Diskutavome apie praėjusias šventes.
Diskutavome: prisiminėme praėjusias šventes, su jomis susijusias išlaidas ir kalbėjomės apie tai, ar šventę galima nusipirkti už pinigus…
Diskusijoje dalyvavo Traupio seniūnė Daiva Tolušytė, įmonės „Varžos
matas“ direktorius Michailas Baliuckas ir Anykščių Moterų užimtumo centro
vadovė Elvyra Lasskaja.
Diskusijos pašnekovus kalbino žurnalistė Sveta Vitkienė.
Sveta Vitkienė: Šiandien – Trys Karaliai . Praėjusių metų pabaigos švenčių matratonas oficialiai baigtas.Kokios jums buvo šios šventės? Ar kiek skyrėsi nuo ankstesnių metų švenčių, kai nebuvome gasdinami finansinėmis ir ekonominėmis krizėmis, kai nebijojome parduotuvėje išleisti ilgesnį litą…
M.Baliuckas: Taip skyrėsi, bet tradicijas puoselėjame,šventėme. Tiesa-kukliau.Bet artimųjų ratas, tai šeimos nariai, bendradarbiai to ypatingai nejuto.
D.Tolušytė: Man šios šventės praktiškai nesiskiria nuo kitų metų:per Kalėdas apsilankėme Vilniuje prie eglės, Katedroje, Rotušės aikštėje.Naujus metus sutikau namuose.Šių metų šventės kol kas nesiskyrė nuo ankstesnių metų, didelių finansinių sunkumų dar nepajutau.
E.Lasskaja: Šias šventes aš švenčiau namuose. Kalėdas- su sūnaus šeima, Naujus metus- draugų rate. Man šios šventės buvo ramesnės, tačiau savo dvasia- šiltesnės, prasmingesnės. Kol kas dar nesijautė krizės padarinių, nors ta gąsdinimų banga slėgė, kaip ir visus . Niekas tiksliai nežino, kas laukia mūsų ateityje, gal todėl ta nežinomybė gąsdina , verčia susikaupti, viską permąstyti.
Sveta Vitkienė: Bent jau mano namuose dovanų per Kalėdas arba naujuosius metus sulaukdavo ne tik vaikai, bet ir visi suaugusieji, kaimynai, draugai. Toks gerumas dovanoti… Kokios jūsų dovanų tradicijos? Kaip manote, ar prieššventinė pirkimo karštligė atima paskutines jėgas, ar suteikia daug džiaugsmo tam ,kuris dovanas perka?
D.Tolušytė: Dovanas dovanoju artimiausiems žmonėms, iš tikrųjų donanoti labai gera, ypač kai matai, kad tavo dovanomis nuoširdžiai džiaugiasi.Priešventinė pirkimo karštligė tikrai atima jėgas, todėl visas dovanėles stengiuosi nupirkti iš anksto, neskubėdama, taip išvengiu dovanų pirkimų chaoso, kai perki bet ką, kad tik nupirkt ir dovanot.
M.Baliuckas: Dovanas gavo tik artimieji.Pagrindinė dovanojama vertybė buvo visų išsvajotos knygos.Bendradarbiams buvo padovanotas vakarėlis kuriame nebuvo diskusijų darbo klausimais.
E.Lasskaja.Niekada negaudavau brangių dovanų, nors kartais nereikalingų būdavo. Ir pati niekada nepirkau kitiems brangių daiktų, tačiau apgalvodavau, kad daiktas dovanotas daiktas būtų mielas ir naudingas.Šiemet buvo panašiai, kaip ir ankstesniais metais.Dovanų neperku pačiu paskutiniu momentu, bet iš anksto, galvodama apie tą žmogų, kuriam ji bus skirta ir mintyse įsivaizduoju, ar jam tai ,ką gaus, patiks, ar reikės.
