Anykščiai ruošiasi tapti pirmuoju Lietuvos miestu, kuriame netolimoje ateityje bus pradėti statyti mediniai daugiabučiai.
Statyboms mieste jau numatytos konkrečios vietos, o daugiabučių projektavimui Anykščių rajono savivaldybė kartu su portalu „Statyba ir architektūra“ paskelbė konkursą.
Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė „Anykštai“ sakė, kad Lietuvoje šiuo metu dėl priešgaisrinių reikalavimų medinių daugiabučių statybos yra draudžiamos.
„Tokių daugiabučių negalima nei projektuoti, nei statyti. Remiantis Skandinavijos patirtimi ir praktika norima keisti pasenusį reglamentavimą, tačiau be įrodomojo pavyzdžio tai padaryti nėra galimybės. Šis pavyzdys būtų kalbėjimo apie medinį daugiabutį Lietuvoje preliudija. Konkurso metu būtų sukurtas tipinis medinio daugiabučio su medinėmis konstrukcijomis ir medine apdaila modelis. Viršutiniuose daugiabučio aukštuose įsikūrę gyventojai galėtų suburti darnią bendruomenę ir administruoti pirmame aukšte įrengtas komercines patalpas. Tai būtų toks socialinis medinio daugiabučio projektas“, – pasakojo D.Gasiūnienė.
Pasak D.Gasiūnienės, šiandien medinio daugiabučio projektas Anykščiuose yra nerealus, bet ateityje jis yra visiškai realus.
Medinių daugiabučių statyboms Anykščiuose yra numatytos ir konkrečios vietos. Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė sakė, kad viena jų yra šalia Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro, o kita – šalia Aukštaitijos profesinio rengimo centro Anykščių filialo.
Beje, medinis daugiabutis bus projektuojamas be jokio piniginio Anykščių rajono savivaldybės indėlio.
„Mes darniai dirbame su architektų bendruomene ir architektūrinių portalų bendruomenėmis. Taip ir suradome vieni kitus“, – sakė ji.
Pasiteiravus, kokie yra medinio daugiabučio namo privalumai prieš įprastinius, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė vardijo: „Tai – jaukumas, ekologija, kokybė.“
Skaičiuojama, kad medinio daugiabučio namo statybos kainuotų ir pigiau. Pastato karkasas jau būtų pagamintas gamykloje ir, pasak D.Gasiūnienės, medinį daugiabutį statybininkams beliktų tik iš atskirų dalių „sunerti“.
„Iki klausimo, kas statytų medinius daugiabučius ir už kokias lėšas dar nepriėjome, kadangi mes dabar kuriame galimybę, kad prie tų norų galėtume prisiliesti. Mūsų dabar tikslas – parodyti, kad medinį daugiabutį pastatyti galima. O statybomis galimai galėtų užsiimti ir privatus sektorius. Pavyzdžiui, sklypus parduotume aukcione, kažkas ateitų ir statytų“, – aiškino D.Gasiūnienė.
Bendrame Anykščių rajono savivaldybės ir portalo „Statyba ir architektūra“ konkurse kviečiami dalyvauti profesionalūs architektai. Jie projektuos trijų – keturių aukštų medinį daugiabutį. Kiek tokiame daugiabutyje galėtų būti įrengta butų, D.Gasiūnienė kol kas atsakyti negalėjo, mat tai priklausytų nuo sklypo, kuriame daugiabučiai būtų statomi, dydžio. Pavyzdžiui, šalia Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro medinio daugiabučio statyboms numatyti 22 arai, o šalia Aukštaitijos profesinio rengimo centro Anykščių filialo – daugiau nei 4 ha. Tiesa, kol kas statyboms šie sklypai dar nesuformuoti.
Pastebėjus, kad Anykščiai nuo neišsipildžiusių medinės pilies statybų dabar stačia galva neria į medinių daugiabučių statybas, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė kalbėjo: „Tai visiškai su tuo nesusijęs projektas. Net minčių tokių negali būti.Galima sakyti taip: „Nuo susiformavusio medinio, itin didelio Lietuvos masteliu, Anykščių senamiesčio, einant per medinę pilį į medinį daugiabutį…“ Va, tada būtų taikliau. Bet medinė pilis yra žaislas, maketas, turizmas, lyg Deivido Dilio Labirintų parkas, o čia yra gyvenimas“.
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė pastebėjo, kad šiandien kai kam kalbos apie medinio daugiabučio namo statybas gali kelti juoką.
