Anykščių rajonas, nors ir labai nori atrodyti išskirtiniu, tačiau, deja, yra tipiškas silpno išsivystymo pavyzdys su giliomis, gal net nebeišsprendžiamomis problemomis, bet tai neigiantis. Kaip nuskurdęs šlėkta, besididžiuojantis kilme ir protėvių pasiekimais, tačiau nieko nenorintis girdėti apie klaidas.
Dar blogiau, kad Anykščiai didele dalimi į klystkelius nuėjo dėl strateginių ateities vizijos klaidų, kad ir tos pačios kurortizavimo (tik neaišku, ar norėta kurti kurortą, kas automatiškai turėtų reikšti gydyklą, ar „disneilendą“) strategijos.
Kiekvienais metais, kad ir kas ir bet kokius skelbtų reitingus, Anykščių savivaldybė beveik visur būna pavyzdžiu, kaip nereikia daryti. Ar fiziškai nesaugiausias, ar tarp mažiausius atlyginimus gaunančių rajonų, ar pavojingai senstantis – retai kada tenka džiaugtis bent jau vidutiniais įvertinimais. Kraštas vis šliaužia iš inercijos, tik maža dalimi bando rasti vietą ateities pasaulyje. Beveik visos reformos veda tik į dar blogesnę padėtį – gyventojų mažėja, paslaugų kokybė krenta, o ir gauti jas sunkiau, keliai vis blogesni, o atlyginimai tiems, kurie dirba, lieka tarp statistiškai mažiausių šalyje. Remiantis statistika, atlyginimai rajone ne tik nesiveja šalies vidurkio, bet vis labiau nuo jo atsilieka. Vidutinis atlyginimas šalyje „į rankas“ antrąjį šių metų ketvirtį sudarė 1241 eurą, o Anykščių rajone – buvo 996 eurai. Tai 12-ta vieta nuo galo šalyje tarp 60 savivaldybių, kai 2021-ųjų pradžioje pagal atlyginimus Anykščiai nuo galo buvo 16-ti. Kita vertus, kuriame kurorte ir norinčiame juo būti mieste yra kitoks scenarijus? Palangoje, turinčioje jūrą? Bet net ten atlyginimai nesiekia šalies vidurkio ir yra 1008 eurai. Objektyvumo dėlei reikia paminėti, kad vidutinį šalies atlyginimą viršija tik trys didžiosios savivaldybės: Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestų, – kurios nėra kurortai.
Zarasuose, buvusioje pirmąja Lietuvos kultūros sostine, kai dėl šio vardo iš tiesų buvo įnirtingai kovojama, vidutiniai atlyginimai antrąjį šių metų ketvirtį buvo mažiausi Lietuvoje – 926 eurai „į rankas“. Ir tai po to, kai Zarasai buvo savivaldybė, išgyvenusi vieną didžiausių procentaliai atlyginimų kilimą per metus šalyje.
Tačiau ne viską apie savivaldybės gyventojų finansus, jų ekonomines galimybes nusako vidutinis atlyginimas. Daug įdomesnė statistika būtų vidutinės rajono gyventojų, o ne tik dirbančiųjų, pajamos. Bijau, kad ši statistika, vertinant nedarbo, socialinių pašalpų ir pensijų gavėjų skaičių, Anykščių rajonui būtų dar skausmingesnė. Gal Zarasų lygio nepramuštume, bet šlėktiškas honoras būtų skaudžiai užgautas.
Kurortizavimo paradigma, kuri labiau nukreipta į turtingus ir renkančius regionais nesirūpinančią valdžią vilniečius, kelia nekilnojamojo turto kainas rajone būstus perkant ir tikintis, kad jų kaina dar labiau kils, o tada rinka iškraipoma ir į rajoną nebegali atsikelti jauni gyventojai. Nebent jie gyvena tipiuose. Gal su kurortizavimo sukeltu kainų burbulu ir yra susijusios problemos, kai net darbdaviai ar net ta pati savivaldybė nebegali rasti naujų darbuotojų – galimų uždirbti atlyginimų ir pragyvenimo santykis įsikurti Anykščiuose nebevilioja. Kur jau vilios, kai buto nuomos kaina ima panašėti į Vilniaus kainas.
Kitas klausimas, kad nemažai namus, kaip vasarnamius įsigijusių turtingesniųjų vilniečių, nenešančių praktiškai jokios ekonominės vertės rajonui, vėliau stengiasi jų atsikratyti – nepatinka kurorto kvapai, statomos ir dar tik planuojamos statyti elektrinės (jos gražu ir progresyvu, kai sukasi toli, o ne virš namų stogų), tamsios miestelių gatvės, žiemą prastai prižiūrimi keliai. Na, ir vis labiau nykstanti medicina optimizmo nebeįkvėpia. Realybėje Anykščius paslaptingai supantis dūmelis pasirodo esantis ne kurortinė aura, bet paprasčiausia migla.
