Rugsėjo 23 d. anykštėnai šventė Obuolines. Tradiciškai per jas apdovanojami ūkininkai. 2023 metų ūkių nominacijos:
• Aušriaus Žąsino ūkis. „Už kantrų ir nuoseklų ilgametį darbą, puoselėjant mišrų ekologinį šeimos ūkį“.
Aušrius Žąsinas pirmąsias 15 Limuzinų veislės telyčaites į Anykščių rajoną atsivežė 2014 metais. Šiandien ūkininko 350 ha laukuose ganosi 150 Limuzinų veislės galvijų banda, auga javai. Aušrius vienas iš pirmųjų rajono ūkininkų pradėjo ūkininkauti ekologiškai. Tėčio pėdomis pasekė ir sūnus Tomas, kuris, baigęs mokyklą, jau šiais metais tapo jaunuoju ūkininku ir pradeda taip pat ekologiškai ūkininkauti.
• Aurelijos ir Beno Bakanauskų ūkis. „Už ąžuolų alėjos sodinimą, meilę darbui ir savo augintiniams bei gebėjimą atrasti džiaugsmą net ir mažuose dalykuose.“
Aurelijos ir Beno Bakanauskų ūkis. Jauna šeima, gyvenusi mieste, prieš septynerius metus apsigyveno Anykščių rajone ir pradėjo kurti ekologinį šeimos ūkį. Šiandien Aurelijos ir Beno 140 ha ūkyje laikomi arkliai, mėsiniai galvijai, avys, ožkos, pulkas žąsų, vištų, ančių, triušių, auginamos daržovės, javai. Šeimos ūkis kasmet plečiamas. Ūkininkai pardavinėja ekologinę produkciją ir įsitvirtina rinkoje.
• Ievos ir Lado Katinų ūkis. „Už pasiryžimą ir pastangas, kuriant ekologinės avininkystės ūkį bei įgyvendintą strategiją „Nuo lauko iki stalo“.
Jauni ūkininkai Ieva ir Ladas pradėjo ūkininkavimą nuo 10 ha žemės ir kelių dešimčių avių. Per devynerius ūkininkavimo metus šeima dirba 90 ha žemės ūkyje ir augina apie 500 avių. Ūkininkai šiais metais perėjo prie ekologinio ūkininkavimo. Jie yra įkūrę avių skerdimo cechą. Paskerstą produkciją tiekia parduotuvėms ir maitinimo įmonėms.
• Ramūno Jurkšto ir Jurgitos Rimavičiūtės ūkis. „Už kantrybę, už savo ūkininkavimo metodikos sukūrimą bei nuosaikų ūkio modernizavimą.“
Ramūnas Jurkštas ir Jurgita Rimavičiūtė – Debeikių seniūnijos, Leliūnų kaimo ūkininkai, nuo 2015 metų sėkmingai tęsiantys tėvų pradėtą ekologinio ūkininkavimo tradiciją. Deklaruoja apie 250 ha žemės, augina grūdines bei ankštines kultūras, taiko šiuolaikines žemdirbystės technologijas.
• Eimanto ir Domanto Putrimų ūkis. „Už jaunatvišką entuziazmą ir pasiryžimą, už sugebėjimą rasti išeitis iš sunkių padėčių.“
Svėdasų seniūnijos „Metų ūkio“ nominantai: Broliai Eimantas ir Domantas Putrimai. Jie, kaip tikri broliai, turi įregistravę po atskirą ūkį. Eimantas dirba 145 ha, Domantas – 93 ha žemės. Pagrindinė vyraujanti ūkininkavimo kryptis – augalininkystė. Vaikinai nebijo iššūkių, drąsiai bando įvairias naujoves. Kasmet didina ekologinio ūkio plotus.
• Vaidos ir Ramūno Bartulių ūkis. „Už optimizmą, gerą ūpą, meilę karvutėms ir pavyzdingai tvarkomą sodybos bei ūkio aplinką.“
Vaida Bartulienė ekologiškai ūkininkauti pradėjo prieš 20 metų. Baigusi žemės ūkio technikumą savo gimtame kaime Kanapynėje, Troškūnų seniūnijoje, perėmė tėvų žemę ir šiuo metu valdo beveik 105 hektarų, augina 22 karves, parduoda ekologinį pieną. Vaidai ūkininkauti padeda vyras ir sūnus.
