Anykščių rajono savivaldybė, šiemet minint Lietuvos Respublikos 100-metį, įvairių švenčių progomis pagerbs 100 anykštėnų, apdovanodama juos šiai progai sukurtais „Šimtmečio anykštėno“ atminimo ženklais. Savivaldybės pakviesti krašto bendruomenės, visuomeninės institucijos, pavieniai asmenys apdovanoti „Šimtmečio anykštėno“ atminimo ženklu pasiūlė 127 kandidatus.
Kokiais principais vadovaujantis iš pasiūlytųjų sąrašo buvo atrinktas „Šimtmečio anykštėnų“ šimtukas, kas šį darbą atliko, Anykščių rajono savivaldybė pateikia gan abstrakčius atsakymus.
Todėl neatmetama prielaida, kad atminimo ženklais bus apdovanoti tik Anykščių rajono savivaldybei parankūs ir lojalūs asmenys.
Beje, dalis kandidatų apskritai iš Anykščių rajono vadovų rankų atsiimti „Šimtmečio anykštėno“ ženklus atsisakė.
Pakvietė ieškoti pavyzdžių
aplinkiniams
Praėjusių metų pabaigoje Anykščių rajono savivaldybė išplatino pranešimą, kuriame išdėstyta sumanymo apdovanoti „Šimtmečio anykštėnus“ koncepcija, o gyventojai pakviesti siūlyti kandidatus.
„Artėjant Lietuvos valstybingumo jubiliejui, Anykščių rajono savivaldybė įgyvendina sumanymą išskirtiniais šimtmečio ženklais pagerbti 100 anykštėnų, kurie savo darbais ir kasdiene veikla yra pasiaukojimo, atvirumo, kūrybiškumo, darbštumo, bendruomeniškumo ar pilietiškumo pavyzdžiai aplinkiniams.
Per jubiliejinius 2018 metus ketinama pagerbti ir apdovanoti 100 įvairiausių profesijų ir veiklos sričių anykštėnų, kurių amžius neribojamas – nuo moksleivio iki senjoro. Kandidatus gali siūlyti krašto bendruomenės, profesiniai kolektyvai, įmonės ir organizacijos, gyventojai. Iškilmingi apdovanojimai vyks per svarbias mūsų tautos istorines datas, profesines šventes, kitomis reikšmingomis progomis“, – buvo skelbiama Anykščių rajono savivaldybės pranešime.
Pasiūlyti 127 kandidatai
Liepos mėnesį „Anykšta“ raštu kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus laikinąją vedėją Audronę Pajarskienę prašydama suteikti informaciją, kokiu būdu, pagal kokius principus buvo atrinkti „Šimtmečio anykštėnų“ apdovanojimams paskelbti asmenys. A.Pajarskienės taip pat buvo paprašyta nurodyti „Šimtmečio anykštėnų“ atrankos komisijos, jei tokia buvo savivaldybėje sudaryta, sudėtį.
„Informuojame, kad 2018 metų pradžioje buvo paskelbta vieša akcija, kviečianti siūlyti kandidatus apdovanoti Šimtmečio anykštėno ženklu. Buvo gautos 143 užpildytos anketos, pasiūlyti 127 kandidatai. Kandidatus siūlė krašto bendruomenės, profesiniai kolektyvai, įmonės ir organizacijos, pavieniai gyventojai. Planuojama iki metų pabaigos įvairių šventinių renginių metu apdovanoti 100 anykštėnų. Anykščių rajono savivaldybės administracija ir rajono vadovai, atsižvelgdami į šventinio renginio pobūdį bei specifiką, konkrečius apdovanoti kviečiamus asmenis pasiūlo iš visuomenės pateiktų kandidatų sąrašo“, – į „Anykštos“ užklausą, neatsakydama į klausimą, kas konkrečiai savivaldybėje iš visuomenės pateiktų 127 kandidatų atrinko „Šimtmečio anykštėnų“ 100-tuką, atsakė A.Pajarskienė.
