Seimas šį mėnesį įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose. Įstatymu įtvirtinta, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų, jei jis pasirenka nelietuvišką sutuoktinio pavardę. Tai reiškia, kad įstatymas leis lietuviškuose pasuose rašyti x, w ir q raides.
„Anykšta“ teiravosi pašnekovų, ar toks sprendimas yra žmogaus orumo užtikrinimas, ar kalbos išdavystė.
Regina ŽVIRBLIENĖ, Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja:
– Mąstant apie tai, aplanko dviprasmiškos mintys.
Jei žmogus yra Lietuvos pilietis, jo pase įrašai turėtų būti lietuviškais rašmenimis. Kita vertus, sulietuvintos pavardės rašymas galbūt žeidžia asmens orumą ir žmogus galėtų patirti tam tikrų nepatogumų, nes turėtų skirtingas pavardes( pvz.,vaikas-tėvas).
Manau, būtų teisingiausia, jei asmens dokumentuose šalia sulietuvintos pavardės būtų papildomas įrašas.
Tikra lietuvė, tikra patriote supranta, kad reikia pasipriešinti rusų okupantų primestai doktrinai, kai asmenvardžiai rašomi pagal transkripciją. Kai Stalino – Lenino nusikaltėlių gauja sukūrė CCCP suprato, kad nesugebės valdyti 15 respublikų, jei nebus vieningų rašybos principų. Taip panaikino Lietuvoje susiformavusią tradiciją rašyti asmenvardžius pagal originalą ( Jules Gabriel Verne, Otto von Bismarck ir pn.). Seni, tarpukario Lietuvoje dirbę kalbos puoselėtojai arba emigravo arba buvo nušalinti (kai kurie nužudant). Sovietiniais laikas kalbos puoselėtojais tapo išskirtinai komunistuojantys kolaborantai, kurie dėl ilgesnio rublio vykdė okupantų nurodymus. Kam kyla abejonių, paskaitykite gerbiamą patriotą Z. Zinkevičių ir suprasite, kaip buvo veikiama prieš Lietuvą. Kam neaišku dėl Z. Zinkevičiaus patriotiškumo, pagalvokite kaip taip gavosi, kad pradžioje tapo akademiku Švedijoje ir tik 1990 Lietuvoje.