• Algirdo Kuojos ūkis. „Už ilgametį darbą ekologinės gyvulininkystės ūkyje.“
Troškūnų seniūnijos ūkininkas A. Kuoja savo ūkį įkūrė 2004 metais Kirmėliukų kaime. Šiuo metu ekologinis ūkis išsiplėtė iki 120 ha žemės ir 112 galvijų. Algirdas augina prancūziškus šarolė veislės mėsinius galvijus ir japoniškus Wagyu (vagi) veislės galvijus, kurių mėsa yra skaniausia ir brangiausia pasaulyje. Ūkininkavimo patirtį iš tėčio perėmė sūnus Irmantas, kurio ekologinis ūkis apima 62 ha žemės ir 32 galvijų bandą.
• Zigmanto Juknevičiaus ūkis. „Už modernaus ūkio sukūrimą, nuoseklų ekologinės krypties laikymąsi ir besitęsiančias naujovių paieškas.“
Zigmanto Juknevičiaus ūkis įkurtas iš senelių paveldėtoje žemėje. Ūkyje auginamos grūdinės kultūros. Ūkis nuo pat pradžių pasuko ekologiško ūkininkavimo keliu. Deklaruojama apie 250 ha grūdinių kultūrų ploto.
• Leonardo Rinkevičiaus ūkis. „Už daugiašakio ekologinio ūkio puoselėjimą, įgyvendintų idėjų gausą ir neblėstančią energiją.“
Leonardo Rinkevičiaus ūkis įsikūręs Anykščių ir Utenos rajonuose. Ūkis yra mišrus: auginamos grūdinės kultūros ir Galovėjų veislės mėsiniai galvijai (30 vnt. + prieauglis). Ūkininkas ekologiškai ūkininkauja nuo pat ūkininkavimo pradžios. Deklaruojama apie 330 ha pasėlių ir pievų.
• Jolantos Skačkauskienės ūkis. „Už kantrų savo tikslo siekimą ir tvirtą tikėjimą, kad norint viskas yra įmanoma.“
Andrioniškio seniūnijos Zabelynės kaime įsikūręs Jolantos Skačkauskienės ūkis. Jolanta nuo 2011 m. tapo ekologe ir užsiima pienininkyste. Ūkio kūrimo pradžioje turėjo 3 ha žemės ir 5 karves. Šiuo metu deklaruoja beveik 90 ha pievų ir laiko 60 galvijų, iš kurių 30 yra melžiamos karvės. Kurdama ūkį, pasinaudojo Kaimo plėtros programomis, kurių dėka įsigijo naujos, našios bei modernios technikos. Ūkininkė planuoja ir toliau modernizuoti ūkį, dalyvauti naujose programose, artimiausiu metu ketina užsiimti naujos fermos statybomis.
• Vitalijos ir Daliaus Sakavičių ūkis. „Už ekologinio gyvenimo būdo filosofiją, gamtos pojūtį ir gebėjimą džiaugtis žemės dovanomis.“
Andrioniškio seniūnijos Pasmodų kaime bėgo Vitalijos vasaros, čia gyveno jos krikštatėviai. Vėliau, su vyru Daliumi, būdami studentai čia atostogaudavo. Vitalija pasakoja, kad gimus vaikams, norėjosi jiems suteikti galimybę leisti laiką gamtoje ir sveikai maitintis. Krikštatėvių jiems palikta sodyba atrodė tam labai tinkama vieta.
Šeima gyveno Vilniuje, savaitgalius ir vasaras leisdavo Pasmoduose. „2009 metais tiesiog įsivardijom savo gyvenimo būdą ekologiniu, – sako ūkininkė. – Vaikai buvo paaugliai, jiems irgi buvo įdomu, mokėmės vis naujų dalykų (vairuoti ir ardyti traktorių, auginti daržoves, javus, prižiūrėti bites, melžti ožkas, karves). Šiuo metu sūnus Marius ir dukra Miglė yra tapę profesionaliais muzikantais, radę laisvą minutę vis dar skuba į niekada nesibaigiančius darbus kaime“.
