![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2019/04/63938_88480_regular_baseinas.jpg)
Kontaktiniai lęšiai yra puiki alternatyva akiniams. Tai labai patogus bei saugus sprendimas, padedantis žmonėms, turintiems regėjimo sutrikimų matyti gerai, be jokių iškraipymų. Kontaktiniai lęšiai nekeičia žmogaus išvaizdos ir nesukelia diskomforto juos dėvint, kaip akiniai. Šis regos korekcijos būdas ypač patogus žmonėms, kurie gyvena aktyvų gyvenimo būdą ir daug sportuoja.
Kontaktinių lęšių privalumai
Kontaktiniai lęšiai yra populiarūs visame pasaulyje, nes jie pakeitė milijonų žmonių, turinčių regėjimo problemų, gyvenimo kokybę. Kokie gi yra pagrindiniai jų pranašumai?
Neiškraipytas vaizdas ir platus matymo laukas
Kontaktiniai lęšiai užtikrina kokybišką vaizdą ir, skirtingai nei akiniai, neriboja matymo lauko. Žmogus, nešiojantis kontaktinius lęšius, pasaulį mato lygiai taip pat, kaip ir žmogus, kurio regėjimas geras iš prigimties. Matomas realus objektų dydis ir nėra iškraipymų. Būtent šių savybių dėka kontaktiniai lęšiai tapo itin populiarūs visame pasaulyje.
Judėjimo laisvė aktyvaus gyvenimo būdo mėgėjams
Kontaktiniai lęšiai tvirtai priglunda prie akies ir negali nuslysti ar iškristi (taip gali nutikti nebent jei lęšiai jums netinka, arba kontaktiniame sporte, kuomet gaunate kontaktą į veido ar akies sritį). Todėl sportuodami ar keliaudami pamiršite, kad juos dėvite ir galėsite susitelkti į naujus pasiekimus, emocijas ir įspūdžius.
Galimybė pakeisti savo įvaizdį
Kontaktiniai lęšiai taip pat yra ir spalvoti. Tokie lęšiai akims leidžia pakeisti savo įvaizdį keičiant akių spalvą. Su spalvotais lęšiais taip pat galite sukurti ir įspūdingą įvaizdį teminiam vakarėliui arba tiesiog paryškinti savo natūralią akių spalvą.
Kontaktinių lęšių trūkumai
Žinoma, lęšių naudojimas turi ir trūkumų, tačiau palyginus su privalumais jie tikrai nėra tokie reikšmingi. Taigi, kokie yra kontaktinių lęšių trūkumai?
● Lęšius reikia dažnai keisti;
● Lęšių priežiūrai reikalingas specialus indas ir tirpalas;
● Negalima naudoti lęšių sergant konjunktyvitu ir kitomis infekcinėmis ir uždegiminėmis akių ligomis;
● Lęšius reikia išsiimti nakčiai, išskyrus nuolatiniam nešiojimui skirtus lęšius.
Kaip įsidėti kontaktinius lęšius?
Kai kurie žmonės bijo pradėti nešioti kontaktinius lęšius, nes jiems atrodo, kad juos įsidėti ir išsiimti yra be galo sunku. Taip, šis procesas išties nėra lengvas, bet tik pradžioje. Po kurio laiko net nepastebėsite, kaip tai darote. O kad žinotumėte kaip teisingai įdėti kontaktinius lęšius, galite vadovautis žemiau nurodyta veiksmų eiga: prieš pradėdami bet kokius veiksmus su lęšiais, kruopščiai nusiplaukite ir nusausinkite rankas rankšluosčiu be pūkelių. Rekomenduojama visada pradėti nuo dešinės akies, taip nesumaišysite lęšių, jei jie yra skirtingų dioptrijų, o be to, bus lengviau įprasti prie šio proceso.
Išimkite lęšį iš pakuotės ir uždėkite jį ant rodomojo piršto galiuko. Patikrinkite, ar ant lęšio nėra įtrūkimų, įbrėžimų, apnašų ar kitų pažeidimų. Patikrinkite, ar lęšis yra tinkamoje padėtyje. Teisinga padėtis yra ta, kai kraštai yra nukreipti tiesiai į viršų (lęšis dubenėlio formos). Plačiai atverkite akių vokus. Kairiosios rankos pirštu prikelkite viršutinį voką, o apatinį voką su viduriniu dešinės rankos pirštu. Uždėkite lęšį ant akies paviršiaus ir pažiūrėkite į viršų. Tada lėtai mirksėkite, kol pastarasis atsiras teisingoje padėtyje. Jei viskas bus padaryta teisingai, lęšis nesukels jums diskomforto. Na, o jei viskas pavyko sėkmingai, tą patį kartokite su kaire akimi.
