Anykščiuose, Tilto gatvės komplekse, organizuojamos mankštos, o kartais čia skamba šamaniško būgno garsai. Šiuos užsiėmimus rengia VšĮ „Sielos sala“, kuri yra viena iš Anykščių socialinio ir bendruomeninio verslo bei paslaugų klasterio narių.
VšĮ „Sielos sala“ direktorė Indrė Šiliauskaitė „Anykštai“ pasakojo, kad iš Vilniaus į Anykščių rajoną persikėlė gyventi prieš metus.
„Ieškojau kažkokios man mielos ir priimtinos vietos gyventi, nes iš Vilniaus išsikelti planavau jau seniai. Prie Anykščių nusipirkau žemės sklypą greta vienos mano pažįstamos ir taip pradėjau persikelinėti į Anykščius. Aišku, tai lėmė ir kitos mano asmeninės priežastys. Visai nesigailiu, kad čia persikėliau gyventi, nes jaučiau, kad Anykščiai mano veiklai labai tinkamas miestas, yra perspektyva ir, šiaip, jaučiau, kad tokių žmonių, kaip aš labai nėra daug. Taigi, papildžiau veiklesnių žmonių gretas ir, aišku, man tai visi Anykščiuose patvirtina. Darau tą patį, ką dariau ir Vilniuje, tik Anykščiuose mano veikla yra labiau matoma, nes čia masteliai mažesni“, – kalbėjo I. Šiliauskaitė.
VšĮ „Sielos sala“ savo veiklas vykdo žaliajame Tilto gatvės komplekso pastate, kur salės patalpas dalijasi su kitais komplekso rezidentais. I. Šiliauskaitė sakė, kad įsikuriant naujose patalpose, VšĮ „Sielos sala“, skirtingai nei kai kurie kiti Tilto gatvės komplekso rezidentai, Anykščių rajono savivaldybės parama nepasinaudojo.
„Aš nei mačiau, nei girdėjau, kad iš savivaldybės pusės būtų buvęs kvietimas pasinaudoti parama. Kokius daiktus turėjau, tokius į Tilto gatvės komplekse skirtas patalpas ir susinešiau“, – kalbėjo I. Šiliauskaitė.
Kaip jau anksčiau skelbėme, už Anykščių rajono savivaldybės paramą dalis Tilto gatvės komplekso įveiklintojų pirko baldus ir kitą veikloms reikalingą inventorių.
Praėjusių metų pabaigoje Anykščių rajono savivaldybė dviems VšĮ „Sielos sala“ projektams skyrė finansavimą. Projektui „Senovinė muzika – pasaka iš arti“ skirti 2 tūkst. 988 Eur, o projektui „Šamaniško būgno apjungti. Genties šokis“ – 780 Eur.
Pasidomėjus, ar mankštintis bei mušti šamanišką būgną VšĮ „Sielos sala“ anykštėnus kviečia nemokamai, I. Šiliauskaitė sakė, kad didžioji dalis veiklų yra nemokamos, tačiau dalyviai gali finansiškai jai atsidėkoti.
„Pavyzdžiui, aš vedu mankštas ir už jas dalyviai gali susimokėti „atsidėkojimo principu“ – „kiek nori, tiek duodi“. Tai padeda man išsilaikyti, pinigai reikalingi ūkiniams reikalams. Jeigu turėčiau oficialų mokestį, aš jį turėčiau daryti daug aukštesnį“, – dėstė I. Šiliauskaitė.
VšĮ „Sielos sala“ direktorė I. Šiliauskaitė sakė, kad už gruodžio mėnesio „aptarnavimo paslaugas“ įstaiga gavo 200 Eur dydžio sąskaitą. Priminsime, kad Tilto gatvės komplekso rezidentai už patalpų nuomą nemoka, jiems reikia susimokėti tik komunalinius mokesčius.
„Nemaži mokesčiai, bet mes juos pasidalijome. Tilto gatvės komplekse esančia sale mes naudojamės kartu su Jurzdiko bendruomene, su kuria esame pasirašę bendradarbiavimo sutartį. Pati bendruomenė nenorėjo imtis administracinės naštos ir mes taip sutarėme, kad ji to ant savęs nesiima, kad tą prisiimu aš, ir po to įvairūs menininkai, muzikantai, tiek žmonių, kiek gyvena Jurzdike, toje salėje gali vykdyti įvairias veiklas“, – sakė I. Šiliauskaitė.
Pasiteiravus, kaip anykštėnus ir miesto svečius pasiekia žinia, kad Tilto gatvės komplekse VšĮ „Sielos sala“ organizuoja įvairius užsiėmimus, I. Šiliauskaitė prisipažino, kad kol kas dar neišsiaiškino, kur žmonės Anykščiuose ieškosi informacijos.
