Lietuvoje kasmet atnaujinami keli šimtai daugiabučių ir skaičiai, planuojama, tik augs. Nuo metų pradžios pasikeitusi tvarka leidžia supaprastinti administravimą ir skelbti konkursus kelių daugiabučių atnaujinimui iškarto. Tai leis dar labiau padidinti modernizavimo tempą. Tačiau didinant spartą, išlieka iššūkis – tipiniai daugiabučiai atnaujinami tipiniais sprendimais, paliekant nuošalyje esminį gyventojų gyvenimo kokybės pagerinimą. Siekdama įrodyti, kad įmanomi ir kitokie racionalūs daugiabučių atnaujinimo sprendimai, Anykščių rajono savivaldybė užsakė miesto centre esančių daugiabučių kvartalų atnaujinimo koncepciją, kurios rezultatai verčia permąstyti iki šiol šalyje ir Anykščių rajone rengtus ir įgyvendinamus modernizavimo projektus.
„Miesto centre turime porą daugiabučių kvartalų, kurie, iš dalies mūsų sėkmei, dar nebuvo atnaujinti. Todėl dabar turime galimybę pasiruošti ir įgyvendinti pilnai kompleksinius atnaujinimo sprendinius apimančias kvartalų viešąsias erdves, komercines erdves pirmuosiuose pastatų aukštuose, pačių daugiabučių atnaujinimo kitokius sprendinius“, – sako Anykščių rajono savivaldybės architektūros ir urbanistikos vedėja Daiva Gasiūnienė.
Koncepcijos rengėjų „Office De Architectura“ biuro vizijoje numatyta, kad dalis daugiabučių pastatų būtų atnaujinami vieną tipinį pastatą suskaidant į penkis–šešis mažesnius. Tokiu būdu kiekviena pastato laiptinė galėtų balsuoti ir pasirinkti jos gyventojams labiausiai patinkantį fasado atnaujinimo sprendimą. Viename pastate galėtų būti įstiklinti ir neįstiklinti balkonai, ventiliuojamo ir neventiliuojamo fasado sprendimai vienu metu.
„Rengdami koncepciją atidžiai nagrinėjome istorinius planus, kurie atskleidė, kad arčiausiai Antano Baranausko aikštės esantis daugiabučių kvartalas iškilo nugriovus medinius pastatus. Siekdami atliepti istoriją ir reaguodami į mažesnio mastelio aplinką, pasiūlėme netradicinį sprendimą – suskaidyti pastatus ir sukurti mažesnių blokuotų namų įvaizdį“, – teigė architektas Andrius Ropolas.
Toliau nuo centrinės miesto dalies esantys daugiabučiai būtų atnaujinami juos darniau integruojant su gamta ir pasiūlant daugiau gėlių auginimo ir želdinimo sprendimų gyventojams. Architektai taip pat siūlo gyventojams galimybę pakeisti butų vidaus kokybę pasididinant langus ir įsirengiant papildomus prancūziškus balkonus.
Koncepcijoje taip pat siūloma pirmųjų aukštų gyventojams suformuoti nedidelius kiemelius, į kuriuos būtų galima patekti naujais individualiais laiptukais tiesiai iš svetainės. Pirmųjų aukštų butuose, orientuotuose į pagrindines gatves, numatoma galimybė statyti priestatus išplečiant komercinių erdvių potencialą ir sukuriant galimybę klientams be barjero patekti į vidų, išpildant žmonių su negalia poreikius.
Be dėmesio nelieka ir viešosios erdvės. Čia numatoma išplėsti automobilių stovėjimo aikšteles, įrengti vaikų žaidimo erdves, pasodinti naujus želdinius ir atnaujinti sporto infrastruktūrą. Įgyvendinus planuojamus pokyčius, būtų įgyvendinta pilnai kompleksinė kvartalo transformacija.
„Koncepcijoje numatyti sprendiniai yra nauji, galbūt netikėti, tačiau racionalūs ir realizuojami. Planuojame artimiausiu metu pradėti konsultacijas su gyventojais dėl konkrečių sprendimų pasirinkimų ir tuomet jau seks įgyvendinimas“, – sako D. Gasiūnienė.
Šiuo metu Anykščių mieste yra atnaujinti 55 daugiabučiai pastatai, pradėtas Ramybės ir Pušyno kvartalų viešųjų erdvių atnaujinimas, kurį tikimasi baigti kitąmet.
Anykščių r. savivaldybės informacija
Tegu sutvarko buvusi policijos komisariato pastata, kazka daro, kiek jis cia stoves taip, prie priesgIsrines troskkunu gatv suoliukas supuves, gal Smalsku Z pasamdykitt, tikrai medzio rastu. Paprastai, patogiai, pigiai tegu patvarko, nafik tid prancu, iski balkonai is saviv lesu rengt, tegu verslininkai sau ir pasidaro, paprastiem zmonem kai kaip iki menulio tak
Jums svarbu belika komentuoti ir rašyti nesamones,nors ir ne i temą.Geriau jau nie nerašykit,bus tada geriau .Visai nusigribavot.Apie renovacija galiu parašyt tik tiek.Man atrodo,kad mes Lietuvoje pirmajame renovacijoij.Tam reik dėkoti valdžiai,o ne keikti ją.
