Šaltuoju metų laiku visais įmanomai būdais bandome išlaikyti šilumą pastato viduje. Siekiant didesnio pastato energinio efektyvumo, ypač svarbu, kad būtų tinkamai apšiltintos namo sienos, sandarūs langai bei durys. Opiausias pastato šiluminės izoliacijos vietas geriausiai padeda atskleisti termoliziniai tyrimai. Pasinaudodami palankiomis oro sąlygomis, Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistai per sausio mėnesį atliko daugiau kaip 80 termovizinių tyrimų įvairiuose Lietuvos miestuose, taip pat ir Anykščiuose.
Siekdami įvertinti, ar statybininkai nepaliko broko, kuris plika akimi nepastebimas, BETA specialistai termovizinius tyrimus atliko Ignalinoje, Kaune, Jiezne, Druskininkuose, Varėnoje, Anykščiuose, Vilkaviškyje ir Prienuose. Termovizoriumi buvo patikrintos tos pačios daugiabučių vietos, kurios buvo įvertintos ir prieš atnaujinant namą.
„Atliktų patikrų rezultatai parodė, kad didžiausi šilumos nuostoliai patiriami per nesureguliuotus langus ir pastato lauko duris. Problemų galime aptikti ir ten, kur pastato sienos sujungtos su perdanga, bet šalčio tiltų gali būti visur. Žmonės dažnai skundžiasi, kad šąla grindys, o iš tiesų šiluma iškeliauja per sienas ir atvirkščiai“, – teigia Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros specialistas Rimas Kalvaitis.
Pasak Rimo Kalvaičio, siekiant visiško sandarumo, turi būti tinkamai sureguliuotos langų varčios. „Kokybiškas langų ir durų pakeitimas bei tinkama jų priežiūra leis efektyviau panaudoti šilumos palaikymui naudojamą energiją ir taip sumažinti sąskaitas už šildymą. Keičiant duris, rekomenduojame gyventojams netaupyti, nes kokybiškos durys yra puikus šalčio barjeras, padedantis nepatekti šalčiui“, – įsitikinęs R. Kalvaitis.
Norime atkreipti dėmesį, kad namams su ventiliuojamu fasadu termoviziniai tyrimai atliekami tik langų kokybei įvertinti. Taip yra todėl, kad daugiabučiai namai su ventiliuojamu fasadu tarp šiluminės izoliacijos ir išorinės apdailos plokštės turi tarpą, skirtą ventiliacijai. Per šį tarpą termovizorius nenustato šilumos spinduliavimo.
Modernizavus daugiabutį namą, galima sutaupyti 50 proc. ir daugiau sunaudojamos energijos. Gyventojų gautos sąskaitos už šildymą tik patvirtina tyrimų rezultatus. Pavyzdžiui, jau pirmosios po modernizavimo sąskaitos už šildymą daugiabučių namų gyventojams buvo dvigubai mažesnės nei prieš atnaujinimą.