„Bandėme Tilto gatvės komplekse ant langų plakatus apie renginius kabinti, bet turbūt kompleksą administruojantis Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras juos nuėmė, kad neatrodytų per daug „šiukšlinai“. Matau, kad informavimo problema nėra išspręsta“, – kalbėjo I. Šiliauskaitė.
Pašnekovė prisipažino, kad į VšĮ „Sielos sala“ organizuojamus renginius Tilto gatvės komplekse susirenka labai skirtingas dalyvių skaičius.
„Kartais visai niekas neateina arba ateina keliolika žmonių“, – skaičiavo I. Šiliauskaitė.
Mankštintis, mušti šamanišką būgną dažniausiai, pasak I. Šiliauskaitės, pageidauja „jaunimas iki 36 metų“. Šamaniško būgno dirbtuvėse yra dalyvavęs ir Andrioniškio seniūnijos seniūnas Rolandas Lančickas.
„Bet esu užmezgusi ryšį ir su pensijinio amžiaus žmonėmis, Trečiojo amžiaus universitetu“, – sakė I. Šiliauskaitė.
I. Šiliauskaitė pasakojo, kad Tilto gatvės komplekse jos organizuojamos mankštos yra „saviveikla“: „Tai visiška mano saviveikla organizmo gerovei palaikyti. Aš pati tai darau, kad mano kūnas būtų sveikas, tvirtas, elastingas, ištvermingas, su normalia imunine sistema. O šiaip aš studijuoju šokio judesio terapiją. Mano sritis yra daugiau sveikatos sritis.“
Praėjusių metų pabaigoje posėdžiavusi Anykščių rajono savivaldybės Kultūros taryba iš pradžių buvo nusiteikusi nerekomenduoti finansuoti VšĮ „Sielos sala“ projektą „Šamaniško būgno apjungti. Genties šokis“. I. Šiliauskaitė dėstė, kad požiūris į šamanišką būgną priklauso nuo išsilavinimo.
„Kitiems, kurių išsilavinimas toli nuo kultūros ir gamtos, tokį dalyką priimti ir suprasti labai sudėtinga“, – pastebėjo I. Šiliauskaitė. Atkreipus pašnekovės dėmesį, kad visgi Kultūros tarybos nariai, kurie nenorėjo finansuoti projekto apie šamanišką būgną, yra išsilavinę ir kultūringi žmonės, I. Šiliauskaitė tęsė: „Žiūrint, koks yra jų „background‘as“. Jeigu jie turi labai kažkokį klasikinį, akademinį išsilavinimą ir įgytą prieš 30-40 metų, tai jie tokių dalykų dar nežino. Menų terapija į Lietuvą yra atėjusi visiškai „šviežiai“. Iki tol, kas buvo susiję su muzikos instrumento terapija, tai buvo burtai. Tokių žinių Kultūros tarybos nariai neturi. Ir nieko keisto, kad neturi.“
Pasidomėjus, kaip jaučiasi persikėlus gyventi iš sostinės į Anykščius, VšĮ „Sielos sala“ direktorė I. Šiliauskaitė pastebėjo, kad Anykščių rajonas yra nedidelis ir visi žmonės yra arti vieni kitų, bet įžvelgė ir vieną problemą.
„Anykščių rajone sudėtinga su komunikacija. Taip sakant, „vienas galas nežino, ką veikia kitas galas“. Iš valdymo pusės yra daromi kažkokie planai, projektai, sprendimai, o žmonės, kuriuos liečia tie sprendimai, apie juos nežino. Tai nereiškia, kad tos informacijos savivaldybė nepublikuoja, bet žmogus nuolat nesėdi savivaldybės interneto svetainėje ir neseka kažkokių specifinių dalykų. Manau, kad kažkur vietos žiniasklaidoje galėtų būti vieta, kurią visi žinotų, atsidarytų ir sužinotų visas svarbiausias naujienas, kaip tai galima padaryti LRT laidoje „Labas rytas“, – kalbėjo pašnekovė.
I. Šiliauskaitė sakė, kad Anykščius ji lygina su Trakais.: „Bet man Anykščiai žymiai „fainesni“. Jaukus, dvasiškai, intelektualiai turtingas miestas, žmonės paperka savo nuoširdumu, atvirumu.“
Menotyros bei komunikacijos ir informacijos mokslus Vytauto Didžiojo universitete baigusi ir VšĮ„Sielos sala“ direktorė I. Šiliauskaitė praeityje yra dirbusi LNK televizijoje, kur vedė laidą „Telekazino“. Ji taip pat dirbo vienoje Kauno miesto radijo stotyje, įvairiuose leidiniuose, reklamų agentūrose.
kad atajūnė desperatiškai ieško jaunikia.
