Smetonos laikais mokytojai buvo gerbiami. Jie buvo miestelių šviesuoliai ir turtuoliai. Šlovingos praeities priežastis proziška. Apie 1930-uosius visi mokantys skaityti kaimiečiai buvo laikomi išsilavinusiais, o visi gaunantys valdišką algą – „prasimušusiais“…Taigi tie dabartiniai pedagogai, kurie darbą mokyklose pradėjo prieš karą, turi teisę pykti ant valdžios. Už paskutinius giminės pinigus 1935-aisiais baigė Ukmergės mokytojų seminariją, o dabar štai nebėr kaip skolų tetoms ir dėdėms grąžinti. Žlegy žlegy ir sudaužė Audronė Pitrėnienė jaunas svajas… 500 eurų alga. 400 eurų alga. Ech, 200 eurų alga. Ne tik knygoms, bet pačiam lėčiausiam internetui atlyginimo nebeužtenka. Mokyklose internetas yra, bet ką mokytojui, turinčiam aštuonias savaitines darbo valandas, likusį laiką veikti? Nusišauk iš nuobodumo…
Smetoniniai pedagogai be didelės meilės turėtų prisiminti ir Sniečkų su Griškevičiumi. Tada mažaraštis ir retai išsiblaivantis kolūkio brigadininkas uždirbdavo trigubai daugiau nei astronomijos mokytojas, dangų išmanantis geriau už patį kleboną. Bet visi jaunesnės kartos pedagogai, mokslus baigę jau po Stalino mirties, žinojo, kad mokytojo profesiją jiems lobių neatneš. Į pedagoginį institutą stojo tik tie, kas jautė pašaukimą, arba tie, kurių niekur kitur nepriėmė. Jūs kuriai kategorijai save priskiriate, pasipiktinęs kolega? Pirmajai? Žinoma, pirmajai… Tada nesižeminkit ir nemeluokit. Normali mokytojo alga yra apie 800 eurų. Yra uždirbančių ir daugiau. Žinoma, ir tai nėra stebuklai. Bet, pripažinkit, jog turite dvigubai ilgesnes atostogas nei paprasti mirtingieji, kad per mokinių atostogas, nors Jūs oficialiai dirbate, nepersidirbate… Pagaliau ir tie pedagogai, kurie turi solidų darbo krūvį, retą savaitę dirba 40 valandų, kas bet kurioje kitoje valdiškoje kontoroje yra nekvestionuojama norma. Galų gale Jūs galite sau leisti malonumą streikuoti. Žinoma, tai smulkmena, bet vis tiek šioks toks profesinis privalumas…
Už tą paminėtą 800 eurų mokytojo algą dabar mane keikia ir tie pedagogai, kurie teigia, kad nieku gyvu „Anykštos“ neskaito. Dauguma uždirba mažiau. Teisybė. Tačiau dėl to kaltas ne Algirdas Butkevičius ir ne A. Pitrėnienė, o mokyklų direktoriai, švietimo įstaigas pavertę socialinėmis įstaigomis. Vaikų skaičius nuolat mažėja, tad mažėja ir darbo apimtys, o valgyti norisi taip pat, kaip anksčiau. Todėl vieno žmogaus darbo krūvis dalinamas dviems, kartais net trims pedagogams. Kaip padaryti, kad trečdalis grioviakasio atrodytų kaip sveikas?
Anykštėnų streiką priimant kaip visos Lietuvos bandos jausmo išraišką, būtų galima į tai pažvelgti tik su ironija. Tačiau konkrečioje mūsų rajono situacijoje matau baubus. Mokytojų alga priklauso ne tik nuo darbo krūvio, bet ir nuo jo kvalifikacinės kategorijos ir nuo darbo stažo. Jauni mokytojai, be stažo ir be kategorijos, taigi pigiau kainuojantys, į mūsų rajoną neateina, o senųjų stažas ir kvalifikacija vis auga, auga, auga. Jau turbūt kas antras mūsų mokytojas yra mokytojas-metodininkas… Tad nors Anykščių mokytojai gauna nedideles algas, nes dirba trys už vieną, bet realiai jų darbo valandos yra išbrangusios, jau vien dėl to, kad nevyksta kadrų kaita. Vienintelis būdas sutaupyti rajono švietimo pinigus – paleisti „jiedrienifieni“ mažas ir žiauriai nuostolingas kaimo mokyklas. Dvi kaimo mokyklų „optimizavimo“ bangos praėjo – žaliavos teliko vieninteliam paskutiniajam optimizavimui… Juokingiausia, kad baigus karti kaimo mokyklas miesto mokytojų algos dar labiau sumažės. Pagyvenusioms ir vien dėl to jau nusipelniusioms kaimo mokytojoms po jų mokyklų uždarymo reiks mieste surasti valandų. Ir, žiūrėk, jau keturi pedagogai dirbs vietoj vieno…
Ne A.Pitrėnienė yra mūsų problema, nors švietimo sferoje ji žinoma tik kaip Londono specialistė. Viskas elementariausioje demografijoje. Nors mokytojai šaukia, kad jų algos gėdingai mažos, tačiau dešimtmečiais kadrų kaita Anykščių mokyklose nevyksta. Tiksliau vyksta kaip kareiviškam anekdote apie baltinių keitimą, kai antra kuopa keičiasi apatiniais su ketvirtąja.
Paradoksas. Juk pagal kuriamą foną jau seniai darbui mokyklose turėjome importuoti baltarusius… Bet kur tu artėdamas prie šešiasdešimtmečio benubėgsi. Energijos likę tik triukšmui.