Kurortine migla pasirodė ir galimybė Anykščiams plėtoti festivalinę paradigmą. Šią savaitę driokstelėjo reikšminga, nors negalima sakyti, kad visiškai netikėta žinia („Anykšta“ apie galimą tokį scenarijų rašė dar vasarą) – šiemet vykęs 13-asis „Devilstone“, arba kaip ištakose vadinosi „Velnio akmens“, festivalis buvo paskutinis.
Galima turėti kokias tik nori nuomones nevengusio provokuoti ir tai paversti reklaminėmis akcijomis „Devilstone“ festivalio atžvilgiu, bet ir jo atsiradimas, ir 13-kos festivalių surengimas Anykščiuose buvo įvykis, o dar labiau patiems Anykščiams svarbus argumentas, kad kurortizavimas – perspektyvi strategija ir einama teisingu keliu. Juo labiau, kad dar didesnis įvykis buvo festivalio rengėjų komunikacija tiek su žiniasklaida, tiek su tais pačiais valdininkais, sąveika su miestu – per tuos metus turėjome galimybių tuo įsitikinti. Festivalis buvo fenomenas Anykščių gyvenimui, nors ir labai nevienareikšmiškas. Ir nesvarbu, dėl kokių priežasčių festivalis paliko Anykščius – finansinių ar išsisėmimo, abu atvejai labai negeri kurortizuoto rajono įvaizdžiui.
Jei Anykščius paliktų ir antrasis įvaizdžiui strateginis festivalis „Purpurinis vakaras“ – visoms rajono valdžios galvoms tektų pripažinti, kad per visus dvidešimt pirmojo amžiaus metus rajonas niekur toliau superfiestų lygio nenukeliavo. Yra populiarus pasakymas, kad piliečiai turi tokią valdžią, kokios nusipelnė, jį perfrazuojant galima sakyti, kad ir festivalius turi tokius, kokių verti.
Visuomenės akyse prastai atrodo
Baigiantis metams, Anykščių rajono savivaldybės administracija atliko visą pluoštą viešųjų pirkimų, kuriais lyg ir stengtasi gerinti Anykščių įvaizdį. Pirkti maišeliai,...
Paklauskite Joną Kadžionį – Bėdą: ką būtų padarę jo vadovaujami partizanai už šitokį Anykščių rajono žlugdymą ir naikinimą kaltiems merams ir kitiems valdininkams?
1. Pastatę prie sienos ir … išbarę?
2. Pastatę prie sienos ir sušaudę?
Gerbiamieji, o nuo kokių gi ligų gydo ar gali gydyti „Anykščių kurortas”? Štai Esentuki gydo inkstų ligas, Naftalanas – žvynelinę (psoriasis) ir kitas odos ligas, Likėnai – sąnarius ir komplikacijas po stuburo traumų, Druskininkai, Birštonas, Palanga – … … O ką gydo ar žada gydyti Anykščiai? Politikierių bukagalvystę? Ne? Tai ką tada?!
O ką gydo Dembavos odų daktaras ? Neisseria gonorrheae, Trichomonas vaginalis, … ?
Trriperrini Juozapini, bet tau nebepadės – smegenys jau pažeistos…
Koncertuose ir tūsuose mažai žmonių todėl,kad žiauriai brangūs bilietai.
Koncertuose ir tūsuose mažai žmonių todėl,kad žiauriai brangūs bilietai.
Pagaliau Anykštoj dėmesio vertas straipsnis atsirado
Mat švogeris-meras-komunistas nuvirto, tai ne kur dėsiesi…
merai kurie bande gelbet rajona buvo naikinami alesionka tubis spa svarbu buvo tik nugreut poilsio namus ir parodit popirgali pastatysim ka pastate beveik nieko miestas apleistas gatves vienos duobes vien i autobusu stoti paziurekit paprastam anikstenuj kurortas taik tik nuostolis ir papildomos islaidos del grupeles politikieriu ambiciu
Ei anykštėnai! Atsakykite sau į šiuos kelis klausimus:
1. Kelias gi sanatorijas pastatė Anykščių „kurorte” per 23 metus po mero Alesionkos „nuvertimo” ? 2. Kiek milijonų eurų investicijų atėjo iš ES ir kitų šalių į Anykščių ekonomiką per 23 metus po… ?
