Sparčiai šylant orams ir tirpstant sniegui, šią savaitę dalies Debeikių seniūnijos Leliūnų kaimo gyventojų namų rūsių skendėjo vandenyje.
Panašių avarijų gyventojai galėtų išvengti, jei vandens perpildytais šuliniais, į kuriuos renkasi vanduo, operatyviai pasirūpintų atsakingos tarnybos, tačiau paaiškėjo, kad Anykščių rajono savivaldybė net nežino, kam rajono kaimuose priklauso tokie šuliniai ir kas gyventojams tokiais kritiniais atvejais turėtų pagelbėti.
Su vandens apsemtu rūsiu teko susidurti ir šių eilučių autoriui. Kuomet vandens lygis gyvenamojo namo rūsyje jau ėmė siekti durų rankenas, pagalbos kreipiausi į Debeikių seniūnijos seniūną Alvydą Simonavičių. Šis gan operatyviai atsiuntė du UAB „Anykščių vandenys“ darbuotojus, kurie iš šalia gatvės esančio šulinio pabandė pumpuoti vandenį. Deja, bet maždaug pusvalandį trukęs darbas rezultatų nedavė. Prisiminęs, kad prieš keletą metų, taip pat apsėmus gyventojų rūsius, vandenį iš gatvės šulinio pumpavo Debeikių seniūnijos atsiųstas ugniagesių automobilis, paskambinau Anykščių rajono ugniagesių tarnybos viršininkui Valdui Tereškevičiui. Šis sakė, kad vandens semiamiems gyventojams pagelbėtų tik tokiu atveju, jei jų tai daryti paprašytų seniūnai.
„Šiaip mes tokių darbų neatliekame, bet, jei labai reikia pagalbos, padedame, ką darysi. Jeigu iš šulinių pumpuotume vandenį, nukentėtų kiti gyventojai – juk gali kažkur kilti gaisras, savaitgalį žadamas stiprus vėjas, todėl ruošiamės šalinti nuvirtusius medžius“, – dėstė V.Tereškevičius.
„Anykšta“ teiravosi Anykščių rajono mero pavaduotojo Dainiaus Žiogelio, kam priklauso Anykščių rajono kaimuose tvarkyti lietaus kanalizacijos gedimus.
„Jeigu kalbama apie lietaus kanalizacijos surinktuvus, tai UAB „Anykščių vandenys“ yra atsakinga už juos mieste, kiek jų bendrovei perduota. O toliau gali būti ir bešeimininkiai, neaišku, kieno. Pavyzdžiui, kelininkai miesteliuose, tokiuose kaip Andrioniškis, Debeikiai, taip sugebėjo inventorizuoti gatves, kad lietaus kanalizacijos surinktuvus paliko bešeimininkius. Jeigu ten vanduo kyla per šulinius, kuriuose išvedžiotas vandentiekis, tai nieko bendro nėra tarp kanalizacijos ir lietaus surinkimo kanalizacijos. Čia vanduo kyla dėl to, kad vandens kiekis ketvirtadienį buvo neprotingas“, – dėstė D.Žiogelis.
Pradėjus semti gyvenamųjų namų rūsius, Anykščių rajono meras D.Žiogelis gyventojams patarė pirmiausia kreiptis į seniūną.
„Seniūnas tikrai atrinks, kur ten bėda. Užsikiša pralaidos ir paskandina kiemus. Tuomet vis tiek atvažiuoja kažkokios institucijos, tarnybos ir kažką padaro – pravalo, prakasa“, – aiškino vicemeras.
D.Žiogelis kalbėjo, kad „anksčiau ar vėliau“ tokios problemos dėl gyventojų semiamų rūsių yra išsprendžiamos.
„Debeikius išmelioravome, investavome 100 tūkst. Eur, bet kaimas nebeskęsta. Raguvėlė skęsta – vėl melioracijas darysime. Piktagalyje tvarkėme. Yra dalykų, kuriuos galima sutvarkyti. Kitą kartą gal pakanka tik pakeisti kokį vamzdį“, – kalbėjo D.Žiogelis.
Dėl semiamų gyvenamųjų namų rūsių gyventojai patiria nemaža nuostolių, nes juose dažnai būna įrengti šildymo katilai, sandėliuojamos malkos, laikomi namų apyvokos daiktai.
Mano nuomone susidaro toks įspūdis, kad rajono gyvenviečių gyventojų rūpesčiai mero pavaduotojui kaip šuniui penkta koja.
-„Seniūnas tikrai atrinks…” sako ponas D. Žiogelis. O, ką daryti tų seniūnijų gyventojams, kurių seniūnas ne melioratorius, ne santechnikas, ne ugnegesys-gelbėtojas, o tik valdininkas-politikas, galvojantis ką daryti, kad tik nieko nereikėtų dėl žmonių poreikių daryti?