Žinia, jog anykštėnai kreipėsi į valdžią prašydami sutvarkyti Anykščių miesto stadioną, sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo. „Anykšta“ pateikia kreipimosi tekstą po kuriuo pasirašė šeši šimtai anykštėnų.
Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministrui
Anykščių rajono merui
Dėl ES paramos galimo panaudojimo Anykščių rajone
Gerbiami ministre ir mere,
Jums rašo Anykščių miesto gyventojai, neabejingi mūsų krašto ateičiai. Mes susipažinome su Vidaus reikalų ministerijos parengtais dokumentais dėl ES paramos tikslinėms teritorijoms. Visiškai pritariame Vidaus reikalų ministerijos nustatytiems teritorijų išskyrimo kriterijams, pagal kuriuos Anykščių miestas pateko į tikslinių teritorijų sąrašą, kas suteikia galimybes su ES parama toliau vystyti miesto infrstruktūrą. Tačiau turime abejonių, kad priimant galutinius sprendimus bus neatsižvelgta į mūsų manymu svarbaus objekto galimą ir būtiną renovaciją. Toliau pateiksime savo argumentus.
Ne paslaptis, kad jau daugelį metų Anykščių savivaldybės strateginė kryptis – turizmo vystymas. Norima Anykščių kraštą paversti patraukliu turistams ir tai yra suprantama, nes miestui suteiktas kurortinės teritorijos statusas. Tačiau rūpinantis atvykstamuoju turizmu, nereikėtų užmiršti vietos gyventojų poreikių. Anykščių savivaldybė jau eilę metų smarkiai viršija Lietuvos vidurkį pagal senatvės koeficientą, išlaikomo amžiaus žmonių koeficientą, bedarbių procentą nuo darbingo amžiaus gyventojų. Pridėjus neigiamus naturalios gyventojų kaitos( gimstamumo ir mirtingumo santykis) ir migracijos rodiklius , pagal kuriuos 2013 metais rajone gyventojų sumažėjo beveik 600, matomos skaudžios vietiniams gyventojams tendencijos.
Mūsų, Anykščių gyventojų, požiūriu, miesto vadovai turėtų skirti didesnį dėmesį mieste pastoviai gyvenančių žmonių sportinio aktyvumo didinimui, kas yra labai svarbu ūgdant vaikus ir jaunimą, įtraukiant į bendruomenės gyvenimą suaugusius ir pagyvenusius žmones. Kalbant apie sporto Anykščiuose vystymą, didžiuojamasi plaukiko G.Titenio pasiekimais, akcentuojamos galimybės naudotis profesionalioms varžyboms tinkamais plaukimo baseinu , krepšinio aikšte, kartodromu. Šie kompleksai pastatyti prieš 20 – 30 metų, jų būklė yra gerai palaikoma ir gyventojai, priklausomai nuo finansinių galimybių gali jais naudotis. Šie objektai yra gana išskirtiniai ir gali suburti ne tik vietinius entuziastus, bet suteikia galimybes ir į miestą atvykstantiems žmonėms turiningai praleisti laisvalaikį. Tačiau mes ir daugumas atvykstančių žmonių atkreipiame dėmesį, kad Anykščiuose nėra tinkamų vietų pačioms populiariausioms pasaulyje sporto šakoms – futbolui, krepšiniui, tinkliniui, badmintonui vystyti. Anykščių futbolo stadionas, pastatytas prieš daugiau nei 50 metų, yra viena iš gėdingiausiai atrodančių vietų mieste. Baisios būklės aikštės veja (apsunkinanti treniruočių procesą, jau nekalbant apie respublikinio mąsto rungtynių pravedimą), aptrupėjusi betoninė tvora kelia nemalonius jausmus bet kam, pravažiuojančiam ar praeinančiam šalia stadiono. Toks vaizdas ryškiai kontrastuoja su tuo, ką galima pamatyti daugelyje išsivysčiusių šalių, o pastaraisiais metais ir daugelyje Lietuvos miestų. Miesto stadionai dažnai yra miesto pasididžiavimas ir didžiausias traukos centras. Juose žaidžiamas pasaulyje populiariausias žaidimas – futbolas, rengiami koncertai, miesto šventės. Deja, Anykščių miesto gyventojai esančiu stadionu ne tik kad nesinaudoja, bet ir stengiasi nuo jo nukreipti dėmesį, kai miesto svečiai apie jį klausinėja.
Prašome Jūsų įtraukti Anykščių stadiono rekonstrukciją į prioritetinių miestui objektų sąrašą, kaip galimą projektą ES paramai gauti. Kiek žinome, Anykščių miestui gali būti skirta apie 14 mln. litų ES paramos lėšų. Manome, kad dalį jų (3-4 mln.) paskyrus stadiono rekonstrukcijai, Anykščiai galėtų pastatyti objektą, puikiai atitinkantį VRM remiamų veiklų prioritetus:
– Viešųjų erdvių modernizavimas, kuriant papildomus ar naujus miesto traukos centrus ar stiprinant esamus;
– Gyvenamosios aplinkos gerinimas gyvenamuosiuose rajonuose;
– Neišnaudotos, apleistos infrastruktūros ir teritorijų panaudojimas bendruomenių veiklai.
Anykščių miesto stadiono rekonstrukcija galėtų duoti impulsą gana didelės miesto dalies tolesnei socialinei – ekonominei plėtrai. Teritoriją, esančią tarp stadiono ir Šventosios upės galima būtų naudoti kitų sportinių objektų – teniso, tinklinio, badmintono įrengimui , kultūrinių- poilsio objektų, vaikų žaidimų aikštelių įrengimui. Teritorija galėtų tapti nauju traukos centru aktyviems miesto gyventojams ir ypač jaunimui, kuris kol kas sparčiai emigruoja iš Anykščių. Dešiniajame Anykštos upės krante galėtų galutinai susiformuoti daugiakompleksinis turizmo bei aktyvių pramogų ir sporto objektas, kurį dabar reprezentuoja vasaros rogučių trasa, kalnų slidinėjimo centras.
Tikime, kad Anykščių miesto stadiono rekonstrukcija ne tik suteiktų miestui gražesnį veidą, bet ir suteiktų galimybę kovoti su pačios rajono savivaldybės įvardintais didžiausiais pavojais Anykščių miesto vystymuisi:
– Spartus gyventojų senėjimas ir mažėjantis vaikų bei darbingo amžiaus asmenų skaičius, didėjanti emigracija;
– Nusidėvėjusi viešoji miesto infrastruktūra gali neužtikrinti miesto gyventojų poreikių;
– Į nepatrauklią miesto teritoriją atvykstančių srautų didėjimas sustos arba patirs regresiją ir tai įtakos miesto gyventojų pajamų mažėjimą bei didesnį bedarbių skaičiaus augimą.
Kaip rodo puikūs pavydziai kituose Lietuvos miestuose, tvarkingi ir tinkamai rekonstruoti stadionai pritraukia mases vietos gyventojų ir šie sporto objektai būna užimti iki stadiono administratorius išjungia apšvietimą.