Vitalija džiaugiasi, kad dabar savo gyvenimo būdu jie tapo artimi savo seneliams, visko užsiaugina sau, šeimai ir draugams.
• Mato Beleškos ūkis. „Už savęs atradimą ekologiniame ūkyje, domėjimąsi naujovėmis bei drąsą eksperimentuoti.“
Mato Beleškos ūkis įkurtas 2014 m. Nuo pradžioje dirbamų 100 ha ūkis išaugo iki 380 ha dirbamos žemės ploto. Savo ūkyje Matas Beleška naudoja tik Ekologinio ūkininkavimo metodą. Kad ūkininkavimas darytų kuo mažesnį poveikį aplinkai, Matas, dirbdamas savo ūkyje, nuo 2017 m. naudoja tik beariminę technologiją, taip mažiau išnaudodamas laiko, kuro ir energijos, nei žemę dirbdamas tradiciniu būdu. Mato laukai skirti grūdinėms kultūroms, kuriuose banguoja ekologiški kviečiai, avižos, žirniai, grikiai.
2023 metų ūkio nugalėtojai:
• Nerijos ir Petro Kairių ūkis. III vieta. „Už pavyzdinio šeimos ūkio sukūrimą, ekologinio ūkininkavimo tradicijų mišriame ūkyje išlaikymą“.
Petro ir Nerijos Kairių ūkis įkurtas 1995 m. Ūkis yra Surviliškio k., Traupio sen. Daugiau kaip 15 metų šeima užsiima ekologiniu ūkininkavimu. Ūkis užsiima gyvulininkyste bei grūdinių pasėlių auginimu. Šiuo metu ūkininkai augina apie 150 limuzinų veislės galvijų bei dirba daugiau kaip 250 ha žemės. Tėvų patirtį perima ir ūkininkavimo tradicijas tęsia sūnaus Andriaus Kairio šeima.
• Vyganto Šližio šeimos ūkis. II vieta. „Už tikslo žinojimą ir tvirtą jo siekimą – už ekologinio mėsinės galvijininkystės ūkio plėtrą, taikant šiuolaikines technologijas.“
Vyganto Šližio šeimos ūkis („Vaja farm“, Eimantas Šližys, Agnietė Baliuckė). Į UAB „Vaja farm“ ūkį 2013 m. pavasarį atvyko pirmieji gyvuliai iš Vokietijos ūkio. Mėsinų mišrūnų galvijai sertifikuojami kaip ekologiški. Paulinavos k. Kurklių sen. 2021 metai pastatyta šiuolaikinė 200 vietų ferma su vaizdu į Anykščių regioninio parko Kurklių draustinį. Iš viso dabar laikoma apie 700 galvijų, pievų ir dirbamos žemės plotas viršija 1000 ha. UAB „Vaja farm“ – tai tikra, ekologiška, Anykščių rajone auginta jautiena Jūsų stalui.
• Neringos ir Dariaus Varnų ūkis. I vieta. „Už nuoseklią ekologinę tradiciją, atrastą tinkamą agrotechniką ir pasiektą rezultatą.“
Darius ir Neringa Varnai – darbštūs Debeikių seniūnijos Vainiūnų kaimo ekologinio ūkio šeimininkai. Deklaruoja apie 600 ha žemės. Augina grūdines kultūras, perka pažangią techniką ir taiko šiuolaikines žemdirbystės technologijas.
Augina augina, o anykstenams nera kur nusipirkti tu ju ypatingu galviju mesos. Galetu kartu su rajono valdzia pagalvoti ir apie tai, ne vien mesa isvezti i miestus, kas yra paprasciausia.
Kai nuteisto mero palikta dirbti antrai kadencijai be konkurso KC direktorė pakviečia pasveikinti ūkininkų merą Sigutį Obel….
Kai nuteisto mero palikta dirbti antrai kadencijai be konkurso KC direktorė pakviečia pasveikinti ūkininkų merą Sigutį Obel….
Kodel neapdovanotas Leliunuose auginantis kalakutus ukininkas , kuris aprupina kalakutiena dali Lietuvos , o ir uzsienio rinka ?
Kai steigėsi gauja rajonui paimti, ar tik a.žąsinas nebuvo tarp steigėjų?
Steigėjai Paėmė rajoną?