Lietuvoje 42 proc. gyventojų (net 56 procentai moterų) laisvalaikį leidžia skaitydami knygas. Tai mėgstamiausias lietuvių laisvalaikio praleidimo būdas. Tokius duomenis pateikė rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „TNS” LT tyrimas. Anykščių L. ir St. Didžiulių viešosios bibliotekos derektoriaus pavaduotoja Aušra Miškinienė teigia, jog anykštėnai knygai skiria tikrai nemažai dėmesio. Įdomu tai, kad nors politikai atėmė Garbės anykštėno vardą iš rašytojo Juozo Baltušio, anykštėnams tai įspūdžio nepadarė – jie vėl skaito jo kūrinius.
„Kaip bibliotekininkė, turėčiau pasakyti, kad tikrai populiariausia, bet kaip žmogus, žinau, kad šiuo metu yra visokių kitokių laisvalaikio praleidimo būdų, – juokauja A.Miškinienė,- siekiame, kad knyga būtų trečias pagal svarbą dalykas žmogaus gyvenime po šeimos ir darbo“.
Pasak A.Miškinienės, anykštėnai skaito labai įvairią literatūrą. „Populiariuasi išlieka detektyvai, nuotykių literatūra. Moterys skaito vadinamuosius meilės romanus. Pastaruoju metu populiarėja kelionių aprašymai, į madą atėjo ezoterinė literatūra. Dalis žmonių skaito tik siaurą specifinę litaratūrą arba „sunkesnę“, sakykim, japonų rašytojo H.Murakami knygas“,- pasakoja A.Miškinienė. Ji sako, jog pati populiariausia knyga vis dėlto yra lietuvių autorės. „Kristinos Sabaliauskaitės „Silva rerur“ – pačioje viršūnėje ir tikrai verta ją skaityti – visos trys dalys prikausto nuo pat pirmos eilutės“,- pasakoja A.Miškinienė.
Bibliotekininkė pastebi, kad kurį laiką mažėjęs klasikinės literatūros gerbėjų ratas pamažu pliačiasi. „Sakykim, V.Mykolaičio-Putino „Altorių šešėly“ vėl yra skaitomas, grįžta J.Baltušis. Pastarasis rašytojas intriguoja skaitytojus savo gyvenimu, o tai iššaukia susidomėjimą ir kūryba“,- teigė A.Miškinienė.
Deja, gerų žinių anykštėnų klasikų A.Vienuolio, J.Biliūno, J.Tumo-Vaiždanto gerbėjams kol kas nėra – jų kūryba nėra labai populiari. „Norėtųsi, kad tai, kas paprasta, būtų gražu visiems, ir mes to siekiame visais įmanomais būdais“,- kalbėjo direktoriaus pavaduotoja.