Nors seniausi pasaulio archyvai savo istoriją skaičiuoja net nuo trečiojo tūkstantmečio pr. m. e., Lietuvoje jie pradėti kaupti XIII a. pirmoje pusėje, o prieš trejus metus paminėjome pirmojo nepriklausomos Lietuvos valstybės archyvo įsteigimo šimtmetį, nebūtinai kiekvienam juose tenka apsilankyti.
Tiems, kam prireikia, džiaugiasi, kad yra tokia įstaiga, sauganti senus dokumentus ir pagelbstinti išspręsti, regis, neišsprendžiamas problemas, nes daugelio buvusių įmonių ar įstaigų jau seniai nebėra, kitos ne po kartą reorganizavęsi…
Daugelis archyvus „atranda“ tik prireikus konkrečios paslaugos: pažymos apie darbo stažą, teismo sprendimų ar notarinių dokumentų kopijų, žinių iš ūkinių knygų apie šeimos narius ar buvusius sodybų pastatus.
Vilniaus regioninio valstybės archyvo Utenos filiale (iki 2017-ųjų – Utenos apskrities archyvas), įsikūrusiame Utenoje, J. Basanavičiaus g. 114, saugomi Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Utenos, Zarasų rajonų ir Visagino miesto dokumentai nuo pokarinio laikotarpio (maždaug 1944–1945 metų) iki šių dienų.
Maždaug trečdalį Utenoje saugomų dokumentų sudaro buvusių kolūkių ir tarybinių ūkių veiklos dokumentai, nemažą dalį saugyklų lentynų užima vietinės valdžios, teisėsaugos, notarinių kontorų ir kt. dokumentai.
Mūsų filialo teikiamomis paslaugomis kasmet naudojasi ir nemažai anykštėnų. Kokiais klausimais dažniausiai Anykščių krašto žmonės kreipiasi į mus?
Kadangi Utenoje saugomi daugelio Anykščių rajono ir iki 1959 metų buvusių Kavarsko bei Troškūnų rajonų apylinkių (taip pat – ir likviduotų prieš šešis ar septynis dešimtmečius) dokumentai, iš šių fondų dažniausiai prireikia informacijos apie kadaise sodybose stovėjusius pastatus, ieškoma savo „šaknų“ – informacijos apie senelius ar prosenelius.
Anykščių rajone veikusių kolūkių dokumentų daugiausia reikia norint patvirtinti darbo stažą – ruošiantis ar net jau išėjus į užtarnautą poilsį.
Tuomet paaiškėja, kad „Sodra“ neturi duomenų apie žmogaus dirbtą laiką kolūkyje, nes nebuvo pristatytos darbo knygelės, jos neišsaugotos ar pats žmogus buvo pamiršęs tai nurodyti, tad trūkstamos informacijos tenka kreiptis į archyvą.
Iš visoje apskrityje veikusių kolūkių Anykščių rajone jų daugiausia – per 70, neskaičiuojant kolektyvizacijos pradžioje likviduotų ir prisijungusių prie didesnių.
Dažniausiai prireikia „Anykščių šilelio“, Debeikių (buv. „Ateities“), „Atžalyno“, „Aukštakalnio“, „Gintaro“, Malaišių (buv. „Lenino keliu“), Mačionių (buv. M. Melnikaitės vardo), „Nevėžio“, „Puntuko“, Skiemonių, Svėdasų, Surdegio, Vaidlonių (buv. K. Štaro vardo), Vašuokėnų (buv. „Gegužės pirmosios“), „Švyturio“, „Už taiką“, Traupio (buv. „Vienybės“) ir kitų Anykščių rajono kolūkių dokumentų.
Beje, ne visi dokumentai patenka į archyvą. Žmonės dažnai teiraujasi dėl prarastų asmens dokumentų: gimimo, santuokos, mirties liudijimų, mokyklos baigimo atestatų ar diplomų, inventorinių namų ar butų dokumentų, tačiau jie mūsų archyve nėra saugomi.
Be to, kas jau paminėta, Utenos filiale saugomi Anykščių, taip pat – ir buvusių Kavarsko bei Troškūnų rajonų liaudies teismų, Anykščių rajono apylinkės teismo, Anykščių valstybinės notarinės kontoros dokumentai, rajone veikusių ir tebeveikiančių kultūros ir švietimo įstaigų dokumentai, rajono centrinės ligoninės bei Troškūnų ir Kavarsko rajoninių ligoninių, vartotojų kooperatyvų ir kitų įstaigų dokumentai.
Dokumentus, kurių peržiūra nėra ribojama dėl asmens duomenų apsaugos, iš anksto užsiregistravus, galima užsisakyti ir peržiūrėti archyvo skaitykloje. Šia paslauga noriai naudojasi istorikai, kraštotyrininkai, studentai, ieškodami informacijos apie esamus ar jau tik istorijoje likusius kaimus ir jų gyventojus, kolūkių kontoromis ar grūdų sandėliais sovietmečiu paverstus dvarus ar maldos namus, apskrities miestų ir miestelių žydų bendruomenes, besidomintieji savo šeimos ar giminės istorija.
Archyve taip pat yra rengiamos edukacinės ekskursijos, į kurias mielai kviečiame ir anykštėnus.
Bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams vedame netradicines istorijos pamokas archyve. Čia jie supažindinami su Lietuvos archyvų sistema, elektroninėmis dokumentų paieškos sistemomis, su archyvo (filialo) veikla, apžvelgiama saugomų dokumentų įvairovė ir galimybės jais naudotis. Mokiniai gali apžiūrėti įdomesnių dokumentų pavyzdžius, apsilankyti dokumentų saugyklose.
Sigita Sadaunikienė, Vilniaus regioninio valstybės archyvo Utenos filialo vyriausioji specialistė