Sveta Vitkienė: Ar jums neatrodo, kad dovanojimo tradicijos šiek tiek išsigimusios? Vaikai reikalauja brangių žaislų ir kompiuterių, o suaugusieji (kaip čia švelniau pasakius) žvilgteli į kainos etiketę. Antra vertus, juk išties kartais žmogui dovanojame tai, ko jam visai nereikia, nedžiugina, o ir patys trokių dovanų gauname. Gal visai nebvertėtų dovanoti? Kaip, jūsų galva, reaguotų jūsų artimas žmogus, kalėdoms iš jūsų gavęs atviruką, nertą servetėlę, pačių nulipdytą molinę vazelę?…
E.Lasskaja:Sutinku. Pavyzdžiui, šiemrt man pačios brangiausios dovanos buvo- tai mano draugų ir draugių , bei šiap pažįstamų žmonių šilti ir gražūs sveikinimai, nuoširdūs žodžiai, kurių šiemet ypač daug gavau. Dėl jų labai džiaugiausi. Aš ir pati išsiunčiau daug laiškų , už kuriuos man irgi nuoširdžiai dėkojo.
M.BaliuckasTuriu prisipažinti, kad dovanų gavau daug.Tame tarpe pagamintų savo rankomis. Tomis dovanomis labiausiai ir džiaugiuosi. Besilankantiems šiuo metu svečiams rodau, komentuoju, kad šios dovanos pačios vertingiausios, nes jos buvo daromos konkrečiai tam asmeniui kurį norėta pradžiuginti.
D.Tolušytė. Iš tikrųjų dažnai dovanos užgožia tikrąją Kalėdų šventės prasmę. Mūsų pasaulyje Kalėdos tiesiog ekonomiškai susietos su dovanų pirkimu, dovanojimu, Kalėdų seneliu.Tiesiog perkant dovaną , galvoji ar ji tam žmogui tiks, patiks.Šiaip brangių dovanų stengiuos nepirkti, juk kartais smulkmena gali labiau pradžiugint už brangią dovaną.Labai gera gauti paties padarytą dovanėlę, nes žinai , kad tai skirta tik tau ir padaryta su meile.
Sveta VItkienė: Lietuvių tautos papročiuose buvo labai graži šventinė tradicija – prie stalo pasikviesti tą, kuris nieko neturi. Arba bent atsiminti, gerą žodį pasakyti… Kaip manote, kiek kiekvienas iš jūsų prisidėjo prie to, kad sunkiau gyvenančio žmogaus šventė būtų gražesnė?
M.Baliuckas: Iš savo mamos paveldėjau-filantropiją.Jį visą amžių ir iki šiol stengiasi padėti, pasidalinti su tais kuriems tikrai to reikia.Apie save nekuklu būtų kalbėti, bet labai dažnai išgirstų:nuoširdžiai ačiu, dėkui Dievui ir tau….
E.Lasskaja. Kiekvienais metais mūsų moterys ruošia Kūčių vakarienes vienišiems, neįgaliems asmenims. Ši tradicija tęsiasi jau 11 metų. Šiemet į tokią vakarienę parapijos salėje susirinko ypač daug žmonių. Jų skaičius siekė netoli 50. Moterys ruošė valgius namuose iš vakaro, o ryte puošė salę,stalą, kuris buvo nukrautas valgiais. Gerai, kad visuomet atsiranda gerų žmonių, kurie tokias šventes paremia. Vienas iš jų- Michailas Baliuckas, kuris jau ne pirmi metai suteikia piniginę paramą . Šventės būna gražios, dvasingos. Žmonės, jose dalyvavę, visuomet labai džiaugiasi, dėkoja ir už vaišes , ir už dovanėles.O kokias gražias, nuoširdžias kalbas pasako. Reikėtų iš senukų pasimokyti mūsų politikams. Mes, nors ir pavargusios, bet taip pat būname laimingos, kad galėjome suteikti nors ir mažyti džiaugsmą kitiems.
D.Tolušytė: Seniūnijos darbuotojai kiekvienais metais stengiasi sukviesti prie Kalėdų eglės vaikučius iš socialiai remtinų šeimų, aplankyti vienišus ir neįgalius senelius.Šiais metais , padedant Anykščių Moterų užimtumo cetrui, 25 vaikučiams iš soc. remtinų šeimų ir 20 vienišų senelių išdalintos kalėdinės dovanėlės.Vyresnio amžiaus žmonėms labai norisi pakalbėti, pabendrauti, jiems geriausia dovana -gyvas , šiltas žodis, todėl nereikia jų gailėti.