„Manau, kad jaunimui tai gal ir nebekelia juoko. Aš galiu duoti pažadą – praeis labai mažai laiko ir mes iš tokių dalykų nebesijuoksime. Tai bus taip realu, taip aktualu, kad tik gailėsimės, jog taip negalvojome vakar“, – sakė D.Gasiūnienė.
Medinio daugiabučio projektavimo konkursą remia ir palaiko Aplinkos ministerija.
Akivaizdi pažanga. Meras Tubis statė niekam nereikalingą pilį, kuri būtų supuvus per 10 metų, dabartinis meras bent jau svajoja apie ateities ekologišką daugiabutį. Pirmieji Pasaulyje jau stovi, pasiteisino. Jeigu toks, pirmas Lietuvoje atsirastų Anykščiuose, būtų super.
Unikali idėja. Tik priesgaisriniai reikalavimai turetu buti sustiprinti!
o kuo Jūs motyvuojante idėjos unikalumą?
Mano galva, mdiniai namai brangiau eksploatuoti ir trumpesnė laiko atkararpa, lyginant su kitomis konstrukcinėmis medžiagomis medienos išlikomo nepakitus nuo atmosferinio poveikio.
Brangi statybų montavimo technologija. Kokybiškos statybinės medienos Lietuvoje deficitas.
Brangi priegaišrinė ir gaisrų gesinimo sistema padidintos rizikos objektui.
Išvada: Karališka kaina -bet ne pilis, o daugiabučio dėžutė.
Klausmas- kodėl iš valdininkų, ir architektų lūpų nebepropaguojama medinės pilies stabos idėja, kai turimas nupirktas techninis projektas tokiam statiniui.
Pasiūlymas: registruokite būsimo objekto paskirtį kaip daugiabutį su socialinės paskirties patalpmis ir ieškokite satatytojo, bei pardavinėkite Karališkas rezidencijas naujame išskirtiniame Lietuvoje objekte.
Tikarai turtingų žmonių yra, kurie panorėtų turėti savo rezidencijas karališkoje pilyje. Miestas uždirbs ir bus įgyvendinta prieš keletą metų iškilmingai pasirašyta rezoliucija.
Sveikinu, tai puikus žingsnis. Anykščių kraštovaizdžio unikalumas ir Lietuvos kaimo architektūros išsaugojimas. Linkiu sėkmės Anykščių architektams, viskas pavyks tik reikia nuoširdžiai padirbėti.
Su naujais metais
o iš kur žmonių gausit, gal iš Azijos juk dabar kiekvienam daugiabutį tuščių butų pilna.
Kur jus matot tuos tuscius butus, o jeigu koki ir parduoda tai uz Vilniaus kaina.
Bet čia juk ne balandžio 1-osios komentarai apie medinius daugiabučius.Galima buvo bent viena foto parodyt!
Taigi žinok-buvusieji valdžioje svaigo apie medinę pilį, o dabartiniai, pagal rinkimų programos pažadus- apie daugiabutį. Kas neaišku? Ar trūksta paraštėje informacijos, kad straipsnio viešinimas bus apmokėtas iš mero politinės reklamos sąskaitos?
Bet čia juk ne balandžio 1-osios komentarai apie medinius daugiabučius.Galima buvo bent viena foto parodyt!
Kokie privalumai to medzio as nepagaunu
Jau visai išprotėjo. Negana gražiausius miškus iškirto. Anykščių šilelį atmatų duobe pavertė, su gelžbetonio konstrukcijom. Ir vis maža, kaip čia pinigus paplauti.
Labai prastas sumanymas
Kažkada prieš antrą pasaulinį kara
Sudegė ne vienas miestas
čia tik personos iš valdiško dvaro piaras
O nenorėtumėt sutvarkyti/renovuoti jau esamų medinių daugiabučių Anykščių mieste?
Kurių medinių dagiabučių savininkai norėjo Anykščiuose ar Kavarske renovuotus, tie ir darosi. Kurių nenorėjo, kaip Vilniaus g. Jaros kieme, tie ir toliau laiko griūvantį.
Oi kaip mes statysim uoliai
Ir iš medžio, ir iš molio!
Nors nei velnio neišėjo
Viltis mes pilin sudėjom…
Turim juk takus medinius
Ir dar vieną – geležinį!
Va toksai bus tas kurortas:
Puvantis medinis tortas!
kokia ekologija, jei visas pastato medis permirkęs chemikalais, stabdančiais medienos degimą ?
Gerai mąsto architektė.Šaunuolė ,daugiau tokių protingai dirbančių !