Kaip išimti kontaktinius lęšius?
Nepamirškite visada pradėti nuo dešinės akies, kad nesusimaišytumėte lęšių. Nusiplaukite ir nusausinkite rankas, atverkite akies vokus, tuomet naudodami rodomojo piršto kraštą, nuleiskite lęšį iki apatinio voko ir atsargiai nuimkite jį nuo ragenos šiek tiek suspaudžiant. Tada apdorokite lęšį tirpalu iš abiejų pusių ir įdėkite į paruoštą indą. Tą patį kartokite su kairiąja akimi.
Tinkamas lęšių laikymas ir priežiūra
Tinkamas laikymas ir priežiūra yra ko gero svarbiausi dalykai, nešiojant kontaktinius lęšius. Rekomenduojama laikytis šių taisyklių:
● Prieš įdedant ir prieš išimant lęšius gerai nusiplaukite rankas. Prieš dedantis lęšius taip pat netepkite veido ir rankų kosmetikos priemonėmis;
● Prieš dedant kontaktinius lęšius į specialią talpą, nepamirškite jų nuplauti nuo nešvarumų ir dulkių specialiu valymo tirpalu. Be to, prieš dedant lęšius į jų dėklą, tirpalas visada turi būti švarus;
● Nenaudokite vandens lęšiams plauti, kadangi jis nepašalina baltymų ir riebalų bei nedezinfekuoja lęšio paviršiaus nuo įvairių mikroorganizmų;
● Reguliariai keiskite lęšių laikymo talpyklą. Jei nešiojate mėnesinius kontaktinius lęšius, tuomet talpyklą galite keisti su kiekviena nauja lęšių pora;
● Dešinį lęšį laikykite tik dešinėje dėklo pusėje, o kairį – kairėje. Tai svarbu jei naudojate kontaktinius lęšius su skirtingomis dioptrijomis, tam, kad nesusimaišytumėte ir į akį visuomet įdėtumėte tą lęšį, kurį reikia;
● Prieš naudojant medicininius akių lašus reikia išimti kontaktinius lęšius, o geriausia gydymo laikotarpiu jų iš viso atsisakyti.
Ką daryti, jei nešiojant lęšius atsiranda diskomfortas akyje (niežulys, deginimas, paraudimas)?
Būtina užtikrinti, kad lęšiai akims būtų naudojami laikantis galiojimo termino ir dėvėjimo grafiko. Galite išimti lęšį ir apžiūrėti, ar nėra įbrėžimų ir kitų pažeidimų. Jei yra pažeidimų, lešį reikia išmesti. Na, o jei pažeidimų nėra, dėvėjimo laikas ir galiojimo laikas yra tinkami, tuomet galite atlikti lęšių valymo procedūrą ir bandyti įsidėti vėl. Taip pat turite įsitikinti, kad akyje nėra svetimkūnio, blakstienų, šiukšlių ar dulkių. Jei laikotės visų rekomendacijų, tinkamai prižiūrite ir laikote kontaktinius lęšius, tačiau nešiojant juos jaučiate diskomfortą arba yra akies uždegimo požymių (paraudimas, patinimas, niežėjimas), tuomet reikėtų kreiptis į gydytoją.
Ar su kontaktiniais lęšiais galima maudytis ir plaukioti baseine?
Ne, maudytis su kontaktiniais lęšiais nerekomenduojama, kadangi tiek druskingame, tiek gėlame vandenyje yra mikroorganizmų, kurie gali patekti po lęšiu, ir tokiu būdu gali išsivystyti infekcija. Baseine plaukioti su kontaktiniais lęšiais galima, tačiau saugiau tai daryti dėvint plaukimo akinius, bet taip pat nerekomenduojama, kadagi ten esančiame vandenyje yra chlorido junginių, naudojamų dezinfekcijai. Jei jie patenka tarp lęšio ir akies gleivinės – gali atsirasti akių sudirgimas. Tad tiek maudantis jūroje, ežere ar upėje, tiek plaukiojant baseine geriau naudoti vienkartinius lęšius ir po maudynių juos išmesti.
Ar galima su lęšiais eiti į pirtį?
Ne, su lęšiais eiti į pirtį nerekomenduojama, nes oro temperatūra pirtyje yra gerokai aukštesnė nei ta, kurioje rekomenduojama juos laikyti. Lęšiai susideda iš didelio vandens kiekio, o dėl aukštos temperatūros jis gali tiesiog išgaruoti. Dėl to gali pasikeisti lęšių savybės.