Sveta Vitkienė: Jeigu gerai suprantu, tai atsakymas į klausimą ar galima nusipirkti šventę turėtų būti "skeliamas" į dvi dalis. Tie, kuriem šventė – tik stalas, produktai, dovanos, matyt, už pinigus savo šventę turėti gali. O kaip kiti, kurie gali sau leisti ir stalą, ir dovanas, tačiau dėl kurių nors priežasčių nejaučia šventės. Kiek jie turėtų mokėti už šventę ir koks turėtų būti jų "pirkinys"?
D.Tolušytė Manau už pinigus gali pasiįvairinti šventes, bet jeigu sieloj liūdna ir nyku, tai už jokius pinigus šventės nenusipirksi,ir tas ,,pirkinys” būtų tik pasirodimas prieš kitus ir manau savęs apgaudinėjimas.
E.Lasskaja Taip, už pinigus galima įsigyti daug materialių dalykų, tačiau už jokius pinigus nenusipirksi Kalėdinės dvasios, šventinės nuotaikos, gerumo, dvasingumo. Tai turi gludėti pačiame asmenyje, jo visame gyvenime. Jeigu , susumuodamas savo pragyventus metus,gali pasižiaugti savo nuveiktais darbais, savo nueitu gyvenimo keliu, įsigytais draugais, o ne daiktais, tada kalėdinis "pirkinys" bus didelis ir neįkainojams jokiais pinigais.
M.Baliuckas Tikra Kalėdų ir Naujųjų metų šventę labiau ir emocionaliau jaučia vaikai, mes suaugusieji esame labiau realistai, tad norint save pralinksminti, jausti šventinį pakylėjimą pagal kalendorines datas-nepavyksta.Kai nėra šventės širdyje-tai nei apkrautas stalas, nei lazerių šou, nei fejerverkai nedžiūgina, nes stebūklas neįvyksta ir Nauji metai nenubraukia praėjusių metų rūpesčių naštos. Tikra šventė tada kai tau pačiam gera, tada norisi daryti ir kitiems gera ir kai tai pavyksta-būna Tikra Šventė.
Sveta Vitkienė jeigu nedidelė paslaptis, tai kiek kiekvienam iš jūsų kainavo praėjusios šventės?
E.Lasskaja. Net negalėčiau tiksliai paskaičiuoti, nes nepirkau visko urmu. Šventėms pradėjau ruoštis iš anksto- pirmiausia dovanėlės, vėliausiai- maistas. Manau, kad visoms šventėms išleidau apie tris šimtus litų.
M.Baliuckas Neskaičiavau, bet be reikalo neišlaidavau.
D.Tolušytė Šventės kainavo truputį išradingumo, truputį nervų, truputį paslaptingumo ir truputį litukų Sveta VITKIENĖ Įvertinkite mūsų valstybės vadovų dovaną tautai prieš šventes: skubotus sprendimus, moksčių didinimą, lengvatų mažinimą, šimtais padidėjusią bedarbių armiją. … Kaip, manote, turėtume jiems padėkoti?
D.Tolušytė šių skubotų valstybės vadovų sprendimų pasekmes pajusime kiekvienas :vienus labiau prislėgs, kiti išsisuks legviau, ir manau dėkot nėra už ką.Tik noriu palinkėt visiems optimistiškiau žiūrėti į ateitį,kantrybės ir svarbiausia-sveikatos.
M.Baliuckas Valstybės dovanų pasekmės pradeda inertiškai isibėgėti, kada bus stabdys-neaišku niekam.
Sveta Vitkienė. Ar ant jūsų durų šiandien atsiras raidės K+M+B?
M.Baliuckas Ant durų raidžių neatsiras, to daryti nieks neišmokino
Sveta VITKIENĖ Ačiū visiems už pokalbį, sėkmės, teaplanko jūsų namus karaliai