Tegul renuovuoja tuos namus kuriems ištikrujų reikalinga renovacija,viskas subrango ,jai gyvenant iš minimalios algos ir dar mokėti paskui 20m,jai žmogui kokį yra 50m. Sakykim nafig ta renovacija reikalinga ? Juk mokėsi ištisus metus.O be renovacijos pasibaigus sezoniniam šildymui gali per vasarą kažką susitaupyti ateinamčiam šildymui.
kaip su laidojimu, nežinau, bet žmonės turi neleisti valdyti komunistams
ar nebūtų galima įsteigti kapines, kuriose neleistų laidoti komunistų?
🙂
Norim pamatiti
mano nuomone vykdan rekonstrukcijas gyventojai patiria konkrečius nepatogumus dėl statybos darbų, bet darbų užsakovas-savivaldybė galimai pamiršta pareigą pasirūpinti vykdomų darbų kokybe ir darbo kultūra, bei suteikti gyventojams tam tikras kompensacijas dėl patiriamų nepatogumų dėl vykdomų statybos darbų.
Manau, kad čia ”anykštėno” kortelės programa nepritaikoma, o turi būti iš projekto numatytos lėšos, kurios būtų skiriamos purvo ir dulkių valymui iš bendro naudojimo kelių ir taip pat takų bei bendrųjų patalpų gyvenamuosiuose namuose.
Įsivaizduojate, kiek kainuoja moralinių jėgų kai eini į savo butą, o susitinki seną komunistą su rudomis akimis KGB manierą žiūrinti į tave? Kur programa, kad kompensuotų gyventojams nepatogumus gyvenant kartu su komunistais.
Lietuvos valstybėje dabar kiekvienas turi laisvę savo nekilnojamąjį turtą parduoti, iškeisti ir pasirinkti jo turėjimo vietą ten kur patinka. Jeigu pats žmogus turi savyje sukaupęs pyktį ir jį nori išlieti ant kito be jokios priežasties, tai jokia kompensacinė programa nepadės. Čia pats žmogus turi išsivalyti nuo pykčio ir neapykantos į kitokius, negu jis pats.
Ramybė ir pripažinimas kitokių išlaisvins jus nuo nesveiko pykčio.
Tegul komunistai parduoda ir važiuoja į savo mylimą
tau tinka, kad kasdien po savivaldybę vaikšto ir tau vadovauja buvęs komunistas?
Gal tu norėtum,kad vadovautų bandytas-miškinis?
pritariu,komunistus į getą!!!
Renovuotojams ir valstybė ir savivaldybė prisideda ir kompensuoja dalį renovacijos kainos ir projektų paruošimą,ctad, neverk, nes savk namus statantys negauna tokių divanų kaip daugiabutininkai.
Netikiu jokiais „moderniais” projektais. Ar nors vieno anykštėno atsiklausėt, ko jam REIKIA. Štai Ramybės mikrorajone jau antrą mėnesį vyksta „aplinkos gerinimas”. Klampoja žmonės po iškastus griovius, purvus, traktoriai traiško senuosius šaligatvius, asfaltą, gadina pievų paviršių. Ar tai dabar tokia darbo kultūra?Po lietaus suvežtos smėlio, žvyro krūvos atsidūrė ant gatvių, šaligatvių . Žinoma, kadangi nebėra valytojų, tai po tuos purvus visi ir braido.Nieks nežino, kas ir kaip bus. Neva reikėjo kažkam, kažkada į savivaldybę pateikti savo siūlymus, pageidavimus. Nevykdyta jokia ramybiečių kokybiška apklausa, diskusijos. Formaliai kažkas su kažkuo bendravo, teikė siūlymus. Žodžiu, kalti gyventojai, kurie eilinį kartą nesugebėjo pajusti gerų valdžios norų.
Kaip negėda taip meluoti? Bendravo tikrai neformaliai ir suprantamai. O kas kaltas, kad gyventojai nenuėjo į kultūros namus ir nesidomėjo? Puškinas? Tik patys gyventojai.
Puikus komentaras! Ramybės mikrorajonas tapo baisia teritorija ne tik akims, bet didžiuliu nepatogumu, ir netgi nesaugiu, vaikščioti. Viskas išdraskyta, ant šiokio tokio praėjimo gulėjo didžiuliai vamzdžiai, kuriuos perpilant galima susižaloti. Ar nereikėjo pradėti nuo kiemų aptvarkymų? Einat, gatvė pro prieš Biliūno mokyklos upelį, 31 renovuotą ir gražiai atrodantį namą, džiugina akis, tikrai gražu. Bet, tik reikia užsukti į kiemą… Baisu, vien duobės, tas kiemas nematęs remonto amžinybę, turbūt, nuo statybų pradžios. Ar nereiktų nuo to pradėti?? Bent jau nors minimaliai. Tame name negyvenu, bet tenka praeiti ir matyti, kaip gyventojai pasistatę automobilius priversti iš jų lipti į balas patys ir su mažais vaikais.
Tikra tiesa, baisiai atrodo dabar Ramybė ir dar tai tęsis iki kitų metų? O sulužę šaligatviai ir duobėti kiemai liks ir toliau be remonto?