Kas konkrečiai atrenka
kandidatus – slepiama
Dar kartą apie „Šimtmečio anykštėnų“ atranką, prašydami patikslinti, kas konkrečiai Anykščių rajono savivaldybėjė iš visuomenės pasiūlytų kandidatų atrenka „Šimtmečio anykštėnų“ 100- tuką, į Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus laikinąją vedėją A. Pajarskienę raštu kreipėmės po savaitės.
„Sprendimą, kurias visuomenės pateiktas anykštėnų kandidatūras planuojama pagerbti atitinkamo renginio metu, pasitarę su administracijos specialistais, priima rajono vadovai“, – ir vėl nenurodydama konkrečių pavardžių, kas užsiima „Šimtmečio anykštėnų“ 100-tuko sąrašo sudarymu, atsakė A.Pajarskienė.
Žmonės atsisakė būti apdovanoti
Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus laikinoji vedėja A.Pajarskienė taip pat aiškino, kad iš visuomenės pasiūlytų kandidatų ne visi pageidavo Anykščių rajono savivaldybės dėmesio.
„Nei viena pateikta kandidatūra nėra atmesta – vyksta procesas. Pasitaikė, kad žmonės, sužinoję apie tai, kad buvo pasiūlyti, patys atsisakė būti apdovanoti. Kiekvienu atveju tariamasi ir derinama su pateiktu kandidatu“, – aiškino A.Pajarskienė.
„Anykšta“ informuota, kokios organizacijos teikė „Šimtmečio anykštėnų“ kandidatūras. Iškilių anykštėnų pavardes siūlė Pasaulio anykštėnų bendrija, Anykščių ligoninė, Biblioteka, Debeikių sen., Anykščių sen., Kurklių sen., Trečiojo amžiaus universitetas, rajono mokyklos, miesto darželiai, Pirminės sveikatos priežiūros centras, Vietos veiklos grupė, Troškūnų jaunimo grupė, pavieniai asmenys ir kt.
Anykščių rajono savivaldybėje liepą pradėjus dirbti naujai specialistei ryšiams su visuomene Silvijai Sakevičiūtei, daugiau aiškumo apie „Šimtmečio anykštėnų“ atrankos komisiją tikėjomės gauti iš jos, tačiau, jau nusiuntę anksčiau A.Pajarskienei pateiktus klausimus, sulaukėme atsakymo, kad prašoma informacija buvo suteikta, nors redakcijai ir nebuvo įvardyti konkretūs „Šimtmečio anykštėnus“ atrenkantys asmenys.
Apdovanojimai – „liaudies balsas“
Daugiau aiškumo apie „Šimtmečio anykštėnų“ atranką įnešė pokalbis su Anykščių rajono mero pavaduotoju Sigučiu Obelevičiumi. „Šimtmečio anykštėnus“ atrenka Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, aš, savivaldybės administracijos vadovybė. Jeigu reikia, pasikviečiame Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus laikinąją vedėją A.Pajarskienę ar dar kažką“, – sakė S.Obelevičius.
O ar „Šimtmečio anykštėno“ ženklą Anykščių rajono savivaldybė, pavyzdžiui, išdrįstų įteikti rajono valdžios kritikei Marijonai Fergizienei? „Jeigu ją kas nors pasiūlė ar pasiūlytų, aš nematau jokių problemų. Tai yra liaudies balsas. Jei žmonės pasiūlė…“ – sakė S.Obelevičius.
Galbūt apdovanos visus
Anykščių rajono savivaldybei pasiūlyti 127 kandidatai gauti „Šimtmečio anykštėno“ ženklą. Skelbiama, kad bus apdovanoti tik 100.
„Galutinai nėra nuspręsta, ar apdovanotųjų bus 100, ar visi bus apdovanoti, kurie pasiūlyti. Kol kas niekas iš to sąrašo nėra išbrauktas. Tiesa, buvo pasiūlyta žmonių, kurie yra mirę. Buvo ir tokių kandidatų, kurie apdovanojimo atsisakė“, – pasakojo S.Obelevičius.
