Atvykęs į Anykščius pirmiausiai pamatai ne gvazdikėlių kompoziciją „Čia gera gyventi“, o užrašą, kad esi filmuojamas. Įvažiuodamas į miestą skaitai, kad esi filmuojamas stebėjimo kameromis.
Ir tada:
A) nekreipi dėmesio,
B) supranti, kad baisu vogti,
C) džiaugiesi, kad neišprievartaus centrinėje gatvėje.
Vasara buvo sausa. Jei dirva lengva, tai liek neliejęs, augalai skurdo ir nyko. Ką daryti?
A) Susitaikyti su padėtimi ir į smėlį nesodinti to, ko nereikia, ir nekankinti augalų.
B) Pykti, jaustis apgautam gamtos, rasti kaltus JAV Baltuosiuose Rūmuose, masonų ložėse ir praeities istorinėse klaidose.
C) Man augalų savijauta nesvarbi, man patinka dirbti.
Gyvename išmaniųjų telefonų, greičio fiksatorių ir aukštų technologijų laikais. Visi esame suskaitmenintų duomenų amžiuje. Suskaitmenintų, bet nenuasmenintų.
Labai neblogai, kai miško keliuke pasileidi navigaciją ir tau parodo, kurioje pusėje plentas į namus. Labai gerai, kai ateina SMS, kuri praneša, jog tau skambino. Mes kontroliuojame savo vaikus ar tėvus ir žinome, kad reikia perskambinti. Gal kas nors įvyko. Visiškas gerumas – nusifilmuoti pirmus vaiko žingsnius arba nusipaveiksluoti prekės kainą.
Ar žinai, kad po to, kai pasirinkai galimybę susirasti miško keliuką, galimai visos tavo kelionės fiksuojamos? Mano fiksuojamos. Pavargsti prie kompiuterio ir matai žemėlapyje, kad prieš tris savaites vidutiniu 31 km per valandą greičiu važiavau į Panevėžį bėgiais. Ir gali nemeluoti darbdaviui, kad grįžai po darbo, nes google visažinė užfiksavo, jog tu grižai tą sekundę ir ne kitaip. Prisijungęs prie žmonos gmailo galiu pasižiūrėti, kad prieš 8 mėn. ji nuo 14,35 iki 15,22 buvo Pušyne. Jos feisbukas rodo, kad ta gėlė nupaveiksluota ne Debeikių kaime, o Kaune. O atsisiuntęs feisbuko istoriją galiu matyti ne tik visus savo paspaustus laikus ir parašytus komentarus, bet ir telefono skambučius. Taip, taip – feisbukas tai fiksuoja. Jis viską fiksuoja.
Anksčiau buvo smalsu, ar visus telefono pokalbius įrašo. Atsimenu, kaip garbūs Seimo nariai piktinosi, kad juos įrašinėja. Po to kažkas atkapstė, kad nepilnų 3 milijonų Lietuvoje, kur gyvename nebijodami terorizmo pavojų, pasiklausoma daugiau abonentų, nei didelėje Vokietijoje, kur kyla pabėgėlių krizės. Primenu, Vokietijoje gyventojų 80,6 milijono. Tuo pačiu patariu pažiūrėti, kaip Google Street View (liet. Google Gatvės Vaizdas) atrodo Lietuvoje ir Vokietijoje. Lietuvoje galima matyti, kokios gėlės auga rūtų darželyje ir matyti, su kokia suknele kaimynė jas ravi. Vokietijoje daugelyje miestelių Google Street View automobilis nebuvo įleistas.
Man irgi atrodė, kad prasidedant rinkimų kampanijoms ryšio kokybė prastėdavo. Akumuliatoriai laikydavo trumpiau, tai – faktas. Suprastėjo ryšio kokybė ir pradėjus dirbti administracijos admino pavaduotoju. Tose pareigose dirbant, dažnai neapleido įtarimas, kad mero komandos pasikalbėjimai kažkaip patenka į reikalingas ausis. Pvz, apkalbame, kad nebegalima delsti ir reikia imtis šitos problemos. Šast, rytiniame pasitarime ir pasiūloma tą daryti. Gal tai nebuvo pasiklausimas su technika, gal užteko paprastų ausų iš odos, kremzlės ir būgnelio su priekalėliu. Ir dar lankstaus liežuvio.
Kol aš tik mąsčiau apie galimus nemalonius sekimo pritaikymus, Neringoje jau pritaikė. Neringos komunalininkas išdalino gatvių šlavėjams išmanius telefonus ir sekė, kur ir kada šlavėjas dirba. Nežinau, kokią navigacinę programą naudojo, ar domėjosi vidutiniu judėjimo greičiu ir kiek kalorijų sudeginta. Bet Neringos valdžia džiaugiasi, kad gatvės švaresnės.
Policija ir miškininkai jau n metų automobiliuose turi navigacijas. Navigaciją turi ir kelininkai. Važiuoja miškininkas ar kelininkas pro savo namus, norėtų užbėgti pasiimti iš namų sumuštinį ar padaboti, ką žmona veikia, – bijo.
Pradėjęs dirbti savivaldybės administratoriaus pavaduotoju, siūliau tarnybiniam transportui įdiegti efektyvesnį transporto parko valdymą. Nes transporto stebėjimas ir kontrolė leidžia sumažinti transporto priemonių eksploatavimo išlaidas ir sutaupyti darbuotojų laiko. Nepaėjo. Kuro apskaitai ir kelialapių automatinis išrašymas neatrodė labai svarbu. Net užrašo ant durelių kategoriškai nereikėjo.
Visos naujovės gali būti naudojamos ir geram, ir blogam. Dronas padeda padaryti gražią fotografiją ir surasti pasiklydusią bobutę miške. Bet dronas gali į kalėjimą atgabenti kvaišalų. Telefono išklotinė, kurią gali pasiimti darbdavys, gali būti panaudota patikrinti, ar valdininkas neaukoja lėšų sekspaslaugoms. Bet labai paprastai galima susižinoti, ar opozicijoje esantis Tarybos narys neskambina seniūnui (išklotinėje yra ir įeinantys skambučiai). Jei skambina, tai galima paklausti, kodėl skambino.
IŠVADA
Mano abu atsakymai yra A. Prieš technologijas nepapūsi, nedaryk, ko nereikia, ir ramiai miegok. Jei Jūsų atsakymas yra dvi B – reiškia yra dar ant Anykščių piktų vagių. Jei Jūsų atsakymai kitokie, galite pasigalvoti patys, ką tai reiškia.