Jeigu šeimos ūkių bus daugiau neišvengiamai didėja ir gaisro tikimybė,o apie statinio priežiūras ,kolūkyje” neverta net kalbėti,matosi koks ūkiškumas jau dabar
Gaisro galimybė dabartiniuose pastatuose niekuo nesiskiria nuo galimybės gelžbetonio namuose. Negi tautiečiai tokie d e b į l a i?
gelžbetonis ir tinkuota siena nuo elektrinių šildytuvų neužsidega
„Tai – jaukumas, ekologija, kokybė” klaidinantis pasakymas. Ar mazаi zmones prisistate rastiniu ir karkasiniu privaciu namu. Keli is ju dar nuolatos gyvena ir nesieme papildomai apsiltinti, sandarinti. Genetinius zmogaus organizmo pakitimus sukelianti xemija giliai naudojama nuo pirmo statybu pagaliuko.
„Tai – jaukumas, ekologija, kokybė” klaidinantis pasakymas. Ar mazаi zmones prisistate rastiniu ir karkasiniu privaciu namu. Keli is ju dar nuolatos gyvena ir nesieme papildomai apsiltinti, sandarinti. Genetinius zmogaus organizmo pakitimus sukelianti xemija giliai naudojama nuo pirmo statybu pagaliuko.
Mano nuomone savivaldybės specialistai ksrtu su rajono politikais ir visuomenės atstovais turėtų atsigręžti į jau pradėtus, bet neužbaigtus projektus, o tik tada kurti naujų projektų galimybes. Dabar stalčiuose dulka medinės pilies-„daugiabučio” techninis projektas, už kurį sumokėta nemaži pinigai, o kuo jis netinkamas įveiklinti kaip daugiabutis su bendromis socialinių-edukacinių veiklų erdvėmis?
Kiek yra žinoma funkcinė pilies paskirtis nebuvo patvirtinta, tai kodėl nevystyti Karalių rezidencijos, kur įsikurtų naujieji valdovai su aptarnavimo personalu , kambarinėmis ir tarnais.
Mielieji, linksmų Naujųjų Metų !
Penki balai, kaip pirstu i aki. Geru Nauju Metu
-nereikia taip tiesiai į akĮ, o tai nebematys realybės visai!
-daugumai pudrintomis nosytėmis žiūrint per rožinius akinius visada maloniau matyti saldžiai nupiešiamus vaizdus….
Gaila, kad jau nutilo iš vietinės valdžios kabinetų ir ekranų translioujamos kalbos apie socialinį-kultūrinį miesto centro pertvarkymo projektą su kioskeliais ant ratelių, kurio „minkštosios” ir „kietosios” dalies sukūrimo koncepcija kainavo bene 30’000 eurų iš savivaldybės biudžeto. Veiklų efektyvumas tiesiog 100-u procentų pateisintas! 🙂
Ir vėl viešai apsimelavai su sumomis. Už šmeižtą yra teisiama, kaži, ar sugebėsi įrodyti savo melą
Šitas tekstas labai tikru debilei ekonomistei.
Labai panašu, kad debile ekonomistė, yra Juozas. Tas pats nusišnekėjimo stilius būdingas progresuojant dimensijai. Tarptautiniai žodžiai naudojami ne vietoje ir nežinant jų reikšmės. Jei dar išsiduotų kliedesiuose apie statybos skyrius, tai būčiau užtikrinta visu 100.proc.
Durnumui pasirodo ribų nėra
Pritariu, kad dar yra durnių kurie niekur nebuvo išvažiavę, nieko neskaito ir nesupranta, kad mediniai daugiabučiai yra patogūs, saugūs ir madingi.
Pritariu, kad dar yra durnių kurie niekur nebuvo išvažiavę, nieko neskaito ir nesupranta, kad mediniai daugiabučiai yra patogūs, saugūs ir madingi.
Matomai ne „durniai” nori prakisti savo mediena , gal but net patys statys uz gerus pinigus, apdraus, gaisrai sudegins ir t.t. ( cia tik pasakos Naujametines) sekmes!
Pasirodei kaip visiškas Juozas. Prieš kliedint pasidomekite kokios medinių pastatų draudimo sąlygos.
O jej,kaip inovatyvu,takas medinis jau dba puna,kioskai mediniai,daba ir daugiabuciai jooo,pirmyn bus tikras chujortas,koks architekturines minties gylumas…
Neprakišau brangiai medžio piliai ant kalno, mažu bendrabučiams prakyšiu