ir (ar) LR Teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje (TPDRIS) visą teritorijų planavimo dokumento rengimo laikotarpį iki viešo susirinkimo, apie kurį bus paskelbta atskirai, pabaigos. Teikiant pasiūlymus, privalu nurodyti vardą, pavardę, adresą ir motyvus, kuriais grindžiamas pasiūlymas.
Projekto organizatorius – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Po laimėto konkurso jį rengia Gamtos paveldo fondas. Šalia dalyvauja ir darbus prižiūri Anykščių regioninio parko direkcija ir Anykščių rajono savivaldybė.
jeigu visas sitas tris personas pasalinus is rajono rajonas tikrai suklestetu
Ką numato planas, kad Anykščių regioninio parko teritorijoje, palei Sveikatingumo Taką kairiajame Šventosios krante esantis vienintelis lauko tualetas (labiau tiktų žodis ” lauko būdelė”) nešiurpintų turistų ir vietinių.