Išgąsdino komentatoriai
Mero pavaduotojas S.Obelevičius paaiškino ir dėl kokių priežasčių anykštėnai atsisakė garbingo savivaldybės apdovanojimo.
„Pas mus, Anykščiuose, taip yra, kad ką bepasiūlytų į Anykščių rajono garbės piliečius ar kitus apdovanojimus, tai paskui komentatoriai išpila statinę purvo ant galvos. Tiesiog žmonės nenori to dėmesio, nenori, kad juos apdergtų“, – apie natūralią „Šimtmečio anykštėnų“ kandidatų sąrašo atranką kalbėjo S.Obelevičius.
Ženkliukų daugiau nei
kandidatų
Nors apdovanoti numatyta 100 „Šimtmečio anykštėnų“, Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad yra pagaminti 135 ženkliukai su dėžutėmis. „Šimtmečio anykštėnas” apdovanojimų ženkliukus sukūrė ir pagamino įmonė UAB „Alpera”. Už ženkliukus su dėžutėmis iš rajono biudžeto sumokėta 2 695,28 eur.
Nesugebėjo surasti
nusipelniusių
Anykščių rajono savivaldybės sumanymas ženklais apdovanoti „Šimtmečio anykštėnus“ pažėrė ir netikėtumų. Šiemet Anykščiuose švenčiant vasario 16-ąją paaiškėjo, kad apdovanotųjų nebus.
Tokį sprendimą tuomet Anykščių rajono savivaldybė aiškino „šventinės programos pasikeitimu“.
„Tai vienintelis Anykščių kraštas ir rajonas Lietuvoje, kur rajono Meras ir jo aplinka ,,nesugebėjo“ surasti šiame krašte per 100 metų Lietuvai ir kraštui nusipelnusių žmonių Net mokslinėje konferencijoje, skirtoje J.Kairiui (Vasario 16 –osios Signatarui ) nei Meras, nei vicemeras „neturėjo“ laiko dalyvauti. Apmaudu,kad Meras ir vicemeras savo veiksmais (politiniais) temdo Valstybės 100-mečio šventę“, – į tokią situaciją reagavo buvęs Anykščių rajono Tarybos narys Romaldas Gižinskas.
Jau apdovanotieji anykštėnai
Minint Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, „Šimtmečio anykštėno“ ženklai buvo įteikti sportinių šokių kolektyvo vadovei Stanislavai Bilevičienei, žurnalistui Vytautui Bagdonui, pedagogui Juozui Danilavičiui, sportininkui ir politikui Sergejui Jovaišai, fotografui Alfredui Motiejūnui, režisierei Jolantai Pupkienei, sportinių šokių kolektyvo vadovui Juozui Pratkeliui, pedagogei Onai Repečkienei, tautodalininkui Broniui Tvarkūnui bei rašytojui Rimantui Vanagui.
Minint lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio 85-metį, buvo pagerbti ūkininkas Tomas Baravykas, kraštotyrininkas Algimantas Bronius Bekenis, karininkas Gediminas Grina, mokytojas Valentinas Gudėnas, sportininkas Arminas Jasikonis, gydytoja Ledina Kaladienė, visuomenininkė Bronė Lukaitienė, pedagogai Valentinas Lukoševičius, Irena Meldaikienė, Jonas Pajarskas, tautodalininkė Skaidrė Račkaitytė, pedagogas Arūnas Vilkončius.
Miesto šventės „Anykščių glėbyje“ atidarymo ceremonijos metu atminimo ženklais apdovanoti Kovo 11-osios Akto signatarė Irena Andrukaitienė, mokslininkas Algirdas Antanas Avižienis socialinės veiklos organizatorė Evgenija Baltronienė, inžinierius Alvydas Bitinas, kunigas Stanislovas Krumpliauskas, politinė kalinė Prima Petrylienė, istorikas Virginijus Strolia, politikas Jonas Šimėnas.