Vilniuj niekam nebeįdomios tokios nevykę veiklos.Dabar masiškai su neišsipildžiusiom svajonėm tokios ir panašios įmonės organizacinos, pavienės damos lekia tipo į dar neužpildytą rinką regionuose.Praeis, nieko tokio.
tos pseudoterapijos „visokiom formom” žmonėms brukamos vien tam , kad sau būtų gauta finansinė nauda. Savo problemą adekvatus žmogus visada spręs pas kvalifikuotą specialistą mediką. o ne pas būgnininkę.
irgi garsiai skamba
Kam nepatinka eikit baznycion kunigeliui sumustini nupirkt
kur tas zadetas ukininku smulkiu verslininku turgelis prie stoties liko tik arbota del vaizdo ir kruva visokio plauko perejunu mokanciu parasyt graziu pasaku ir atkirst pinigu is savivaldyes o gal ir pasidalint su valdininkeliais kas gali tai paneikt
Na,Gustui bus maziau darbo,nors??? is klientu ,ar dalyviu,matosi ju psichine busena.
Gerai pastebėta.
Įtartinos įstaigos įsikūrė Tilto gatvėje. Štai miltinių patiekalų gamintoja socialiai apleistiems vaikams steigs kaip buvo skelbta tarytum biblioteką. Ar bibliotekos Anykščiuose nebėr, kad vaikų edukacijos pavestos organizuoti restorano savininkams? Šventosios upės mokyklėlėj dirba žmonės, kaip girdėjau, taip pat be aukštojo universitetinio išsilavinimo, kai į darželį be pedagoginio išsilavinimo dirbti jau nebepriima. Pavyzdžiui, ten kažką kažko moko tokia rėksminga panelė dideliu skrybliumi. Kažin koks šios panelės diplomas? Be to ir patalpos Tilto nepritaikytos mokyklai, bet Švietimo skyrius to atkakliai nemato. Šamaniškais būgnais Tilto gatvėje už biudžeto pinigus dabar groja…Kas tai? Vasaros 5 filialas? Gal psichiatras Audronius Gustas galėtų pakonsultuoti savivaldybės paneles bet skyriaus vedėją Kristiną Veršelienę, kad nesielgtų kaip pirštu žindomi veršeliai, kai skirsto plokščiažemininkams ir antivakseriams mūsų pinigus.
kol su savo back’ais nepridare komplekso kazynO!
oi dar ilgai reiks mušt bugnus kol išvalys susireikšminimą ir puikybę
Skaitydama straipsnį, pirmą kartą pasidžiaugiau kultūros tarybos nariais, kurie nepritarė šamanizmui.Šamanizmas ir visa terapija, susijusi su burtais yra visiška mūsų tikėjimo priešprieša.Šamanizmas, tai apgaulės būdu brovimasis į žmonių sielas-uždraustas daugelyje šalių.Kas čia per nesąmonės.
Deja, anykštėnų kultūros guru sprendimas sustiprino šamanizmą už mokesčių mokėtojų pinigus. Dabar „gydo” bedievių sielas komunikuojant bugnų garsais.
Graudžios pastangos save aukštinti…
Būtų linksma, jeigu nebūtų graudu. Ar šitokiems reikalams mes pastatėme Tilto gatvės kompleksą?
Iš didelio rašto išeina iš krašto.
Viskam yra savas laikas ir sava vieta. Šamanizmas yra ikikrikščioniškos kultūros reliktas, būdingas ne civilizuotoms gentims. Baltiškoje kultūroje jis nefiksuotas. Kam mums svetimybės? Nebūkime nepilnaverčiais , neturinčiais nei savo šaknų, nei tradicijų papuasais. Geriau relaksacijai susirinkę lietuviškas sutartines padainuokite! Tikrai bus didesnė atgaiva!
šis straipsnis daugiau-mažiau reklaminis įstaigos veiklų viešinimo. Tačiau galimai šamaniškų garsų muzikos ir sielos salos judesių užburtas redaktorius pakiša tai po spaudos rėmimo fondo finansuojamu straipsniu, o iš savivaldybės biudžeto lėšų remiamų projektų viešinimą dar kartelį lėšas prasuks „atsidėkojimo principu“ 🙂 Gal ne šiaip sau ir savivaldybės administracijos padalinio vadovas tuos šamaniškus būgnus muša…
gal ce jauniem ir gerai pasmankstynt e as tai prismankstynus kai karves melzeu tai puseujas ir pirstai dvylinki buna iki dabar bet gal pasokus kai bugnu musa atsitiesintu kazna gal pamegynt raiktu kadu
diplomas da ne proto pozimis o bugnas samaniskas tikrai nebudingas musu kulturai ir renkas anyksciuos visokie svieto perejunai suda pamalt