3. Kiek tūkstančių gyventojų ir kodėl sumažėjo Anykščių rajone per 23 metus po … ?
4. Kiek mokyklų uždaryta ir kelioms dar gresia uždarymas Anykščių rajone per 23 metus po … ?
5. Kodėl tavo vaikai, tavo anūkai paliko Anykščių rajoną ir emigravo į didmiesčius arba užsienį ?
6. Kodėl, jeigu tu raudi dėl Anykščių ir Lietuvos likimo, esi vadinamas „vatninku” ir tau liepiama raudoti tik dėl Ukrainos ?
na ,bet kavinių skaičiumi Anykščiai garsėja,o dėl maisto atvykę skundžiasi. Ne kiek gyventojų be likę,o valdininkų tai tikriausiai žmogui po vieną ir vis daugėja,kaip tarybos narių skaičius nemažėja,o dar jiems ir dideli atlyginimai mokami už vieną dieną. Pinigėliai nekrenta iš dangaus, užsidirbti nebėra kur. Kai kas sako,kad darkomas miestas su naujovėmis,o senų nesprendžiama eilę metų kaip pav. „autobusų stotis” arba prie sankryžos krūmynai. Artėja šventės ir vėl bus problema su eglę. Labai norisi,kad viskas pamažu gerėtų. kad gedulingi varpai mažai skambėtų.
Nuleidus galva tematome migla, o sviesa, aura nesimeto pazeme. Str. daug pasako apie jo autoriu ir beveik nieko apie Anykscius. Seimu marsas jau ir Anyksciuose.
Norėtųsi tokio intelekto asmenį turėti rajono taryboje. Nes ten sėdi dauguma tokių, kurie kalba kaip Griauzdaitė ,,neįsigilinau”, ,,dar nežinau”. Mums reikia rinkti susiformavusius, mokančius analizuoti žmones. Geras straipsnis.
Prastas straipsnis.
dauguma rajono politikų ir jiems patariančiųjų savivaldybės organų narių mano, kad Anykščių kurortinimo strategiją išgelbėtų stiklinis gaubtas ant muziejinės kalvos ir paslaptingas tunelis kaip pasakose apie karalystę, kurios valdovas pastatė stiklinį kalną, o po to pažadėjo dukrą ir karalystę tam kas užjos su žirgu anto stiklo kalno…
Gal iš tikrųjų taip būtų? Bet, kodėl pamiršome taip aktyviai aptarinėta savivaldybėje ir visuomenėje miesto centro pertvarkymo projektą, už kurio parengimą taip pat sumokėta iš biudžeto autoriams.
Seka išvada, kad Anykščiai-tai tik rajono centras, kuriame vyrauja žemės ūkys, miškininkystės ir socialinių paslaugų verslas. Taigi, jaučių fermų, kiaulidžių kompleksų ir miško verslo atstovams yra gerai ir toks ”kurortas”, kai per miesto centrą važiuoja traktorius su karvės tortu ir kiaulių fermų kvapas paįvairina transporto išmetamųjų dujų kvapus 🙂
Ryti, dažniau rašyk!
Kai visi tik bezda kaip nuo metų naštos sugverią senoliai, o ne aktyviai dirba, tai ir tvyro migla. Kas dirba ir kuria-tas mato ir giedrą dangų ir saulę…
Kurortas yra tik nauda, joks kliuvinys. Kliuvinys verslu veikloms yra regioninis parkas, jo draudimai, jo reglamentas, o kurortas yra tik spa salia visko, kas yra ir gali buti pletojama. To Alisionka niekada nesuprato. Dabar dirbtinai is ivairiu pusiu bandoma supriesinti kurorto kurima ir gamybos veiklas, verslu pletojima. Nesuprantama, kad tai nera priesingi procesai, kad jie dera, jei protingai derinami. Gi regioninis parkas visiems uzdejo apynasri, taip pat ir savivaldai, nes pletra parke labai ribojama ir ta visi zino. Gi kurorto pletra is eesmes yra vienas is verslu. Niekas Lietuvoje to nesupriesina, nei viename kurorte ir kurortineje vietoveje, tik Anyksciu politikai ta daro ir priesina gyventojus, kuriems darbas kurortinio aptarnavimo sistemoje yra tik pliusas.
LIŪDNA ANYKŠČIŲ GIESMĖ
2020 sausio 22
Mums tyliai sakė Alesionka:
Paliksit jūs namus gimtuosius.
Vaikus paliksit, senuosius tėvus,
Išeisit kur gyvent sočiau.
Savojo mero mes nesupratom
Dabar migruojam. Ir kuo toliau!
Mes žodžių Mero negirdėjom.
Labai kurortu tapt norėjom!
„Nef-nefam“ plojom, perversmus darėm,
Dabar iš skurdo graužiam nagus.
Liokajais tapome mes turistams
Tik iš to rojaus niekad nebus!
Kas mums Tauta? Kam mums Tėvynė?
Jei savo Laisvę mes pamynėm!
Anykščių kraštą durniais apleidom
Atleisk mums Mere, buvom kvailiai.
Dabar savuosius namus paliekam
Duris užramstę mes pagaliais…
Mums tyliai Leonas kalbėjo,
Kaip traukti iš skolų Anykščius.
Mes netikėjom! Jam dirbt neleidom.
Tėvynę mainom į užsienius…
O kad galėtum pradėt iš naujo!
Bet tokio šanso mums nebebus…
Akivaizdu kad kurorto siekis Anykščius atvedė į aklavietę. Nes kai nėra darbo, tai nėra ir žmonių. Miestas susitraukė keliais tūkstančiais gyventojų ir traukiasi toliau. Ir festivaliai bei kitokie tūsai padėties jau nebeišgelbės. Rajono tarybai reikia susiimti ir pergalvoti strategijas, nes po dešimties metų Anykščių laukia Kavarsko miesto ir Troškūnų miesto likimas.
Ko norėt ir tikėtis,jei Anykščių vis nepaleidžia vadai,kurių nepaleidžia kaimas.Geras straipsnis ir teisingas Leono komentaras.
kai žiūri iš tamsos, tai ir tematai tik tamsą. Jokio balanso ir savikritiškumo, tik vienpusė netikėjimo ir nevilties jausena. Kvepia šeimų maršu. Gaila. Labai gaila.
Nes kai žiūri iš šviesos, tai matai grabo dangtį. Ir chrizantemas.
autorius užsiima ne savianalize, o analizuoja Anykščių situaciją. Manau, situacija yra dar blogesnė, nei autorius mano.
Visiškai pritariu straipsnio autoriui. Šitas bukas kurortinis nuprotėjimas su medinės pseudopilies statybos ant neva „Vorutos” piliakalnio kliedesiais Anykščių rajone jau vyksta virš 23 metų. Kaip kokia užsisenėjusi liga. Gamybos nereikia, verslo (ne vien prekybos) nereikia, darbo vietų su gerais atlyginimais irgi ne! Mat auras išbaidys… Mat kurortintis trukdys… Per 33 Lietuvos nepriklausomybės metus tik šiltnamiai išaugo, Balticsofa, mediniai takai palei Šventąją, Lajų takas ir… ? Nei „Teltonika”, nei kas nors kito panašaus, neteršiančio gamtos, mokančio geras algas ir gerus mokesčius į biudžetą Anykščiuose neatsirado. Manot atsiras? Ko gero šaukštai Anykščiams jau popiet… Progreso traukinys pralėkė pro tuščią Anykščių stotelę, o jo sustabdyti ir į vagonus lipti niekas net nesistengė. Kam mums aptingusius užpakalius judinti? Tegu kiti į priekį dunda! Anykščiams nereikia. Griuvėsiais virstančių niekam nebereikalingų pastatų ir mieste, ir rajone apstu. Naujų mūrų statyti niekas neskuba. Kam? Trūksta jaunos kvalifikuotos apmokytos darbo jėgos! Ir iš kur gi jai atsirasti, jei seniai nebegimdo, o jaunimas neša kudašių nuo Anykščių kuo toliau !? Mokyklų uždarymo procesas aktyviai tebevyksta. Ir toliau vyks! Na ir iš kur gi joms paimti vaikų? Kam pasmerkta ligoninė susigaudo jau gal kiekvienas. Per 23 paskutiniuosius XXI amžiaus metus į Anykščius nebeateinama – iš jų išeinama. Gerai pasidarbavo penktoji kolona sulindusi į valdžią ir tik per šiuos rinkimus rinkėjų išspirta iš postų. Nors desperatiškai, įsikibusi kėdžių, vis dar iš inercijos aikosi. Tokia ta ant Anykščių stojusi migla…
….iš inercijos laikosi.
Lioniau, patirtį turi – steik Anykščiuos ligoninės tuščiuose pastatuose Gonorėjos/Triperio centrą ir bus progresas. Važiuos iš viso pasaulio, reiks keisti net miesto pavadinimą !
Bus miestas VASIUKAI 2.
? milgla ???
Labai puikus straipsnis
Protingas žmogus.